Верховна Рада: місія можлива? фото

Останній пленарний тиждень ВРУ був досить багатим на резонансні події, гучні політичні скандали та фундаментальні рішення в рамках цілої України. Депутати  вирішили не йти на канікули, а збиратися на засідання Ради за необхідністю. Але вже в п’ятницю було помітно, що зібрати нардепів буде вкрай важко: звичайний робочий пленарний ранок, а зала -  напівпорожня.

Подібна ситуація в парламенті вже була, коли буквально «в ніч» приймали бюджет країни на рік. Тоді теж поспішали. На новорічні курорти.
Цього разу народні обранці квапилися вирішити всі нагальні питання ще до п’ятниці. Але не врахували той факт, що відпустка за календарем - буває, а от непередбачувані події в країні, що знаходиться в стані війни – ні.

КОНФЛІКТ В МУКАЧЕВО

materialu_u_spravi_mukachevo_falsifikuyut.jpg


Початок тижня – трагічні події на Заході. Переділ контрабандних потоків, який сколихнув всю державу та світову громадськість. Перестрілка кулеметами, автоматами та навіть гранатометами між бійцями Правого Сектору та представниками парламентаря Михайла Ланьо в Мукачево. В результаті інциденту – троє людей загинуло, більше десяти опинилося в лікарні. Постраждали не  тільки ті, хто застосував зброю, а й звичайні перехожі.  Існує багато версій щодо стрілянини. 

Керівництво країни йде на кардинальні рішення і робить кадрову ротацію в області, а саме: Губернатором стає Генадій Москаль, новим головним міліціонером -  Сергій Князєв, а керівником СБУ - Олег Воєводін. Нардеп Мустафа Найєм буде координувати створення нової патрульної служби в Мукачево та Ужгороді. До розслідування причин конфлікту долучилися й парламентарі. Створили Тимчасову слідчу комісію стосовно ситуації в Мукачево.

Розпочинаючи засідання Погоджувальної ради, В.Гройсман зазначив, що ситуація в Закарпатті потребує всебічної оцінки:

 «Ми розуміємо, що просто так на рівному місці там нічого не було б, але очевидно є питання переділу ринку контрабанди. Коли є багато питань тіньових,  потрібно зрозуміти наступну річ, що правоохоронна система має виконувати свої функції бездоганно і ніхто не дозволяв жодному представнику держави чи правоохоронних органів займатись іншими тіньовими справами, що може викликати негатив, в тому числі зі сторони суспільства. І звісно, ніхто не може брякати зброєю, а тим більше - направляти її на людину».

До участі в роботі комісії долучилися представники всіх фракцій. Її головою став депутат від БПП Микола Паламарчук.  Тимчасова комісія покликана пролити світло на події та встановити усіх винуватців конфлікту.
Міжнародна спільнота, представники влади та пересічні громадяни засудили стрілянину в мирному місті, далеко від зони АТО. Очевидно, що конфлікт назрівав не один день та показав існуючі проблеми, які влада ігнорувала довгий час. Відкрита боротьба за контрабандні потоки демонструє безперешкодне функціонування старої моделі влади, правоохоронних органів, СБУ, митниці.

Дипломатичний корпус України теж стурбований, адже тепер буде непросто переконати ЄС, що в Україні цілком безпечно. А це віддаляє можливість безвізового режиму.

ВИБОРИ НА ДОНБАСІ: БУТИ ЧИ НЕ БУТИ?

544cd06081d62.jpeg

Увесь пленарний тиждень парламентарів цікавило питання -  як прийняти закон про місцеві вибори. Адже канікули Ради означають початок передвиборчої гонки. Ні для кого не секрет, що  народні обранці протягом останніх тижнів проводили політичні торги за положення закону, щоб хоч якось перехилити чашу вагів на свою користь. Тож, домовившись, коаліційний консенсус виглядає так:

Місцеві вибори пройдуть за пропорційною системою з відкритими списками для обрання обласних, міських та районних рад;

Вибори мерів у містах, кількість виборців у яких дорівнює або є більшою ніж 90 тисяч, проводяться за мажоритарною системою абсолютної більшості. Тобто, для перемоги кандидат у мери має набрати щонайменше 50%+1 голосів виборців. Інакше буде оголошено другий тур виборів.

