Безглузда реальність! або по кому граде ше… фото

Віталій Скоцик - Голова політичної партії "КРАЇНА"

На жаль, все те, що відбувається в  нашій країні, починаючи від поведінки наших же співгромадян, які днями влаштували такий «яскравий» вихід із терміналу аеропорту Бориспіль, відмовившись від обсервації, хоча прекрасно розуміли, що багато з них можуть бути носіями інфекції, і до того, що вчора відбувалося у ВРУ, починаючи від їхніх «дискусій», «рівня спілкування», «виваженості» їхньої мови, тих консультацій, які проводилися  теперішньою владною елітою, вчора і сьогодні щодо закону про заборону реприватизації націоналізованих банків, щодо ринку землі, щодо пакету підтримки економіки і громадян нашої держави під час початку кризи (тому що це лише початок кризи) говорить про все в одній фразі - БЕЗГЛУЗДА РЕАЛЬНІСТЬ.

Безглузда реальність, яка веде до того, що українська держава вкотре очолить світові рейтинги за негативними показниками, де ми частенько лідируємо. А от стосовно рейтингів за хорошими показниками, то ми лідери також, тільки з кінця, десь там знизу: останні чи передостанні. 

Ми маємо сьогодні абсолютний ризик здобути першість за кількістю негативних факторів, які можуть впливати на громадян України, економіку нашої держави під час коронавірусу.

 

Ну, мабуть, треба глянути на декілька моментів.

Якщо ж вже дійсно таки були переговори з Міжнародним валютним фондом стосовно того, що закон про заборону реприватизації банків має бути прийнятий, то, звичайно, тим людям, які проводили такі переговори треба було бути впевненим, що закон, який вимагає Міжнародний валютний фонд,  і той закон, який виписується кимось у нашій державі, є тим компромісним законом, який дасть можливість розблокувати відносини із Міжнародним валютним фондом, і котрий однозначно, для  нашої країни сьогодні є надзвичайно важливим. Але чи відповідає те, за що проголосували народні депутати України тим домовленостям, вже дуже скоро побачимо!

 

Хоча знову ж, якщо почути заяви очільників нашої країни - політичної еліти, де вони говорили про те, що кошти від МВФ насамперед мають іти у пряме наповнення бюджету, то це говорить про те, що кошти одразу підуть у витрачання. Тобто це не ті кошти, які реально могли б дати можливість стабілізувати економіку і стимулювати ті галузі, які ще можуть рухатися вперед. Але, як бачимо, цього не відбувається.  Антикризовий закон прийнятий вчора нічим реально дієвим країні не допоможе.

 

Зате неочікувано з’явився закон про ринок ЗЕМЛІ.

Який на сьогодні вже й проголосований!

 

Проголосований під прямим зовнішнім тиском, без залучення професійної спільноти, без наповненого земельного кадастру, без проведеної оцінки та розмежування земель, без їх реальної передачі місцевим громадам, «вкравши» в українців понад десять мільйонів державної сільськогосподарської землі.

 

Перед цим попередня влада на чолі з попереднім президентом остаточно зачистила поле від політичної конкуренції та від можливості звичайній людині купити землю. Планомірно знищивши фіксований сільськогосподарський податок, спеціальний режим ПДВ, добивши систему кооперації, а вже теперішні забрали всі інші компенсаторні механізми та в початок кризи, коли фермер без будь-якої підтримки ледве засівається рятуючи Україну від голоду, мародери відверто крадуть в збіднілого народу землю! Останній і основний ресурс! 

 

На жаль, ті, хто так інтенсивно рухали закон про ринок землі останні місяці і попередні роки, це далеко не ті люди, які б хотіли закону, який би реально врегулював би земельні відносини за принципом земельного законодавства країн Європейського союзу. 

 

Вони робили це із власною вигодою, лобіюючи інтереси тих, хто був би першим бенефіціаром першої хвилі капіталізації на землі. Тому що власне земля у порядки - порядки разів більший капітал, чим те, що було приватизовано у вигляді радянських підприємства у дев'яностих роках. 

