Снимок экрана 2016-06-22 в 09.50.27.pngЗолотарьова Марія,
Керівник практики податкового та митного права АО «Вдовичен та партнери», 
Адвокат, к.ю.н.

23.05.2016 року до Верховної ради України внесено законопроект № 4713 «Про внесення змін до «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо податкової амністії та оподаткування непідтвердженого доходу)». Як вбачається із тексту пояснювальної записки до  документу,  податкова амністія повинна стати логічним продовженням податкового компромісу. Одразу ж зазначу,  у зв’язку з цим, в деякому сенсі, податковий компроміс, який пережив бізнес, став інструментом шантажу фіскальної служби. А отже, за умови прийняття даного проекту закону  тепер на черзі і фізичні особи.

Передусім, звертаю увагу, що розробниками законопроекту пропонується нове визначення «непідтверджений дохід платника податку» (у даному випадку фізичних осіб). Це сума коштів, що становить різницю між сумою витрат платника податку на придбання в Україні та за кордоном товарів, робіт, послуг та інших матеріальних цінностей у податкових періодах, починаючи з 1 січня 2016 року, та сумою доходів платника податку, що був оподаткований або звільнений від оподаткування у порядку, встановленому законодавством, у минулих та поточному податкових періодах.

Доцільно звернути увагу на основні положення, що, можуть значно посилити податковий тиск на фізичних платників-податків. 

По-перше, фіскальні органи набудуть право звертатись  до фізичних осіб із запитом про надання інформації щодо операцій  з придбання товарів, робіт, послуг та інших матеріальних цінностей на суму, що перевищує встановлений на момент здійснення такої операції ліміт готівкових розрахунків для фізичних осіб (на даний момент це 150 тис.грн.). Здійснення такої операції стане підставою для проведення позапланової податкової перевірки фізичної особи.

По-друге, у контрагентів фізичних осіб виникне обов’язок повідомляти фіскальний орган про вищевикладені операції. У випадку такого неповідомлення до них застосовується штраф у розмірі 5% або 10% відсотків від такої операції.

По-третє, на підтверджений дохід буде нараховуватись ПДФО у розмірі 30% від визначеної бази оподаткування у випадку, наприклад,  ненаданням фізичною особою відповіді на запит контролюючого органу щодо підтвердження своїх доходів та витрат або  виявлення непідтвердженого доходу за результатами проведення перевірки.

Негатив від таких неприємних нововведень усувається, на думку народних депутатів, за допомогою введення податкової амністії. Це  право платника податків – фізичної особи (у тому числі самозайнятої особи) розкрити суму одержаних станом на 1 січня 2016 року доходів попередніх податкових періодів, із обчисленням, декларуванням та сплатою податкових зобов’язань. Фізичні особи, які скористаються податковою амністією будуть сплачувати від 0% до 6% від бази оподаткування в залежності від виду не задекларованих доходів.  При використанні податкової амністії передбачені і широкі повноваження фіскалів – перевіряти, запрошувати та ін., що лише підтверджує попередню тезу про  можливість зростання податкового тиску у разі прийняття даного законопроекту.

Не зважаючи на те, чи буде прийнято даний закон чи ні, тим не менш, він є «маячком», який повинен змусити фізичних осіб-платників податків потурбуватись про підтвердження правомірності отримання своїх доходів, що б в інакшому випадку, з негативним результатом, про це не «потурбувалась» фіскальна служба.   

 Загрузка...

Оставьте первый комментарий