Вибори сільського, селищного, міського (міст, кількість виборців, в яких є меншою ніж 90 тисяч) голови проводяться за мажоритарною системою відносної більшості в єдиному одномандатному виборчому окрузі – тобто в один тур;

Блоки політичних партій у виборах не братимуть участі.

Парламентарі запровадили «гендерні квоти» в розмірі 30%. У списках партій має бути не менше 30% осіб однієї статі. Тобто, не менше 30 % жінок.

Політична передвиборча реклама регулюватиметься окремим нормативним актом;

Офіційна дата виборів – 25 жовтня 2015 року.

Резонансним виявилося питання проведення виборів на окупованих територіях. Хтось виступав за цілковите виключення двох областей з права на волевиявлення.  Однак, в останній день пленарного тижня, депутати визначилися, що вибори будуть проходити лише в тих населених пунктах Донецької та Луганської областей, які контролює офіційний Київ. Також передбачається, що в таких містах, як Широкіно, яке піддається постійним обстрілам, ЦВК вирішуватиме, чи є загроза життю людей і чи зможуть там пройти вибори згідно стандартів ОБСЄ. У випадках, де існує загроза терористичних актів чи не може бути гарантована безпека для виборців, ЦВК буде змушена прийняти рішення про неможливість проведення виборів та направити відповідну постанову до ВРУ.

ЗРАДА ЧИ РЕАЛЬНИЙ ШАНС ДЛЯ МІСТ?

konstytuciya.jpg

В четвер, 16-го липня, депутати направили до Конституційного Суду проект змін до Конституції України (щодо децентралізації влади) аби отримати висновок щодо відповідності вимогам статей 157 і 158.

Стаття 157: Конституція України не може бути змінена в умовах воєнного або надзвичайного стану.

Стаття 158: Верховна Рада України протягом строку своїх повноважень не може двічі змінювати одні й ті самі положення Конституції України.

За це рішення проголосували 288 із 374 народних депутатів, зареєстрованих в сесійній залі. Не голосували у повному складі фракція Радикальної Партії, а із «Самопомочі» «за» проголосував лише один депутат – Ганна Гопко. Володимир Гройсман заявив, що  «В змінах до Конституції немає жодного слова про особливий статус Донбасу». Прихильники змін до Основного Закону в частині «децентралізація» охрестили день «історичним» та таким, що «назавжди відокремить Україну від радянського минулого». Противники, навпаки, кричали «зрада» та говорили про капітуляцію перед Путіним. Коаліція взагалі закликала свої колег «схаменутися» у доволі творчий спосіб: «Самопоміч» відправила до трибуни свого оратора цитувати рядки з віршів Тараса Шевченка. Лідер Радикальної Партії  співав Гімн України.

За всім цим преферансом спостерігали представники Венеціанської комісії та Ради Європи. Також в залі були присутні  Вікторія Нуланд та Джефрі Пайєтт, які представляли США.
Розпочав засідання парламенту Президент. Саме він ініціював даний проект закону. В своєму виступі він пояснив ряд суперечливих положень Основного закону та запевнив, що ніякого «особливого статусу» Донецьк та Луганськ не матимуть. Законодавче регулювання цих територій відбуватиметься згідно попередніх законів, а саме Закону України «Про особливий порядок самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей», який Рада ухвалила 17 березня.

За словами Порошенка, децентралізація не торкнеться питань оборони, зовнішньої політики, національної безпеки  та громадських прав і свобод.  Він зазначив, що вперше  за всю історію України, керівництво держави не хоче збільшувати повноваження, а добровільно поступається ними.

