Перше читання Верховної Ради фото

Голосування за Проект Закону про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації) обіцяло бути напруженим, але те, що відбулось, повністю виходить за рамки політичного протистояння, переходячи в площину терору. За подібне загострення несуть відповідальність усі політичні сили, які не змогли знайти консенсус мирним шляхом, а вирішили діяти у власних інтересах.

Що ж відбувалось в останній день сесії...

Десь о 9:30 під стінами парламенту зібрався мітинг. Поряд стояли декілька сцен та майоріли прапори Громадянської позиції, Українська асоціація власників зброї, Радикальної партії, Укропу та інших. Основу мітингу становили “свободівці”. Було трохи дивно їх бачити, після місяців абсолютної тиші. З рупорів лунала “традиційна” риторика українських націоналістів про зраду та агентів кремля. С іншої сцени виступав Віталій Купрій, який критикував чинну владу за посягання на основний закон. А між мітингарями та парламентарями стали стіною нацгвардія та міліція.


ФОто1.jpg

В парламенті також відбувалось певне протистояння. Радикальна партія майже в повному складі заблокувала трибуну, про що гордо повідомила в фейсбуці. KirilenkoSer/posts

Депутати підходили до сесійної зали, смикали двері й шли далі шукати відповіді на свої запитання. Журналісти допитували парламентарів і від-усюди було чутно “особливий статус”, “ДНР та ЛНР”, “все на руку Кремлю”, “Путінська Конституція”, “референдум” та “ми не дозволимо”.

О 10:40 розпочався брифінг депутатів. За фракцію “Блок Петра Порошенко” вийшов віддуватися Гончаренко Олексій. Депутат зазначив, що попри блокування трибуни, голосування за зміни до Конституції все таки відбудеться.

“Ми розуміємо, що зміни до Конституції — це надважлива річ, яка якнайшвидше повинна бути прийнята для того, щоб Україна могла перебудовуватись і на нових рейках місцеве самоврядування могло дійсно виконувати ті функції, яких чекають люди”, - сказав парламентар.

На питання навіщо так поспішати з ухваленням змін, без консенсусу в коаліції, він відповів, що “Самопоміч” та “Радикальну партію” неодноразово запрошували до роботи над конституцією, але вони ігнорували запрошення.

Цікаво, що голосування, насправді, проходило з поспіхом. Після засідання Головного Комітету, яке відбулось 26 серпня, не пройшло й 7 днів, передбачених процедурою прийняття змін до Конституції.

фото1 (2).jpg


Йшов час, в кулуарах не вщухали обговорення. Сергій Каплін з БПП анонсував власний проект Конституції, яким передбачається відміна інституту прем'єр-міністра. Борислав Береза говорив про те, що його не вдалось підкупити та переконати голосувати “за”, також вимагав надати порівняльну таблицю співвідношення Мінських домовленостей та змін до Конституції в частині децентралізації. До речі, порівняльну таблицю чинних положень конституції та запропонованих змін можна проаналізувати самостійно, вона є в публічному доступі за посиланням. w1.c1.rada.gov.ua

Об 11:00 Андрій Парубій закликав усіх присутніх не допустити “протистояння між людьми, які на Майдані змінювали країну на краще” та відклав початок засідання ще на годину.

О 12:05 Спікер ВРУ Володимир Гройсман зайняв трибуну під скандування “Ганьба” та звук сирен від радикалів. Він також закликав колег до порозуміння та заявив, що “попереду ще місяці консультацій” з приводу прийняття змін до Конституції. Після чого розпочались виступи представників фракцій.

Від радикалів виступав Юрій Шухевич, який, навіть, процитував Леніна.

Від “Самопомочі” Олег Березюк зачитував рядки з праць Жан-Жака Руссо.

Юрій Бойко з “Опозиційного блоку” угледів у пропонованих змінах єдиний шлях до мирного процесу.

Юлія Тимошенко пожурила усіх за протистояння та сказала, що не бачить в децентралізації дороги до миру, тому “Батьківщина” голосуватиме “проти”.

“Відродження” заявили про вільне голосування у фракції - згідно власних переконань.

Представники фракції “Воля народу” не побачили в запропонованих змінах децентралізацію, але вирішили підтримати нову Конституцію.

Максим Бурбак від “Народного фронту” наголосив, що у першому читанні необхідні лише 226 голосів народних депутатів, тому їхня фракція голосуватиме “за”. А необхідні в подальшому 300 голосів Рада матиме лише у випадку прийняття всього пакету законів щодо реформи децентралізації.

Останнім виступав Юрій Луценко з апологетикою чинних змін до основного закону, зазначивши, що децентралізація без префектів — це сепаратизм. Також він закликав не допустити параду суверенітетів, які розпочало Запоріжжя.

Далі відбулось голосування, “За” проект закону №2217а про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади) проголосувало 265 з 320 зареєстрованих депутатів. Як саме голосували в кожній з фракцій можна переглянути тут  

Трошки пізніше “Самопоміч” шокувала заявою про виключення п'ятьох депутатів зі своєї фракції через голосування за зміни до Конституції, а саме: Ганну Гопко, Вікторую Пташник, Віктора Кривенка, Остапа Єднака, Петра Кишкара.

Між тим, одразу після голосування на дворі розгорілися пристрасті, причому в прямому сенсі: в будівлю парламенту почали жбурляти димові шашки. Між учасниками мітингу та силовиками розпочалось протистояння із застосуванням сили та сльозогінного газу, як з однієї, так і з іншої сторони. В Раду та з Ради нікого не пускали, аргументуючи тим, що мітингарі намагались пробратися до стін парламенту.

За півгодини вже стало відомо, що в сторону силовиків кинули бойову гранату в результаті чого постраждали бійці національної гвардії, журналісти та прості люди. Щонайменше сотня поранений та одна людина загинула.

Звичайно, в передвиборчий період кожна зі сторін намагається діяти у власних інтересах. Хтось формує позитивний імідж в очах електорату, хтось має намір поквитатися з політичними опонентами, є такі, які щиро турбуються за долю України. Однак загострювати ситуацію ще більше — шкодить усій Україні.

Але потрібно пам'ятати, що серед тих, хто знаходиться в межах парламенту є депутати, журналісти, представники місцевого самоврядування, науковці, працівниці буфету, прибиральниці, охоронці, солдати-призовники, міліціанти, колишні військові, можливо навіть кіборги, а також звичайні перехожі, які просто проходять повз. Тому доводити до збройного протистояння в самому серці України — не гідно справжніх патріотів, які плекають надію на розвинену квітучу Україну.

Також зрозуміло лиш одне - прихильники та противники змін до Конституції у частині децентралізація повинні сісти за стіл переговорів та знайти консенсус в політичній площині, без крові та жертв.Загрузка...

Оставьте первый комментарий