Молодид.jpgВладислав Молодід,
провідний юрист, керівник, власник Molodid & Partners, Law firm


Електронні витяги з ЄДР: користь, емоції, лайфхаки

Частина І «Користь». Відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб, одному з найпотужніших та найчастіше вживаних державних реєстрів (далі - ЄДР), є відкритими та загальнодоступними, за окремими нечисленними винятками.

У відкритому доступі в ЄДР містяться: офіційна назва підприємства, його місцезнаходження (юридична адреса), склад засновників, відомості щодо керівника, статутного капіталу, видів економічної діяльності і багато-багато іншої інформації, що може бути корисною і цікавою контрагентам, партнерам, державним органам, і навіть просто пересічним громадянам, споживачам товарів і послуг. Практичну користь такої інформації важко переоцінити. Відомості з ЄДР щодня використовуються тисячами людей в Україні, починаючи від нотаріусів, юристів, бухгалтерів, керівників підприємств, і закінчуючи журналістами, блогерами та просто людьми, які люблять знати і розуміти більше.

Забезпечується правило загальнодоступності відомостей з ЄДР у чотирьох основних виявах: у формі витягів, виписок, довідок з ЄДР, а також у формі відкритого доступу до актуальних (на момент доступу) відомостей через офіційний веб-сайт центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Останній спосіб реалізовується шляхом введення літер «ірц» (інформаційно-ресурсний центр) в рядку пошуку Google або Яндекс і слідуванню сторінкам відповідного сайту. Проте з введенням електронної форми Витягу з ЄДР ситуація докорінно змінилась.

В даній статті поговоримо про Витяг з ЄДР, як одну з найпопулярніших насьогодні форм одержання відомостей з ЄДР.

Частина ІІ «Емоції». Люди бізнесу звикли ставитись до витягу, як до документу, без якого стає неможливим укладання певної угоди, проведення певної реєстраційної дії тощо. Витяг завжди стримує сторони від вчинення певних юридично-значимих дій на підставі застарілої інформації. Актуальний витяг може не лише вберегти сторони від необачного правочину (наприклад, при підписанні багатомільйонних контрактів з підприємствами, що мають мізерний статутний капітал), але й попередити серйозні правопорушення (наприклад, підписання договору особою з обмеженими повноваженнями). Варто чи ні витратити трохи часу і грошей на такий спосіб підстраховки – вирішувати кожному, але пересічний громадянин, а тим паче люди бізнесу просто зобов’язані знати про цей правовий інструмент.

Скільки коштує одержання витягу, та який витяг брати вигідніше, паперовий чи електронний? Тут емоції цілком позитивні, адже попри свою величезну користь, коштують витяги порівняно недорого. Все просто: за паперовий витяг слід заплатити 0,05 мінімальної заробітної плати, а за його електронну версію – 75% від вищевказаної вартості. Якщо перевести ці зарозумілі цифри у реальний грошовий вияв в національній валюті України, - отримаємо 60 грн. 90 коп., та 45 грн. 68 коп. відповідно. Щоправда з 2016 року ціни зростуть до 68 грн. 90 коп. за паперову версію витягу та 51 грн. 68 коп. за електронний аналог.

Ринок квазіюридичних послуг Києва переповнений фірмами, що, серед інших послуг, пропонують одержання витягів з ЄДР. Ціни різняться у діапазоні від 150 до 300 грн. Враховуючи часові затрати на одержання паперового витягу, з високою долею вірогідності можна припустити, що 150 грн. може коштувати витяг лише на фірмі, що так чи інакше пов’язана з конкретним державним реєстратором. Оголошення типу «паперовий витяг за одну годину» тощо тільки підтверджують такі припущення. Якщо хочете, щоб Ваші гроші влились в економіку України, а не під матрас державного службовця, що не гребує займатись чорним бізнесом – не замовляйте витяги «за годину» ніколи! Кожен, хто хоч раз пройшов шлях одержання цього документу, розуміє, що такі часові рамки без телефонного права і зловживання службовим становищем просто неможливі.

