До Комітету з питань промислової політики та підприємництва надійшов Проект Закону про франчайзинг 7430, щодо покращення інвестиційної привабливості України. 

Проект Закону України розроблений з метою реформування діючого законодавства для створення сприятливих умов для ведення і розвитку підприємницької діяльності у області франчайзингу. Запропоновані законопроектом зміни дозволять при здійсненні підприємницької діяльності напряму використовувати норми, що регулюють конкретний вид суспільних відносин.

kuzhel-nazvala-bjudzhet-2017-genotsidom_rect_5cb4084228c28086979a671a7ca389ea.JPG

.

Ініціатори законопроекту народні депутати Кірш Олександр,  Кужель Олександра, Яценко Антон,  Галасюк Віктор, Романовський Олександр. 

У пояснювальній записці зазначено, що франчайзинг є дуже перспективною моделлю ведення бізнесу, але він не досить поширений у нашій країні, порівняно з США та країнами Європи. Спеціальні закони про франчайзинг діють у США (на федеральному рівні – «Зведення правил про франчайзинг», що закріплені в Одноманітному торгівельному кодексі США і в 15 штатах, що є гідним прикладом деталізації спеціального законодавства, що врегульовує франчайзингові відносини), закони про франчайзинг ухвалені в 10 провінціях Канади, у Франції, Іспанії, Австралії, Індонезії, Китаї, тощо.

Читайте такожПорошенко внес в ВР проект закона об Антикоррупционном суде

Зокрема, депутати зазначають, що українське законодавство не містить визначення договору франчайзингу або франшизи. Найбільш спорідненим із зазначеним поняттям є комерційна концесія, яка врегульована як Цивільним кодексом, так і Господарським кодексом (глава 75 ЦК України (статті 1115-1129) та (глава 36 ГК України (статті 366-376)).

На жаль, пишуть в Проекті Закону в українському законодавстві навіть відсутнє визначення категорії «франчайзинговий договір». Саме тому компаніям доводиться використовувати кілька типів договорів для закріплення франчайзингових відносин (ліцензійні договори, договори комерційної концесії, про спільну діяльність). Очевидним є те, що багато іноземних компаній не вважають такий стан речей сприятливим для розвитку власного бізнесу.

Договір комерційної концесії, визначений главою 36 Господарського кодексу України, є своєрідним збірником різних контрактів, у кожному з яких повинні бути відображені всі істотні умови: предмет договору, сторони, терміни дії, строки й розмір оплати. Якщо хоча би в одному документі істотні умови не будуть визначені в повному обсязі, ця частина договору франчайзингу або ж весь документ можуть бути визнані недійсними у судовому порядку.

Це створює низку проблем та паперову тяганину, що з одного боку виглядає як юридична точність, а з іншого – як платформа для можливих недобросовісних вчинків іншої сторони, або навіть обох з них.

Читайте такожПарламент підтримав законопроект щодо безкоштовної реабілітації військовослужбовців

Тому починати вдосконалення законодавства варто з уніфікації понятійно-категоріального апарату, який використовується у здійсненні досліджуваного виду господарської діяльності. Додатковим аргументом на користь такого твердження виступає той факт, що розбіжності національного та міжнародного праворозуміння створюють незручності для співпраці з франчайзерами з інших країн. Але запозичуючи закордонний досвід варто, перш за все, адаптувати його до національних умов, враховуючи контекст чинного законодавства, практику правозастосування, та, зрештою, економічні умови.

Проект Закону України «Про франчайзинг» розроблено з метою знизити ризики та виключити невідповідність правового регулювання природи франчайзингу і стану розвитку комерційних стосунків на сьогоднішній день. Важливість вдосконалення правового регулювання окремих аспектів укладення та виконання договорів комерційної концесії доводиться тим, що відсутність правового захисту сторін договору прямо впливає на рішення щодо купівлі-продажу франшизи.

Законодавство України має забезпечувати баланс і захищати сторони. Положення нормативно-правових актів не повинні обмежувати принцип свободи договору, але мають встановлювати межі здійснення господарських прав та обов’язків сторонами.

Читайте такожВ Верховной Раде создали объединение "За права потребителей энергетики"

Прийняття законопроекту, на думку авторів, дозволить усунути «білі плями» в правовому регулюванні франчайзингу, а також сприятиме покращенню загального стану підприємницького середовища, збереженню господарських зв’язків між підприємствами,  налагодженню партнерських відносин в бізнесі, позитивно вплине на фінансове становище суб’єктів господарювання.

Ще одним дуже важливим моментом є позитивна роль впровадження правового регулювання  франчайзингу для економіки всієї країни. Така форма бізнесу не лише збільшує ВВП країни, але і створює нові робочі місця, що грає дуже важливу роль в боротьбі з безробіттям.Загрузка...

Оставьте первый комментарий