Аграрна розписка: що очікувати фермерам фото

Олексій Устенко - народний депутат України, член депутатської фракції політичної партії "СЛУГА НАРОДА"


Аграрні розписки – один із дієвих інструментів для полегшення діяльності сільськогосподарських виробників. Цього тижня законодавці розглянуть законопроєкт #2805-д про функціонування та обіг аграрних розписок. Тож як вплине ухвалення поправок на життя фермерів?


Стрімкий і успішний розвиток будь-якого бізнесу неможливий без функціонування системи інвестицій та кредитування. Не виняток і аграрний бізнес.


Середні й особливо малі українські аграрії зазнають суттєвих проблем із доступом до кредитування. Багато з них не можуть задовольнити банківські вимоги до фінансової звітності, а також до застав. Відповідно, чи не єдиною доступною можливістю отримати кредитування є для них аграрні розписки.


Упродовж останніх п’яти років завдяки аграрним розпискам агросектор залучив понад 32 млрд грн. Крім цього, таким інструментом скористалося понад чотири тисячі агровиробників. Однією з переваг використання аграрної розписки є те, що кредитору не потрібно звертатися до суду у разі порушення домовленостей з боку фермера. Адже зобов’язання аграрія сплатити борг або віддати свій врожай за розпискою є безумовним. Достатньо лише затвердити цей документ у нотаріуса. Після чого можна буде звертатися до боржника, щоб примусово стягнути з нього кошти або врожай за невиконання домовленостей.


Однак ці показники могли б і повинні бути значно суттєвішими, про що свідчить досвід Бразилії, країни, де аграрні розписки отримали найбільш повний розвиток.


За оцінками виробників насіння, завдяки розпискам бразильські фермери отримали близько 20% всіх необхідних виробничих ресурсів, компанії-постачальники – 50%. Власне фермери вказують на іншу статистику – 30% фінансових потреб покривають банківські кредити, 70% – аграрні розписки. Аграрії, в першу чергу, розраховуються по розписці врожаєм, а якщо виникли проблеми – тоді грошима або іншими активами. Таким чином, товарні агророзписки є пріоритетнішими.


При цьому, що цікаво, згідно з бразильським законодавством, аграрна розписка є цінним папером. Водночас в Україні такого поки немає.


Щоб забезпечити подальший розвиток кредитування аграріїв за допомогою аграрних розписок, Верховна Рада розгляне цього тижня законопроєкт 2805-д. Це дозволить підвищити простоту в обігу, ефективність, надійність аграрних розписок, а також розширити сферу їхнього використання.

Які нововведення у документі:

  • - Визначення правової природи аграрної розписки як цінного паперу.
  • - Розширення кола суб'єктів, які мають право видавати аграрні розписки.
  • - Створення правових умов видачі багаторічних аграрних розписок, виконання за якими відбуватиметься частинами.
  • - Посилення гарантій прав кредиторів у разі примусового виконання.


Після ухвалення змін агровиробники зможуть значно скоротити часові та транспортні витрати, адже оформити аграрні розписки можна буде з дому або офісу.

 Загрузка...

Оставьте первый комментарий