В бюджетну ніч, коли депутати зібрались ухвалити головний фінансовий документ країни, під «шумок» був прийнятий ряд й інших цікавих рішень. Коли вся увага була прикута до основного кошторису-2017, в Раді були проголосовані зміни до Податкового кодексу (законопроект №5132). Документом, який є основним в рамках бюджетного процесу, встановлюється основні ставки зборів до казни, але увагу викликає одна із новацій законопроекту – зниження ренти на видобуток нафти з 45% до 29% (глибина до 5 км) та з 29% до 14% (при глибині більше 5 км). Як відомо, в Україні 92% усього видобутку нафти припадає на одну компанію - ПАТ "Укрнафта", отже законодавчі новації в першу чергу задовольняють інтереси цієї компанії. 

Редакція «Грушевського,5» вирішила розпитати нардепів, чи вважають вони цей крок економічно доцільним.

Ігор Луценко, фракція «Батьківщина»

Я не вважаю, що такий крок є справедливим. Він носив такий собі кулуарно-лобістський характер, наскільки я помічав по роботі залу в той день. Це безумовно ввійде в один з найчорніших сторінок нашого парламенту, оскільки дуже грубо порушувався регламент і зокрема для того, щоб певним компаніям принести певну вигоду. Тобто, це відвертий лобізм, спрямований на користь конкретного бізнесу.

Андрій Журжій, фракція «Самопоміч»

Це рішення є лобістським. В Україні близько 90% нафти видобуває «Укрнафта». Зниження рентної ставки на видобуток нафти зроблено виключно для цієї компанії та її акціонерів.

Юрій Чижмар, фракція «Радикальної партії»

На мою думку, зменшувати ренту потрібно, адже кожного року через над податки ми зменшуємо видобуток і в результаті змушені більше закуповувати від РФ. Залежність від Росії нам аж ніяк не потрібна. Краще ми втратимо трошки в бюджеті, але при умові, що інвестори вкладуть гроші в українську економіку для видобутку нафти і газу, щоб ми до 2020 року взагалі відв’язалися від Росії. І нехай вона самостійно споживає свою нафту і газ. Тому це правильний крок. Але знизивши ці ренти уряд повинен спілкуватися з бізнесом, щоб стимулювати ще більший розвиток.

Але в цьому є невеличке «але». Ми цілий рік говорили про зменшення ренти на газ, але ціну зменшили тільки по нафті, а не по газу. Мені здається, що тут є певна прив’язка: коли в Коломойського відібрали Приватбанк, майже відразу після цього понизили ренту на видобуток нафти. Як відомо, основним видобувальником через «Укрнафту» є Коломойський. Він дуже мирно віддав Приват, коли всі очікували на «війну». Але натомість за кілька днів до того хтось купляв євробонди по заниженим цінам, і якщо держава їх буде віддавати по 100% ціні, то хтось заробить 30-40% від вартості євробондів. Тобто працює якась не чиста схема.

Олександр Кірш, фракція «Народний фронт»

По высоким ставкам никто не платит, ни за нефть, ни за газ. При высоких ставках налоговиками стягиваются довольно смешные цифры. Если не ошибаюсь, с лотереи по сверхвысокой ставке за год умудрились собрать 90 млн грн. Когда били по газу, по уже внесенным инвестициям, когда ренту для частных газодобывающих компаний установили в 70%, то инвесторы очень обиделись на Украину, так как забрать деньги уже никто не смог, они «зарыты». На весь мир пошла слава, что Украина меняет правила по ходу игры. Но самое интересное, что скважины остались не разработанными. Их законцентрировали, а газ покупают у России. 

Я считаю, что те, кто выставляет высокие ставки на нефть и газ, находится на зарплате у Путина. Из-за них эти скважины заморожены и Украина покупает российский газ и российскую нефть, потому что при ренте в 70% никто не платит, а так хотя бы будут разрабатывать свое. Но особенно подло поступили к иностранным инвесторам, какие после этого в Украину будут идти инвестиции? Поэтому, слава Богу, пошли по нормальному пути, уменьшили налог на то, что фактически было в тени и никак не облагалось.

 Загрузка...

Оставьте первый комментарий