Та і навіщо одержувати паперовий витяг дорожче, коли можна одержати електронний швидше і дешевше і повністю законно? Відповідь на це питання в царині раціо і формальної логіки знайти складно.

Наразі існує лише дві причини брати паперові витяги:
1) так хтось звик;
2) комусь так вигідно.

Іншого пояснення, чому хтось воліє вистояти кілька годин у черзі до державного реєстратора замість того, щоб зробити все за допомогою ноутбука на протязі 20 хвилин до того ж за менші гроші – немає.

Законодавець зробив процес надання даної адміністративної послуги максимально зручним і сучасним і лише вперте небажання замовників послуги змінити свої звички і побороти страх «а раптом електронний не приймуть» постійно відкочує ринок дрібних юридичних послуг на роки назад. Як з цим боротись? Команда Molodid & Partners, Law firm прийняла для себе рішення знизити вартість електронних витягів майже вдвічі у порівнянні з паперовими. Якщо не логікою, то принаймні гаманцем клієнт з часом «проголосує» за прогрес, інші важелі (роз’яснювальна робота і т.д.), як правило, працюють слабо.

Частина ІІІ «Лайфхаки». Але новатори є і вони рухають адміністративні послуги вперед. Тисячі людей вже сьогодні одержують витяги з ЄДР швидко і не виходячи з власного офісу. Навіть якщо хтось не хоче читати інструкції і витрачати час на подання електронної заявки, за 5 хвилин можна поставити задачу юристу, і через пів години мати на своїй поштовій скринці готовий електронний документ.

        Всі, хто хоч раз у житті брав витяг у державного реєстратора, знають, - головне прийти до реєстратора якомога раніше, зайняти чергу до електронної черги (о, так, звучить сильно), і правильно заповнити запит. Всі, хто більш-менш часто бере електронні витяги, впевнений, стикались з ситуацією, коли кошти сплачені, але випадково закрилось вікно замовлення, або на вашу електронну скриньку не прийшла електронна квитанція і одержати готовий документ Ви не можете. Дехто не хоче витрачати час, сплачує кошти ще раз і з другого разу одержує необхідний документ. Але мало хто знає, що навіть якщо ви випадково закрили сторінку замовлення після оплати, годі сумувати, все можна виправити.

портмоне1.png

Спочатку зайдіть на сайт portmone.com.ua (саме цей оператор обслуговує ІРЦ сьогодні). На Сайті оберіть вкладку «друк квитанцій» внизу сторінки. Сайт запропонує Вам ввести код авторизації Вашого платежу за витяг та деякі з номерів Вашої кредитної картки (див. скріншоти 1,2). Код авторизації можна дізнатись у банка-емітента Вашої картки в телефонному режимі.

портмоне2.png

Після цієї нескладної операції Ви вдруге одержите можливість ознайомитись з Вашою електронною квитанцією. В ній вміщено унікальний код Вашого запиту на Витяг (див. скріншот 3). Сміливо повертайтесь на сторінку замовлення і одержуйте свій «ледь не втрачений документ».

квитанція3.png

Наостанок, пам’ятайте! Сьогодні у кожному витягу з ЄДР міститься приписка: «Відповідно до п.2 Наказу Міністерства юстиції України від 31.03.2015 № 466/5 «Про деякі питання надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» виписки, витяги та довідки в паперовій та електронній формах відповідно до Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг», мають однакову юридичну силу, автентичність цього документу може бути перевірена на сайті Міністерства юстиції України за адресою: https://usr.minjust.gov.ua/».

Не ігноруйте цієї вказівки. Якщо хтось вимагає у Вас виключно паперовий документ – незнання повинно стати його проблемою, а не Вашою.




Загрузка...

Оставьте первый комментарий