У Варшаві презентували «Агентство Фірташа» з модернізації України фото

Кілька місяців тому у Відні було створено Агенство модернізації України. Головний сопнсор – Дмитро Фірташ. Презентація проекту відбулася у Варшаві.

Агенство планує розробляти методи приваблення інвесторів та пропонує створити «Сенат олігархів».

Цікаво, що до Агентства увійшли такі впливові посадовці з ЄС, як: колишній глава французького МЗС Бернар Кушнер, колишній єврокомісар у справах розширення Ґюнтер Фергойген, а також ряд відомих політиків з Британії, Німеччини, Австрії та Польщі.

Агентство проголошує своєю метою створення плану реформ для української економіки, самоврядування, фінансів, системи охорони здоров’я. Експерти, вивчаючи стан справ в Україні, підготували висновки та рекомендації, які будуть представлені на конференції у Києві наприкінці вересня.

Директор новоствореного Агентства, колишній міністр закордонних справ та віце-канцлер Австрії Міхаель Шпінделеґґер розповів Польскому радіо, що головними проблемами України є економіка та суспільство, і ось що він сказав з цього приводу:

«Мені здається, якщо говорити стисло, головними проблемами України сьогодні є падіння експорту, та, по-друге, скорочення кількості робочих місць. Києву варто використовувати ці преференції, які дає підписана Угода про асоціацію з ЄС, це допоможе зробити український ринок більш привабливим. Одне з головних розв’язань, які ми пропонуємо, це привабити більше іноземних інвесторів. Це дозволить пожвавити виробництво та підняти рівень життя населення. У своєму плані ми представимо, що треба зробити, аби іноземний капітал захотів бути на українському ринку. Але одразу підкреслю – треба не тільки ухвалити відповідні закони у парламенті, але й допильнувати їх виконання».

Агентство вже поклопоталось розробити трансформаційні зміни для українського суспільства, а також, як інтегрувати українських олігархів до цих змін, на відміну від того, як допомогти простим українцям.

Цікавий варіант, як інтегрувати до цих змін українських олігархів, представив експерт Агентства, екс-прем’єр Польщі Вальдемар Павляк:

«Думаю, треба шукати позитивні пропозиції для тих, які хочуть взяти участь у процесі змін в Україні. Я пропоную ідею створення в Україні чогось на кшталт Сенату, який би складався зі 100 найбільших платників податків. Кандидатами у «сенатори» були б ті, хто протягом останніх 4 років заплатив найбільші податки на користь української держави. Серед цих людей були б олігархи. Але вони й так мають вплив на українську владу, а таким чином вони б отримали офіційну, відкриту можливість взяти участь у модернізаційних змінах. Розумію вади цього проекту, проте Палата лордів у Британії теж обирається не до кінця демократично», – констатував політик.

У Агентства модернізації України вже є готові ідеї, які б допомогли українцям пройти через складний період трансформації. Серед них: вступ до Азійського банку інфраструктурних інвестицій, створення Агентства модернізації та розвитку сільського господарства, кооперативних банків, спеціальних економічних зон європейського типу, запровадження стабілізаційного податку на валютні трансакції.

Найкраще, що можна зробити з неявними схемами – це зробити їх явними, – переконує Павляк. Політик також додав, що українці не можуть виправдовувати брак реформ війною на Сході, а добрим вступом до реформ була б широка суспільна дискусія на тему їх вигляду.

Поради від експертів Агентства виглядають цікаво, а професійний досвід їх авторів не викликає сумніву. Натомість запитання викликає постать засновника і головного спонсора проекту – українського олігарха Дмитра Фірташа. Останній є власником численних активів в Україні та Росії, був одним з авторів корупційної схеми транзиту російського газу в Європу, на якій заробив, за різними оцінками, від кількох до кільканадцяти мільярдів доларів. Фірташ завжди вважався одним з найбільших друзів Кремля в Україні. Сьогодні олігарх перебуває у Відні, де його минулого року заарештували за американським ордером. Австрійський суд вперше в історії відмовився видати іноземного громадянина американцям, проте Вашингтон оскаржив цей вирок і Фірташ очікує на завершення процесу. У цьому контексті створення Агентства модернізації України стає цікавим політичним ходом, – пояснює український політолог Євген Воробйов, дописувач сайту Foreign Policy:

