Верховна Рада підтримала проект закону №4334 про внесення змін до Закону України "Про теплопостачання" щодо стимулювання виробництва теплової енергії з альтернативних джерел енергії.

За даний законопроект проголосували 236 депутатів. Проти-2, утрималось - 28. Взагалі не голосували 88 народних обранців. 

Про це на своїй сторінці у Фейсбуці повідомив народний депутат Верховної Ради України Максим Єфимов та зазначив, що дана ініціатива дає реальну можливість щорічно залучати близько 1 млрд. грн. в економіку та заощаджувати на імпорті природного газу". 

У пояснювальній записці до законопроекту зазначено, що за даними дослідження енергетичного  балансу України, підготовленими Держстатом,  за 2014 рік частка відновлюваних джерел енергії у валовому кінцевому енергоспоживанні досягла 4,23 %. При цьому на 2016 рік прогнозується зростання  цього показника у зв'язку з гострою необхідністю заміщення газу альтернативними джерелами енергії.

У рамках членства в Енергетичному Співтоваристві Україна підвищує ефективність функціонування внутрішніх енергетичних ринків шляхом імплементації відповідного законодавства Європейського Союзу. 

У жовтні 2012 року ухвалено Рішення Ради Міністрів Енергетичного Співтовариства D/2012/04/MC-EnC «Про впровадження Директиви 2009/28/ЄС і внесення змін до Статті 20 Договору про заснування Енергетичного Співтовариства», згідно з яким кожна Сторона за Договором повинна ввести в дію закони, нормативно-правові та адміністративні положення, необхідні для виконання вимог Директиви Європейського Парламенту та Ради 2009/28/ЄС від 23 квітня 2009 року про заохочення до використання енергії, виробленої з відновлюваних джерел.

Зазначеною Директивою 2009/28/ЄС встановлюються обов’язкові національні цілі у сфері відновлюваної енергетики насамперед для того, щоб надати певні гарантії інвесторам та заохотити до розвитку новітніх технологій та інновацій у цій сфері. Згідно з Рішенням D/2012/04/MC-EnC Україна взяла на себе зобов’язання до 2020 року досягти рівня 11 % енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, в загальній структурі енергоспоживання країни, що має слугувати потужним стимулом для подальшого розвитку використання відновлюваних джерел енергії в Україні.

Національний План  дій з відновлюваної енергетики на період до 2020 року, затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 902-р, нормативно закріплює національну індикативну ціль щодо загальної частки відновлюваних джерел енергії на рівні 11% у 2020 році.

Для досягнення зазначеної цілі на кінець 2020 року встановлена потужність об’єктів теплоенергетики, що виробляють теплову енергію з використанням відновлюваних джерел, повинна складати 14 940 МВт.

За даними обласних та Київської міської держадміністрацій встановлена теплова потужність нових об’єктів на інших видах палива, крім газу, введених в експлуатацію протягом 2014-2015 років складала 1 204 МВт. Сума коштів, залучених на реалізацію зазначених проектів склала близько 2,2 млрд грн. Введені нові потужності дозволять щорічно заміщувати 416 млн м3 газу. 

За інформацією НАК «Нафтогаз України» протягом 2015 року населенням, теплокомуненерго та бюджетними установами спожито 17,7 млрд м3 газу за аналогічний період 2014 року – 21,1 млрд м3 газу, 2013 року – 23,4 млрд м3.

Загальне зменшення споживання газу у 2015 році зазначеними категоріями по відношенню до 2013 року, становить 5,8 млрд м (або 25%), в т.ч.: населенням – з 14,3 до 10,6 млрд м3 (або 26%);  теплокомуненерго– з 8,4 до 6,6 млрд м3 (або 21%); бюджетними установами – з 0,75 до 0,5 млрд м3 (або 33%).

Найповільніші темпи зменшення споживання газу спостерігаються у секторі комунальної теплоенергетики.

Основним стримуючим фактором до заміщення газу у зазначеній сфері є нерівні умови тарифоутворення для виробників тепла з газу та виробників тепла з альтернативних джерел енергії.

Метою розроблення проекту Закону є створення нормативно-правового підґрунтя для стимулювання виробництва теплової енергії з альтернативних джерел енергії у сфері теплоенергетики.

Досягнення мети планується шляхом внесення змін до чинного законодавства щодо:

  • затвердження процедури тарифного стимулювання виробництва теплової енергії з альтернативних джерел;
  • передачі повноважень від Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг органам місцевого самоврядування щодо встановлення тарифів та місцевим адміністраціям щодо ліцензування господарської діяльності з виробництва теплової енергії на установках (крім теплоелектроцентралей, ТЕС та когенераційних установок) з використанням альтернативних джерел енергії.

Прийняття проекту акта сприятиме стимулюванню збільшення виробництва теплової енергії з альтернативних джерел на місцевому рівні, створить сприятливі умови для залучення іноземних та вітчизняних інвестицій у зазначену сферу, оскільки надасть інвесторам гарантії на законодавчому рівні щодо повернення вкладених інвестицій і отримання прибутку.

Крім того, встановлення стимулюючих тарифів підприємствам на теплову енергію, вироблену для потреб бюджетних установ та населення з альтернативних джерел, на рівні 0,9 тарифу на теплову енергію з газу, для потреб бюджетних установ, дозволить заощадити кошти споживачів при розрахунках за послуги з централізованого опалення та гарячого водопостачання.

Загрузка...

Оставьте первый комментарий