Попри те, що мінімальна зарплата багатьох українців зросла до 3200 грн., не всім пощастило відчути радощі від зростання доходів. Більше того, окремі громадяни повідомляють, що у столиці гроші бюджетників постійно затримують.

"Близько трьох мільйонів на місяць не вистачає, щоб виплатити зарплату. Мінімальну, ту, яка має бути людям, з урахуванням підвищення", - розповів директор Національного інституту хірургії та трансплантології ім. О.О. Шалімова Юрій Усенко.

Аналогічна ситуація з усіма медичними установами, які підпорядковуються Національній академії медичних наук. У відповідь на інформаційний запит "Народної прокуратури", НАМН повідомила: точної суми, скільки не вистачає грошей на підвищення, у академії немає.

"На даний момент стосовно проблеми недофінансування, у якій опинились усі без винятку установи Національної академії медичних наук України, ще ведуться перемовини із найвищим керівництвом держави. Поки ще спільна робота зі стабілізації ситуації в процесі вирішення, й остаточних зведень ми ще не маємо", - зазначено у відповіді на запит.
За словами експертів, ситуація у регіонах ще більш напруженіша з бюджетами зарплат. Таке підвищення зростатиме нерівномірно між невеликими містами і селами.

"Зараз більше навантаження на держбюджет поклали на місцеві бюджети. В результаті зараз дійсно в провінції дуже часто людей або звільняють, або переводять на скорочений робочий день. Щоб ви зрозуміли – заплановано на 2017 звільнити 220 тисяч – які працюють в сфері охорони здоров’я і в освіті", - розповів економічний експерт Олександр Охріменко.

За словами економічного експерта Юрія Гаврилечка, порахувати – скільки потрібно виділити коштів з бюджету на підвищення, можна лише тоді, коли місцеві бюджети подадуть нові кошториси. Адже старі були ухвалені ще до затвердження державного бюджету – і, звісно ж, до впровадження нової мінімалки.

"Зовсім не обов’язково, що те, що подадуть – те і ухвалять. І якщо те, що подадуть – не буде ухвалено – вони будуть вимушені звільнити якусь частину працівників. Або починати розпродавати комунальне майно. Щоб розрахуватися", - сказав Гаврилечко.

Підвищити мінімальну зарплату зобов’язали не лише державні структури, але й приватний сектор. За планом урядовців, такий крок нібито має вивести економіку з тіні. Експерти ж стверджують – підвищення податків заведе економіку ще більше в тінь.

"Автоматично тепер, якщо раніше мінімальна сума єдиного соціального внеску була 300 гривень, то зараз – 700. Тобто, фактично в два рази більше. Для того, щоб підприємці могли виконати вимогу по мінімальній заробітній платі – тут один шлях – або звільняйте працівників, або закривайтеся. Підприємства різні бувають. Є підприємства, які навіть не зможуть - звільнення не допоможе. Розумієте, що значить мінімальна заробітна плата – вона ж не просто одна. Значить, більше ПДВ платити, більше навантаження на бізнес. Є такі виробництва, де в два рази підняти заробітну плату – простіше його закрити", - розповів експерт Олександр Охріменко. Про це пише 112 канал.

Перевіряє і штрафує підприємців Державна служба праці. Ініціюють перевірку компанії, коли отримують скаргу від працівника чи статистику від Пенсійного фонду про масове звільнення або ж переведення на півставки. Директор відомства запевняє, перевірка – це лише контролююча функція. Не всі візити інспекторів на підприємства ведуть до стягнень – є випадки, коли скарги під час перевірки не підтверджуються.

"Питання тут не застосування штрафу, а його функцію та ідеологію розуміємо як превентивний засіб. Щоб підприємець розумів, що він може отримати такий штраф, якщо він буде працювати не в правовому полі, він буде використовувати нелегальну працю", - розповів голова Державної служби з питань праці Роман Чернега.

Нові штрафи поки що не виписані жодному роботодавцю. А от безробітних, після підвищення мінімальної зарплати, вже побільшало. За даними Державної служби статистики, лише у січні цього року кількість зареєстрованих безробітних зросла на 38,2 тис. – з 390,8 тисяч людей до 429 тисяч. Це лише за місяць. І лише офіційно. Та є ще один нюанс, ще одна бомба сповільненої дії: нова мінімалка вплине і на субсидії – вже з наступного року. Бо ж доходи виростуть. Просимо експертів вирахувати, у скільки разів зменшиться така допомога від держави.

"Якщо заробітна плата була 1600, то якщо в будинку або квартирі проживає одна особа – вона сплачувала обов’язковий платіж у розмірі 144,4. Це у нас коли 1 особа. При заробітній платі 3200 – розмір обов’язкового платежу вже буде складати 577,4 гривні", - каже аналітик ГО "Публічний аудит" Тарас Галайда.

При мінімальній зарплаті у 1600 гривень – розмір субсидії становив 2 355 гривень. Коли будуть перераховувати по 3 200 – допомога від держави зменшиться до тисячі дев’ятисот двадцяти двох (1922) гривень. Таким чином, обов’язковий платіж за комуналку виросте у 4 рази. Якщо в одній квартирі живе двоє людей, що працюють – обов’язковий платіж збільшиться вдвічі. Що ж маємо у сухому залишку? А маємо – хорошу ідею з підвищення мінімальної зарплати, яка перетворилася на загальнодержавну проблему. Різкі кроки уряду, до яких не готові не лише самі платники податків, але й керівники держустанов на місцях. 

Відчутний мінус – перспективи зростання цін, зменшення субсидій і збільшення кількості безробітних. Маємо нову мінімальну зарплату, з якої вирахують більші податки. А ще маємо – подвійні стандарти. З одного боку держава ставить приватні компанії перед фактом – підвищуйте мінімальну зарплату, бо доведеться заплатити збільшені штрафи. І в жодному разі масово не звільняйте працівників, бо прийде інспектор з перевіркою. А з другого боку – держава має десятки тисяч бюджетників, на яких у неї просто не вистачає грошей. І ці працівники фактично змушені звільнятися або ж шукати додаткові, "тіньові" приробітки. Чи виведуть 3200 економіку з тіні і як зросте рівень життя бідних – буде зрозуміло вже через кілька місяців.

Нагадаємо, ранішеІА «Грушевського,5» повідомляло, що гроші Януковича-молодшого спробують вивести з-під слідства.Загрузка...

Оставьте первый комментарий