«Злочинці, які доводять підлітків до самогубства в соцмережах сидітимуть за гратами. Батьки дозволятимуть дітям спілкуватись в соціальних мережах, тому що це буде безпечно. Законопроект підтримали 229 народних депутатів. Це гарний показник. Безпека українців - понад усе», - говорить народний депутат України, ініціатор закону "Про внесення змін до Кримінального кодексу України" Денис Силантьєв.

Снимок экрана 2018-03-11 в 13.19.47.png

Сьогодні Радикальна партія та особисто її лідер Олег Ляшко підтримують Законопроект, який дозволяє забезпечити безпеку громадянам країни, їх захист від як фізичного, так і психологічного насилля.

За даними ВООЗ на 2012 рік в Україні було вчинено понад 10 тисяч актів суїциду. Середній показник для нашої країни – 22 суїциди на 100 тисяч осіб. Україна входить в десятку країн з найвищим рівнем самогубств. Співвідношення самогубств і доведення до самогубства становить близько 1 до 20.

Починаючи з 2010 до 2015 р. в Україні винесено лише 4 (!) вироки за доведення до самогубства, тобто менше одного вироку на рік. Зазвичай, правоохоронці  припиняють провадження у справах про самогубство, не знайшовши слідів насильства на тілі загиблих. Версію доведення до самогубства належним чином не розслідують або ігнорують.

Крім доведення до самогубства шляхом приниження, шантажу і жорстокого поводження, кримінальна відповідальність буде поширюватися на доведення до суїциду шляхом системного примусу до дій, що суперечать волі людини. Також каратиметься спонукання до самогубства та інші дії, які сприяють вчиненню суїциду.

Метою законопроекту «Про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо встановлення кримінальної відповідальності за сприяння вчиненню самогубства)» є встановлення кримінальної відповідальності за будь-яке сприяння особі у вчиненню нею самогубства чи спроби самогубства.

Для досягнення цієї мети у законопроекті виклали частину першу статті 120 «Доведення до самогубства» Кримінального кодексу України (далі – КК) у новій редакції, встановивши кримінальну відповідальність за «доведення особи до самогубства або до спроби самогубства, що є наслідком жорстокого з нею поводження, шантажу, примусу до протиправних дій, систематичного приниження її людської гідності, підбурювання, в тому числі підкупу, обману, а також будь-якого сприяння вчиненню самогубства».

В Україні значних обертів набрали самогубства підлітків, яких спонукали до цього у так званих «групах смерті» в соціальних мережах. Починається все з того, що їх адміністратори дають учасникам груп травматичні «завдання», наприклад, свідомо порізати собі руки лезом, відзнявши усе це на відео. Кінцевою метою «гри» є доведення дитини до самогубства, яке вона також повинна зафіксувати на камеру.

Варто зазначити, що злочинність постійно перебуває в динаміці не лише за кількісними, але й за якісними показниками. З розвитком технічного прогресу та еволюцією людства з’являються нові способи вчинення злочинів.  Так,  з появою та розвитком Інтернету, виникли нові способи вчинення не лише крадіжки чи шахрайства, але й доведення до самогубства. При цьому новий спосіб доведення до самогубства набирає обертів у світі разом із зростанням кількості постійних користувачів мережі Інтернет.

Наприклад, в Російській Федерації у 2012 році вперше було засуджено Анну Семененко за доведення до самогубства через Інтернет. В її діях окрім підбурювання до самогубства, за яке не можна притягти до відповідальності, були і факти публічного приниження гідності загиблого в мережі Інтернет. В даній ситуації, саме це дозволило притягти дівчину до кримінальної відповідальності, а вирок став сигналом і, в тому числі, для України про необхідність внесення змін до статті 120 Кримінального кодексу України, які б відповідали сучасним реаліям вчинення лій по доведення до самогубства. 

Через високу латентність доведення до самогубства та відсутність норми в Кримінальному кодексі України, яка б давала можливість притягати до відповідальності за доведення до самогубства через мережу Інтернет, оцінити реальну ситуацію і стан проблеми вкрай складно. Лише завдяки приватному розслідуванню родички загиблої дівчини та, за її зверненням, журналістському розслідуванню було розкрито доведення до самогубства 9 (дев’ятьох) осіб. Матеріали були передані правоохоронним органам. В результаті, в Запоріжжі у вересні 2015 року відкрито кримінальне провадження у відношенні Євгенія Кривошеєва по статті 120 ККУ. Його підозрюють у доведенні до самогубства через Інтернет дев’яти молодих жінок, чотири з яких проживали на території Російської Федерації, а п’ять – в Україні. На жаль, тільки одну з жертв на території України вдалось врятувати.  По цій справі правоохоронцями була зафіксована IP-адреса особи, яка використовуючи жіноче ім’я знаходила в соціальній мережі «ВКонтакте» майбутніх жертв та доводила їх до самогубства.  В квартирі підозрюваного проведено обшук та вилучено комп’ютер з якого заходила в Інтернет особа, що підозрюється у доведенні до самогубства дев’ятьох жертв. Зі слів врятованої жертви, підозрюваний називав себе жіночим іменем, представлявся медичною сестрою, давав поради та рекомендації, як краще вчинити самогубство, допомагав обирати місце для повішення та знаряддя, вмовляв зробити це разом. Переписка підозрюваного з іншими жертвами підтвердила саме такий відпрацьований спосіб доведення до самогубства. Після загибелі жертви, підозрюваний писав у соціальних мережах родичам загиблих, що підтверджують родичі.

Проте, на сьогоднішній день притягти до кримінальної відповідальності підозрюваного неможливо, через відсутність в диспозиції статті 120 ККУ дій, які він умисно вчинив і які спонукали дев’ятьох осіб вчинити самогубство. Враховуючи світову тенденцію до росту злочинності в мережі Інтернет та появу нового способу доведення до самогубства, необхідно своєчасно вносити зміни до кримінального законодавства, які будуть відповідати сучасним викликам з боку злочинців.

Досвід засудження за доведення до самогубства через Інтернет вже є в інших країнах. Зокрема, в США у 2014 в штаті Мінесота був засуджений чоловік за доведення до самогубства двох жінок. Він, так само, як і Євген Кривошеєв з Запоріжжя, називав в Інтернеті себе жіночим іменем, представлявся медичною сестрою та наполегливо радив жертвам покінчити життя  самогубством. 

Закон сприятиме встановленню належної нормативної регламентації кримінальної відповідальності за доведення особи до самогубства чи будь-якого сприяння особі у вчиненню нею самогубства чи спробі вчинити останнє та уникнення колізій у кримінальному праві.

Передісторією написання законопроекту стала учать експертів Інни Силантьєвої та Анни Маляр у ток-шоу «Говорить  Україна», на телеканалі ТРК Україна. В студії обговорювали історію вбивства 9-х жінок, яких змусили накласти на себе руки через Інтернет-ігри «Синій кит», «Розбуди мене в 4:20», «Море китів» або «Тихий дім».

 

Текст: Наталя Чеп
Фото: Дмитро Федорко

                                                                               


Загрузка...

Оставьте первый комментарий