Народні депутати України, керівники об’єднань промисловців, підприємців, роботодавців та експортерів, очільники промислових підприємств та профільні експерти прийняли участь у круглому столі «Рік закону про Експортно-кредитне агентство. Чому гальмують український експорт?», що відбувся 30 січня 2018 року у Верховній Раді.

27072647_2064070967201864_1271774692163053601_n.jpg

.

ЕКА (Експортно-кредитне агентство) – це квиток до клубу індустріальних, розвинених країн, що дозволить перейти від домінування дешевого сировинного експорту (пшениці, кукурудзи, металобрухту, руди тощо) до виробництва і експорту готової високотехнологічної продукції з високою доданою вартістю (літаків, кораблів, вагонів, трамваїв, турбін, с/г техніки, приладів, обладнання тощо). Це трамплін для України в заможне промислово-інноваційне майбутнє. З високими зарплатами та якістю життя.

Для створення українського експортно-кредитного агентства (ЕКА) є всі умови: закон про ЕКА, проекти підзаконних актів уряду, гроші в держбюджеті-2018, політична воля парламенту і доручення Прем’єр-міністра. 

Чому ж ЕКА досі не створено і не підтримує українських виробників несировинної продукції на іноземних ринках?

Кисилевський Дмитро – Директор з корпоративних відносин ТОВ «Інтерпайп»     

Закон про ЕКА був прийнятий Верховною Радою ще наприкінці 2016-го року в результаті майже дворічної роботи та дискусій, і вступив у силу 01 січня 2017 року. На створення ЕКА уряду відводилось 6 місяців. 

Минув більш ніж рік, а українського ЕКА й досі немає. За цей час в Мінекономрозвитку провели 1 (одну) загальну робочу групу та ще кілька робочих підгруп, від участі в яких українські експортери фактично були усунуті.

У Держбюджеті-2018 на ЕКА виділено 200 млн грн - урядовці ж профільного міністерства нарікають на дефіцит як бюджетних, так і донорських коштів. При цьому, МЕРТ офіційно відмовилось від 2 млрд грн (!) держгарантій для діяльності ЕКА, запропонованих в Бюджетних висновках Верховної Ради. «Оскільки Мінекономрозвитку не має незалежної оцінки та розрахунків по цих витратах/потребах, зазначена пропозиція не підтримується», - сказано в офіційному листі МЕРТ. Більш того, пільговий кредит від МБРР – 150 млн дол. США під дуже низькі відсотки на 35 років з пільговим періодом 4 роки – влада чомусь намагається направити через “Укрексімбанк” на кредитування чого завгодно, у тому числі аграрного сировинного бізнесу, замість того, щоб спрямувати на підтримку високотехнологічних виробництв через ЕКА. 

Федін Василь  ­– Генеральний директор ТОВ «Смарт-Мерітайм Груп» 

Законопроект про ЕКА ретельно напрацьовували і відшліфовували кращі економісти та фінансисти країни, щоб надати комплексну фінансову підтримку українським виробникам-експортерам несировинної продукції та збільшити український експорт на мільярди доларів. Так, як це робиться в усьому світі, – через страхування і гарантування експортних контрактів, часткову компенсацію відсоткових ставок за експортними кредитами. ЕКА допомагає виробникам через ефективну «фінансову обгортку» зробити їхню продукцію більш конкурентною на зовнішніх ринках та, відповідно, радикально збільшити обсяги експорту. В Мінекономрозвитку же наполягають, що підтримка має бути «необмеженою» (тобто розповсюджуватись і на сировинні товари) з додатковою пріоритезацією згідно експортної стратегії, що на думку депутатів-авторів закону, перетворило б інституцію на ручний інструмент підтримки сировинних олігархів.

Резолюція круглого столу: "Рік закону про експортно-кредитне агенство. Чому гальмують український експорт?"

Учасники парламентського круглого столу «Рік закону про Експортно-кредитне агентство. Чому гальмують український експорт?», обговоривши питання виконання Кабінетом Міністрів України вимог Закону України №1792-VIII від 20.12.2016 року «Про забезпечення масштабної експансії експорту товарів (робіт, послуг) українського походження шляхом страхування, гарантування та здешевлення кредитування експорту» (далі – Закон України про ЕКА), вважають за доцільне звернутись до Прем’єр-міністра України Гройсмана Володимира Борисовича з наступним:

1. Вимушені констатувати, що станом на 30 січня 2018 року вимоги Закону України про ЕКА, в тому числі  в частині строків створення ЕКА, не виконані. Терміни їх виконання, передбачені відповідними статтями Закону України про ЕКА та встановлені у Плані організації підготовки проектів актів, необхідних для забезпечення реалізації Закону України №1792-VIII від 20 грудня 2016 року «Про забезпечення масштабної експансії експорту товарів (робіт, послуг) українського походження шляхом страхування, гарантування та здешевлення кредитування експорту», схваленому на засіданні Кабінету Міністрів України 11 січня 2017 року, зірвані.

У зв’язку з вищенаведеним вимагаємо припинення порушення законності та забезпечення виконання норм Закону України про ЕКА та невідкладного створення українського Експортно-кредитного агентства.

2. Як і будь-який інший закон, Закон України про ЕКА може бути підданий подальшому вдосконаленню. Водночас, заявляємо про неприйнятність штучних змін до Закону України про ЕКА, що обмежать належне функціонування українського Експортно-кредитного агентства, зокрема:

- неприпустимість виключення із Закону України про ЕКА можливості надання ЕКА кредитів з державного бюджету, як елементу державної підтримки експортної діяльності;
- неприпустимість розповсюдження підтримки, яка надається ЕКА, на сировинні групи товарів (наприклад, на агросировину);
- неприпустимість запровадження ручного механізму керування ЕКА та відмови від інклюзивного механізму формування конкурсної комісії для обрання незалежної та професійної Наглядової ради установи;
- неприпустимість перенесення строків створення українського ЕКА та приєднання України до рамкової домовленості з офіційно підтримуваних експортних кредитів 1978 року і п’яти додатків до неї. 

27173160_1824920247553033_3984112786066136711_o.jpg

3. Пропонуємо внести зміни до Державного бюджету України на 2018 рік щодо збільшення обсягів державного фінансування ЕКА та передбачити можливість використання державних гарантій, а також активізувати перемовини з донорами щодо отримання міжнародної фінансової допомоги та довгострокового позикового фінансування. В тому числі, в рамках реалізації Гарантійної угоди (Проект доступу до довготермінового фінансування) між Україною та Міжнародним банком реконструкції та розвитку передбачити кошти на стимулювання українського несировинного експорту через українське Експортно-кредитне агентство.

Пропонуємо провести спільне засідання Національного банку України, уряду, представників парламенту з керівниками об’єднань промисловців, підприємців, роботодавців та експортерів, очільниками промислових підприємств щодо забезпечення доступу українського бізнесу до фінансових ресурсів.

4. Пропонуємо налагодити на постійній основі співпрацю уряду та парламенту щодо ЕКА з реальними виробниками, об’єднаннями промисловців, підприємців,  роботодавців та експортерів.

5. Вимагаємо притягнути до відповідальності посадових осіб, дії та бездіяльність яких спричинили порушення Закону України про ЕКА, в тому числі в частині строків його створення. Загрузка...

Оставьте первый комментарий