 

А що стосується питання вимог Міжнародного валютного фонду, так він ніколи не наголошував що має бути прийнятий закон який дає можливість холдингам купляти 10, 20, 30 чи 200 тис. га землі. Міжнародний валютний фонд завжди говорив дуже просто: ви маєте завершити земельну реформу! І як приклад завжди наводив земельне законодавство країн Європейського союзу. І саме зараз влада могла б прийняти ЗАКОН ПРО СТРАТЕГІЮ ЇЇ РЕАЛІЗАЦІЇ, а не «закон про грабунок». 

 

А що зроблено? Вкрадено останній актив України, стратегічний об’єкт національного значення. Тихо і під шумок пандемії.

 

І не треба ховатись за вимогами МВФ та лякати українців дефолтом, адже МВФ створив фонд у 1 трильйон доларів для допомоги країнам у боротьбі з коронавірусом. Українському уряду потрібно було лише обґрунтувати необхідність такої допомоги, як це зробили інші країни які вже отримують допомогу на боротьбу з коронавірусом. 

 

Бачимо, що «попередні» і «сьогоднішні» просто ждали слушного часу, і вони дочекались! 

 

Що ж стосується відносин із зовнішніми кредиторами… 

 

То тут питання не тільки у залученні додаткових коштів, де Президент говорить то 5, то 8, то 10 млрд.$, тут також є питання виплати зовнішнього боргу нашої держави, який досить немалий. Тобто і борг, і обслуговування, наскільки ми розуміємо, зовнішні кредитори сьогодні не готові реструктуризувати, а ще  схоже, що  не тільки сам борг, але й відсотки по залучених коштах. Тому питання надзвичайно непросте.

 

І утруднене ще й тому, що фактично прем'єр-міністр абсолютно нова людина у сфері державного управління.  І шкода, що для нас вже стало звичною ситуація, коли люди, які приходять до великої влади в нашій державі,  не мають ні досвіду, ні необхідного професійного рівня, для того, щоб керувати такими речами, як економіка 40-а мільйонної країни.

 

Отже, все дуже складно! Тим більше, як можна готувати зміни до державного бюджету, де ключовими міністерствами на даному етапі є якраз Міністерство охорони здоров'я та Міністерство фінансів, а в них  втретє за півроку змінюються міністри. Міністри ідуть на заміну, разом з тим хтось десь пише зміни у державному бюджеті на 2020 рік, які стосуються передусім діяльності цих двох ключових міністерств.

 

Отже, що ми бачимо на сьогодні у двох основних напрямках?

 

1. Перше – це те, що називається «АНТИКРИЗОВИЙ ПАКЕТ», який пропонує Кабінет міністрів України, і друге - це  власне зміни до бюджету на 2020 рік.

 

Антикризовий пакет!

 

Якщо ми звернемо увагу на те, як діяли в даній ситуації Китай, Великобританія, Франція, чи діють на сьогодні Сполучені Штати Америки із своїм антикризовим пакетом на 2,2 трильйона доларів, чи Німеччина, яка задіяла антикризовий пакет у 870 мільярдів євро. 

 

Вони пішли переважно таким шляхом: по-перше, основну частину цих грошей було виділено на надання нових кредитів, безвідсоткових кредитів, тим компаніям, які сьогодні створюють робочі місця, які можуть рухати економіку  вперед. Це робилося насамперед для того, щоб ці підприємства не звільняли людей, щоб вони нарощували виробництво, сплачували податки і платили заробітні плати.

 

Такими галузями на сьогодні у нашій державі є, безумовно,  аграрне виробництво, переробна промисловість, металургія, транспортна та будівельна галузь. Тому саме в цих напрямках треба було б спрацювати таким чином, щоб:

 

а) зробити канікули по сплаті кредитів та відсотків по кредитах до липня місяця, як мінімум в аграрному секторі;

б) зробити доступними кредити під 5,7,9 відсотків, що і намагався робити попередній уряд, і ми бачили скільки заявок було від різних підприємств, передусім від маленьких і середніх, які хотіли і хочуть дотепер отримати цей кредит, для того, щоб не зупинятися і рухатися вперед. 