«Фірташ створив організацію, яка має лобіювати його інтереси за кордоном, хоча й позиціонує її як аналітичну та консалтингову установу, яка створить плани реформ для України. Аби надати цій інституції вірогідності та певного іміджу у країнах ЄС, Фірташ запросив кілька колишніх високих посадовців з Європи. Розкручувати це Агентство будуть у першу чергу в тих країнах, які не мають особливої прихильності для України», – коментує політолог.

Того факту, що Фірташ є засновником Агентства, ніхто з експертів інституції не заперечує, хоча й воліє не загострювати на цьому увагу. Говорить Вальдемар Павляк:

«Агентство модернізації заснували кілька заслужених діячів, між іншим видатний філософ Бернар-Анрі Леві. Є гроші, які походять від спонсорів, в тому числі від Дмитра Фірташа. Але всі експерти не мають жодних інструкцій чи наказів від Агентства, ми представляємо свої погляди на ті галузі суспільного життя, займатися якими нам запропонували. Усі ми маємо досвід реформ своїх вітчизняних економік у часи кризи, який може бути корисним і для України. Наші поради не є жодним чином обов’язковими для українського уряду, це лише вираз допомоги та ідеї для подальших дискусій», – сказав Павляк.

Представники Агентства наполягають на тому що вони ні як не залежать від Фірташа, ані від будь-кого іншого, на зауваження, що головою Федерації працедавців є все той же Дмитро Фірташ, Міхаель Шпінделеґґер має відповідь:

«Звісно, пан Фірташ є головою та президентом Федерації працедавців України. Члени Федерації обрали його шляхом демократичного голосування. Так, він є одним з головних наших партнерів. Але можу вас запевнити – ми є незалежними як від нього, так і від інших наших партнерів. Федерації працедавців та профспілок попросили нас розробити проект реформ, керуючись західним досвідом. Ніхто з наших експертів не став би працювати, якщо б ми були залежні від когось з України. Ми послуговуємося своїми мізками та досвідом, а не якимись впливами ззовні», – наполягає Шпінделеґґер.

На думку колишнього австрійського віце-канцлера, українці зараз в першу чергу мають задуматися, чого їхня країна потребує у майбутньому. А створити плани на це майбутнє якраз допоможе Агентство модернізації України.

Експерти зазначають, що Українці занадто добре знають Фірташа і не хочуть приймати його подаруночки. Тому діяльність Агентства буде більш помітною в самій Європі ніж в Україні. І це не дивно, адже Фірташу потрібне прикриття і лобіювання своїх інтересів в Європі та атлантичному просторі, аби уникнути покарання з боку США, де видали ордер на його арешт. Хоча в Європі і не всі знають хто стоїть за проектом, однак існування подібних центрів, це нормальна практика для Євросоюзу.

Та все ж це все викликає великі сумніви, експерт Андрій Воробйов сумнівається в тому, чи можуть українці пробачити Фірташу і все-таки дослухатися до рад експертів з Відня, : «Я думаю, знайдуться люди, які напишуть, що суть пропозицій експертів є правильною, тому варто до них дослухатися та розпочати конструктивний діалог. Питання тільки в тому, хто буде автором позитивних оцінок – фахівці від реформ, чи представники політичних сил, які Фірташем фінансуються».

Створення Агентства ще навесні підсумував публіцист видання «Gazeta Wyborcza» Мирослав Чех: «Варто оцінити шляхетний жест підтримки реформ в Україні з боку відомих європейських політиків та інтелектуалів. Однак дуже погано, що їхні шляхетні ініціативи намагається використати така людина з заплямованою репутацією, як Фірташ».

Антон Герасименко

За матеріалами Польського Радіо

Нагадаємо, 1 серпня в Києві збиралися олігархи.Загрузка...

Оставьте первый комментарий