Снимок экрана 2016-08-29 в 08.22.47.pngГанна Непомяща,     
молодший юрист АО «Вдовичен та партнери»


25 грудня 2015 року Верховною Радою України було прийнято Закон України «Про публічні закупівлі» (далі – Закон), яким реформовано процедури здійснення закупівель товарів, робіт або послуг за державні кошти. З 01 серпня 2016 року Закон набрав чинності для всіх замовників, в тому числі у сфері закупівлі сільськогосподарської техніки та обладнання.

Однією із основних новацій Закону є впровадження нового механізму проведення  закупівель виключно через електронну систему (далі – ЕСЗ).      

Що таке ЕЗС і як вона працює?

ЕЗС – це інформаційно-телекомунікаційна система, до складу якої входять веб-портал Мінекономрозвитку України («Prozorro») та авторизовані електронні майданчики.

Замовник задля проведення публічних закупівель, а учасник з метою участі в них на веб-порталі проходять первинну реєстрацію на сайті обраного майданчика (їх перелік розміщено на веб-порталі «Prozorro»). Тобто, усі закупівлі проводяться через відкриті електронні майданчики, для доступу до яких учасник повинен попередньо зареєструватися.

Передбачено 4 рівні акредитації майданчиків, де кожному рівню пропорційно відповідає обсяг послуг, що надаються замовнику або/та учаснику. Наприклад, суттєва відмінність майданчиків з першим та другим рівнем акредитації  полягає в тому, що вони надають послуги учаснику на взяття участі виключно в допорогових закупівлях.

Тому, рекомендуємо при виборі майданчика звернути увагу на коло наданих послуг такого майданчика, а також на зручність користування його інтерфейсом, оскільки від цього також залежатиме швидкість та доступність користування системою ЕЗС.

Стосовно безпосередньо процедури реєстрації на майданчику. Первинна реєстрація є безкоштовною як для замовника, так і для учасника.  Більше того, подальше оприлюднення інформації для замовника відбувається безоплатно. Між тим, подання інформації та документів учасником задля участі в закупівлі, що здійснюється в електронному вигляді, є оплатним. Ціна на всіх майданчиках є однаковою і законодавчо фіксованою, та включає в себе послугу за публікацію поданих учасником  документів для участі в закупівлі. Вартість зазначеної послуги пропорційна сумі закупівлі.

У разі відміни торгів замовником або визнання їх такими, що не відбулись до моменту розкриття тендерних пропозицій та/або пропозицій учасника процедури закупівлі, оператором майданчика повертається плата учаснику автоматично, без будь-якого направлення заяв про повернення коштів.

Закон, на жаль, не дає відповіді на запитання, чи повинен учасник застосовувати електронний цифровий підпис при поданні документів та при укладанні договору надавати замовнику оригінали документів. На наш погляд, такі положення є необхідними для врегулювання даного питання й уникнення зловживань з боку сторін закупівлі.

Іншою, не менш важливою новацією Закону є те, що залежно від суми, на яку здійснюється закупівля товарів, робіт чи послуг, на замовника покладено різний обсяг обов’язків:

1) замовник проводить закупівлі на суму, що є меншою 50 тис. грн. В цьому разі він має право (але не зобов’язаний) застосовувати ЕСЗ задля проведення конкурсу та подальшого укладення договору.

2) У разі здійснення державних закупівель товарів та послуг на суму, що дорівнює або перевищує 200 тис. грн., або ж  робіт на суму – 1,5 млн. грн. замовник зобов’язаний проводити закупівля через ЕЗС із застосуванням однієї із процедур закупівлі (відкриті торги, конкурентний діалог та переговорна процедура закупівлі).

3) У разі здійснення державних закупівель на суму, що дорівнює або перевищує 50 тис. грн., але не перевищує суму, вказану в п. 2, замовнику надано право  використовувати ЕСЗ з метою відбору контрагента для укладення договору. Між тим, у разі якщо замовник має на меті закупити товари, роботи та послуги за прямим договором, тобто без проведення  відповідної процедури закупівлі, цей замовник повинен оприлюднити звіт про укладений за цим предметом закупівлі договір на «Prozorro». Строк для оприлюднення зазначеного звіту становить 1 день. Вимоги до форми такого звіту регламентовано в підзаконних актах і має містити фактично всі істотні умови укладеного договору закупівлі.  

Отже, з 01 серпня 2016 року система електронних закупівель запрацювала в повній мірі для всіх замовників, забезпечуючи у першу чергу принцип відкритості та прозорості закупівель. Звичайно, на даний час вже існує велика кількість проблем щодо функціонування системи («Prozorro»), але вказані зміни очевидно є позитивними та слугуватимуть покращенню раціональності використання державних коштів.
Загрузка...

Оставьте первый комментарий