 

Тому, перша частина -  це знову ж таки звільнення від кредитів, від відсотків на певний період часу, але не зупинка підприємств і не зменшення в даному випадку податкових надходжень. Друга -  це доступ до нових кредитів, які дають можливість рухатися далі  і нарощувати виробництво.

 

2. Надзвичайно важлива річ - це є ПІДТРИМКА МАЛОГО І СЕРЕДНЬОГО БІЗНЕСУ щодо виплат заробітних плат своїм працівникам з тією метою, щоб вони їх не звільняли. Це була одна із ключових вимог у «американському пакеті», де майже 170 мільярдів доларів було надано малому та середньому бізнесу, але із зобов’язанням не звільняти працюючих протягом чотирьох місяців. У такий спосіб держава намагається утримати та зберегти підприємства, а ще, безперечно, «зберегти»  людей на підприємстві навіть у такий непростий час. 

 

3. ПРЯМІ ІНВЕСТИЦІЇ, або пряме фінансування галузі охорони здоров'я.

 

Америка, таким чиноме, виділила 150 мільярдів  доларів на пряме фінансування закладів охорони здоров'я: приватних, державних і науково-дослідних інституцій. Це все те, що дає можливість швидко знаходити вакцини, виробляти у своїй країні маски, захисні костюми, апарати вентиляції легень та багато інших речей, що потрібні. Тобто принцип і алгоритм дій світу, світових країн, які борються із пандемію, відомий.

 

На жаль, уряд нашої держави пішов по-іншому… 

 

Із того, що ми бачимо сьогодні, антикризового пакету, який запропоновано нашим урядом Верховній раді, це, звісно, зменшення витрат державного бюджету, і водночас, наприклад, створення абсолютно незрозумілого нового Фонду по боротьбі з коронавірусом, який має діяти у структурі Міністерства фінансів з новим міністром. Мало того, цьому Фонду передаються абсолютно незрозумілі функції, такі, наприклад, як соціальні виплати окремим категоріям населення, зокрема пенсіонерам. Хоча вже існують сьогодні державні фонди, які вже опікуються безпосередньо цими питаннями.

 

97 мрд. гривень іде до цього Фонду, і мені так здається, що дуже скоро щодо використання цих грошей будуть працювати НАБУ і САП, і багато інших антикорупційних підрозділів. Тому що це надзвичайно великі кошти, які фактично «в ручному режимі» будуть розподілятися в нашій країні.

 

Повторюю, жодна країна, яка проводила антикризові і антипандемічні заходи, не робила такого експерименту, який робить на даний момент Україна.

 

Звичайно, дрібні речі, такі як: продовження мораторію на проведення неподаткових перевірок, звільнення від штрафів та пені по єдиному соціальному внеску, також сам мораторій, заборона перевірки по ньому і подібні речі нам допоможуть як мертвому припарка… Тобто вони ніяких кроків реально для того, щоб стимулювати економіку, не дають. 

 

І, звісно, знову ж, підвищення лімітів для спрощенців 1-ої, 2-ої, 3-ої груп - це відповідно 2 млн., 5 млн., 7 млн., грн., що виглядає, як мінімум, дивно, адже коли різко падає попит на ринку, коли фактично левова частина спрощенців працювала в ресторанному бізнесі, закладах швидкого харчування, виробництва продуктів харчування, в сфері надання послуг тощо. І говорити про якісь підвищення, коли вони просто зупинилася… Погодьтесь, недоречно!

 

Щодо низки заходів медицини, то там пропонується звільнення від ПДВ з обігу профільних ліків і медичних засобів. Непогано, але головне, аби вони були у продажу і  у доступі в аптеках.

 

Тому із того всього, що пропонується сьогодні, реально «пакету», який би повторював ті «пакети», які зробили країни Західної Європи, Північної Америки чи самого ж Китаю, і близько немає.

 

Те, що ми спостерігаємо, є власне перерозподіл коштів державного бюджету, де все менше того, що може реально підтримати економіку  і людей нашої країни.

 

Що ж ми бачимо у бюджеті далі?

