Військову операцію Британії і Франції у Лівії у 2011 році, яка призвела до повалення лівійського лідера Муаммара Каддафі, піддав суворій критиці у звіті парламентський комітет Великої Британії.

Комітет із закордонних справ звинуватив тодішнього прем'єра Девіда Камерона у браку чіткої стратегії під час нанесення авіаударів по території Лівії. Члени парламенту також вважають, що вторгнення не підкріплювалося "точними даними розвідки", і що це призвело до поширення так званої Ісламської держави у Північній Африці.

У британському уряді заявили, що рішення про військову операцію у Лівії було міжнародним. Крім того, до проведення такої операції закликали у Лізі арабських країн, а дозвіл на неї дала Рада безпеки ООН, - нагадали у британському міністерстві закордонних справ.


Міжнародна коаліція, очолювана Британією і Францією, розпочала військову операцію у Лівії із низки авіаударів і ракетних обстрілів позицій сил Мауммара Каддафі у березні 2011 року після того, як постала загроза їхнього нападу на контрольоване повстанцями місто Бенгазі.

Проте після того, як Каддафі було усунено від влади, Лівія занурилася у хвилю насильства, часті зміни протиборчих урядів і формування чисельних озброєних груп, тоді як Ісламська держава здобувала дедалі міцніший плацдарм для своєї діяльності. Пан Камерон наполягав на правильності своїх дій у тій ситуації, - у січні він заявив у парламенті, що військова операція була потрібна тому, що Каддафі "напав на людей у Бенгазі, а також погрожував і своїх людей пристрелити, як пацюків".

Проте в комітеті із закордонних справ кажуть, що уряду "не вдалося зрозуміти, що небезпека для цивільних була переоцінена". Там також назвали "вибіркове згадування риторики Каддафі формальним підходом".

Уряд, на думку парламентарів, також не зміг розгледіти "участь екстремістських ісламістських бойовиків у повстанні".

"Розуміння можливості того, що бойовики-екстремісти спробують скористатися повстанням, не повинно було з'явитися "заднім числом", - йдеться у звіті комітету. - Стратегія Британії була заснована на помилковому припущенні та неповному розумінні даних".

Голова комітету, Криспін Блант заявив ВВС: "Ми були втягнуті у операцію завдяки французькому ентузіазму, а потім мета операції відхилилася від захисту людей у Бенгазі, яким, можливо, і не загрожувала та небезпека, про яку говорили...Ті докази, із якими ми мали справу, свідчать, що небезпека для мешканців Бенгазі, була перебільшена.

У комітеті також вважають, що на той час були наявні інші "політичні альтернативи" після того, як безпеку Бенгазі було гарантовано, - зокрема, через контакти екс-прем'єра Тоні Блера із Каддафі. Проте британський уряд "зосередився виключно на військовому вторгненні". Таким чином, до літа 2011 року обмежена операція, покликана захистити цивільних у Бенгазі, переросла у операцію із змінення лівійського режиму.

"Ця політика не була підкріплена стратегією формування життя у Лівій після Каддафі".

"Результатом став політичний і економічних колапс, конфлікти між групами бойовиків і племенами, гуманітарна і міграційна кризи, розповсюдження порушення прав людини, поширення зброї із арсеналів Каддафі по всьому регіону та зростання Ісламської держави у Північній Африці", - йдеться у доповіді.

"Через свою позицію у Національній раді безпеки, колишній прем'єр міністр Девід Камерон несе першочергову відповідальність за неспроможність розробити розумну стратегію щодо Лівії".

Британські парламентарі також вважають, що голосування щодо Лівій стало "першим іспитом" для Національної ради безпеки, який було створено у 2010 році, аби координувати відповіді на безпекові виклики та роботу різних гілок уряду у цьому напрямку.

Водночас у міністерстві закордонних справ виступили на захист військової операції у Лівії.

"Муаммар Каддафі був непередбачуваним і в ньому були засоби та мотиви, аби здійснити свої погрози, - заявив речник відомства. - Його дії неможливо було ігнорувати, вони вимагали потужної колективної міжнародної відповіді. Під час усієї операції ми перебували в рамках мандату на захист цивільних, наданого ООН".

"Звісно, що після 40 років правління Каддафі, Лівія зіштовхнулася із масштабними викликами. Британія і надалі відіграватиме провідну роль у зусиллях міжнародної спільноти на підтримку дії міжнародно визнаного лівійського уряду національної згоди", - йдеться у відповіді міністерства закордонних справ.Загрузка...

Оставьте первый комментарий