«Головне: вперше в історії України і глава держави, і український уряд, який підтримує проект, добровільно поступаються величезним обсягом повноважень, які поки що належать до президентсько-урядової виконавчої вертикалі. По-друге, ми ділимося не лише владою, ми ділимося відповідальністю. Пряма норма оновленої Конституції вимагатиме, щоб будь-яка зміна компетенції органу місцевого самоврядування обов’язково здійснювалася з одночасними відповідними змінами у розподілі фінансових ресурсів», — зауважив П.Порошенко.

Децентралізація для України – це шанс на економічне зростання. Європейські країни пройшли через подібні зміни. Так, в Конституції Королівства Іспанія зазначено, що базовим принцип місцевого самоврядування є принцип широкої автономії. Конституцією передбачається, що влада на місцях може приймати як рішення локального рівня, так і законодавчі норми, за умов дотримання Основного Закону.

В Республіці Італія теж діє модель автономії, оскільки всі територіальні одиниці визнаються автономними утвореннями з власним статусом, повноваженнями і функціями. Конституція визначає, що законодавча влада належить державі та областям.

Франція й досі проводить свою децентралізацію. Між тим, положеннями Конституції Французької Республіки визнано, що  головний суб’єкт місцевої влади - це «територіальні колективи», а саме: комуни, департаменти, регіони, колективи з особливим статусом і заморські колективи. Французи не бояться терміну «особливий статус».

У ст. 15 чинної Конституції Польщі зазначається, що територіальний устрій держави забезпечує децентралізацію публічної влади. А відповідно до ст. 16 Конституції, населення кожної територіальної одиниці Польщі становить самоврядну громаду (територіальний колектив); місцеве самоврядування бере участь у здійсненні публічної влади; публічні завдання, що належать місцевому самоврядуванню, населення виконує від власного імені і під власну відповідальність.

Аналізуючи ситуацію України, варто зауважити, що положення про окреме законодавче регулювання Донецька та Луганська є неоднозначним. Український Основний закон є жорстким, зміни до якого приймати складніше, ніж зміни до звичайних законів.  Прописана в Конституції норма про регулювання певним законом, дає можливість в простий спосіб, 226-ма голосами народних депутатів, змінювати Закон і коригувати Конституцію відповідно. Звичайно, не можна стверджувати, що депутати неодмінно будуть використовувати цей шанс для шкоди національним  інтересам та безпеці України. Та зрозуміло, що включення норми про окреме законодавче регулювання було здійснено у відповідності з Мінськими домовленостями, дієвість та законність яких піддаються сумнівам.
Голосування в Парламенті засвідчило розкол в коаліції. Більше того, існує серйозний привід сумніватися, що навіть за умови схвалення Конституційним Судом даного проекту закону, парламентарі восени зможуть проголосувати його кількістю в 300 депутатів.

ІНШІ НОВИНИ

Цього тижня, Рада ухвалила ряд важливих законодавчих норм. Парламентарі збільшили фінансування армії більш ніж на 5 мільярдів гривень. Було вирішено відмінити оподаткування неприбуткових громадських організацій, що є суттєвим кроком в розбудові громадського сектору та допомоги волонтерам.

У зв’язку з останніми гучними корупційними справами за участю суддів, Рада дозволила проведення таємних слідчих дій щодо суддів, працівників суду і правоохоронних органів. Однак, провалила створення аналогу американського ФБР в Україні. Парламентарі не змогли домовитися про те, хто саме буде призначати директора Державного Бюро Розслідування та відправили закон на доопрацювання.

Верховна Рада ухвалила Закон "Про ратифікацію Угоди між Україною та Королівством Нідерланди про продовження до 2016 року строку дії Угоди між Україною та Королівством Нідерланди про Міжнародну місію захисту розслідування". Дана угода повинна дати можливість міжнародним експертам визначити винуватців трагедії зі збитим МН17 та притягти їх до відповідальності.

Наступне засідання Ради буде скликатися за необхідності.


Дар'я Тижбіряк,
журналіст Грушевського 5.


Загрузка...

Оставьте первый комментарий