 

Дуже цікаві речі…

 

- 97 млрд. грн. йдуть у нас до незрозумілого за функціями Фонду  боротьби з коронавірусом. Він ще і не створений, тобто потрібен ще певний період часу, щоб він запрацював, але що там будуть за люди, як він буде працювати - це для нас питання...

 

- 19,7 млрд. грн., які виділяються до пенсійного фонду. Понад 1 тис. грн. одноразової виплати отримає кожний пенсіонер, що має суму менше 5 тисяч гривень… На скільки це допоможе сьогодні стареньким також дуже складне питання. Набагато ефективніше було б, аби ці гроші пішли у формі доступних кредитів до тих, хто працює, вони  сплатили б податки, а із зібраних податків держава могла б реально доплатити тим самим пенсіонерам ту саму 1000 грн., а можливо, і більше.


Тобто тут ціле мистецтво управління процесами, які відбуваються.

 

Що ми далі бачимо? Ми бачимо те, що із Міністерства регіонального розвитку фактично забирається 9,9 млрд. гривень. Це одна із найбільших сум, яка витягується з одно взятого напрямку. Із цієї суми більше 7,5 млрд. - це кошти, які були у Державному фонді регіонального розвитку. Тобто це говорить про те, що децентралізація, про яку так багато йшлося, фактично зупиняється в нашій країні. Натомість збільшується фінансування обласних адміністрацій, в середньому на 30 млн. грн. кожна. Себто хтось у владі повертається до ручного управління в даній ситуації, а не працюючи власне через ради і новостворені громади, які на сьогодні вже запущені в роботу у нашій державі. 

 

Ну, і звичайно, турбує те, що на 1,5 млрд. грн. зменшується фінансування ЦВК, якраз у напрямку субвенцій місцевих бюджетів на проведення місцевих виборів у жовтні 2020р. 

 

Про що це говорить?

 

Це говорить про те, що хтось десь готується до того, що держава буде керуватися в ручному режимі і дуже можливо, що місцевих виборів восени взагалі не буде.

 

А ще  бачимо, що  під ніж попали такі напрямки, як культура, наука, мистецтво і освіта.

 

Також є не зрозумілим перерозподіл видатків щодо спорту! З одних статей вони чомусь зрізані, а до інших статей вони додані. Але ж при цьому зрозуміло, що ні Олімпійських ігор, ні Чемпіонату Європи, ні  інших великих спортивних змагань у цьому році не буде. 

 

А загалом, що відбувається з розподілом бюджетних коштів викликає більше запитань, ніж відповідей.

 

Тобто все, що можна сказати сьогодні,  це те, що уряд не розуміє, як справлятися із ситуацією, і  яку роль виконує Президент в усіх процесах до кінця також незрозуміло. Тому  що, маючи фракцію понад 250 депутатів своєї політичної сили, він не може сьогодні зібрати навіть кворум для засідання профільних комітетів  для розгляду життєво необхідних законопроектів.

 

Тому що можу радити усім!

 

Триматися разом, дотримуватися правил карантину і намагатися не заразитися цією хворобою. 

 

Тримайтеся всі землі! 

 

Вчора Організація ООН з питань продовольства та сільського господарства заявила про те, що найближчі місяці у світі будуть проблеми з постачанням продуктів харчування, так як зруйновані логістичні потоки.

 

І  наш заклик: #КупиХатуНаСелі сьогодні надзвичайно актуальний!

 

Поки ви ще можете поїхати і засіяти город, ділянку землі, робіть це! 

 

Довідка. Ціни на капусту зросли за останній тиждень на 86%, на гречку - на 50%, на хліб - 20%. 

 

Все буде тільки дорожчати. Тому, як мінімум, забезпечте себе продуктами харчування і тим місцем, де ви зможете пережити ці непрості місяці.

 

 

Карантин буде тривати, він буде тривати довго, набирайтеся терпіння, бережіть себе і давайте сподіватися, що колись в Україні все-таки буде професійна влада, а не просто ті, хто хочуть нею бути!

 

 Загрузка...

Оставьте первый комментарий