За даними німецького журналу Der Spiegel, в Німеччині у 2011-2012 роках проводилась оплачувана піар-кампанія зі звільнення Юлії Тимошенко з в'язниці. Її ініціатором і спонсором був нинішній міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков, і обійшлася вона йому в півмільйона євро, запевняє видання.

Професійні лобісти

За версією автора розслідування, журналіста Der Spiegel Свена Бекера, наприкінці 2011 року Аваков - на той момент соратник Тимошенко у партії "Батьківщина" - встановив контакти з берлінськими лобістами, які повинні були допомогти звільнити екс-прем'єрку України з-під варти. Серед тих, на кого вийшов Аваков, були екс-прем'єр НДР Лотар де Мезьєр і зареєстрована у Берліні піар-фірма з англомовною назвою German PR and consulting group (GPRC), очолюють яку Константін Пановко та Ігор Побережський.

Der Spiegel стверджує, що 20 грудня 2011 підконтрольна Авакову фірма Investor Italia переказала 250 тисяч євро на рахунок GPRC. Ще 250 тисяч "за договором" повинні були надійти пізніше, повідомляє видання. Метою кампанії було звільнення екс-прем'єрки України до парламентських виборів 2012 року. Чинний глава МВС України не відреагував на запити німецького журналу, а Юлія Тимошенко відмовилась від коментарів з цього приводу. DW також звернулася до Арсена Авакова за коментарем, однак він не спромігся оперативно відповісти на запит.

Як справу Тимошенко зробили "трендовою темою"

Обличчям піар-кампанії стала дочка найвідомішої жінки в українській політиці, Євгенія Тимошенко. Вона повинна була "уособлювати гуманітарний та емоційний аспекти", підтримувати "співчутливий настрій ЗМІ" і зробити справу Тимошенко "трендовою темою", цитує Der Spiegel "дорожню карту" кампанії, що отримала назву "Свободу Юлії Тимошенко".

Тижневик нагадує, що наприкінці 2011 року Україна не була на порядку денному німецької та європейської політики, тому першим кроком лобістів стало позиціонування ситуації з Тимошенко в ЗМІ. Так, 12 грудня 2011 року в найпопулярнішій газеті Німеччини Bild вийшло інтерв'ю з Євгенією Тимошенко під заголовком "Моя мама помре, якщо їй ніхто не допоможе!".


Донька Юлії Тимошенко, Євгенія, уособлювала "емоційний аспект" і підтримувала "співчутливий настрій ЗМІ"

А місяць потому, 12 січня 2012-го Євгенія Тимошенко виступила в ефірі одного з найбільших німецьких телеканалів ZDF. Політичний консультант, який організував це телеінтерв'ю, розповів Der Spiegel, що він охоче посприяв "звільненню політв'язнів". Видання наголошує, що, зрозуміло, не всі ЗМІ цікавилися випадком Тимошенко саме з подачі лобістів.

Роль Лотара де Мезьєра

До слова, дочка ув’язненої пізніше удостоїлася навіть зустрічі з канцлеркою ФРН Ангелою Меркель. Однак у німецькому уряді запевнили Der Spiegel, що діяльність лобістів не вплинула "ані на політику уряду щодо України", ні на дії "в ситуації з Юлією Тимошенко, яка тоді перебувала в ув'язненні". Водночас, за інформацією тижневика, в електронному листуванні GPRC йшлось про те, що Лотар де Мезьєр нібито діяв у випадку Тимошенко зі "згоди" уряду Німеччини.

Колишній прем'єр НДР, зокрема, вів переговори про долю ув’язненої із заступником генпрокурора України Ренатом Кузьміним. Крім того, він встановив контакт з берлінською клінікою "Шаріте", лікарі якої кілька разів відвідували Юлію Тимошенко в Харкові. "Лікарі приїжджають, повідомляють, що Юлія Тимошенко важко хвора - і більше нічого. Журналісти та політики дійдуть своїх висновків", - цитує Der Spiegel електронні листи GPRC. Саме це насправді і сталося.

Політики не знали про піар-кампанію

В результаті піарникам вдалось привернути увагу європейських політиків до долі екс-прем'єрки України. З червня 2012 року Тимошенко неодноразово відвідували колишній голова Європарламенту Пет Кокс і екс-президент Польщі Олександр Кваснєвський. DW попросила ірландського політика розповісти про їхні візити до Юлії Тимошенко і про участь професійних піарників в її звільненні.

адреса реєстрації офісу GPRC

За адресою реєстрації офісу фірми GPRC не виявилося

Пет Кокс запевнив DW, що ніколи не чув про фірму GPRC, панів Пановка і Поберезького, а також нічого не знав про проведення оплаченої піар-кампанії з визволення Тимошенко, коли відвідував її в госпіталі. Ірландець зазначив, що вони разом з Кваснєвським діяли в рамках очолюваної ними моніторингової місії Європарламенту, яка відстежувала кримінальне переслідування Юлії Тимошенко, Юрія Луценка та Валерія Іващенка в Україні. Ця місія була узгоджена президентом Європарламенту Мартіном Шульцем і тодішнім прем'єр-міністром України Миколою Азаровим, підкреслив Пет Кокс.

Мети не досягли, проте лобі було успішним?

У березні 2012 року голова GPRC Костянтин Пановко, згідно з матеріалами Der Spiegel, привітав колег з тим, що "в найкоротші терміни була проведена операція, яка не має аналогів на західноєвропейській політичній сцені, яка зробила долю Юлії Тимошенко центральною темою ЗМІ та політиків". "Тиск на Київ зростає", - констатував Пановко. Тим не менш, сприяти звільненню екс-прем'єрки України вже до парламентських виборів у жовтні 2012 року, як це спочатку планувалося, лобістам все ж не вдалося.

Проте пізніше тема визволення Тимошенко стала одним з каменів спотикання в переговорах щодо Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. А це, у свою чергу, призвело до революції на Майдані і усунення Віктора Януковича з поста президента України, нагадує Der Spiegel.

Загадкова фірма

DW не вдалось зв'язатися з фірмою GPRC. За телефоном, вказаним в інтернеті, DW відповіли, що не знають про таку компанію. Кореспондент DW, що відвідав будівлю за адресою в Берліні, де зареєстрована GPRC, також не знайшов жодних розпізнавальних знаків, що вказують на існування цієї фірми.

При цьому GPRC досі є в німецькому реєстрі юридичних осіб. Фірма була зареєстрована в січні 2011 року, за кілька місяців до початку піар-кампанії "Свободу Юлії Тимошенко", а остання згадка про неї в реєстрі відноситься до 2013 року.

За матеріалами видання DWЗагрузка...

Оставьте первый комментарий