Підсумки тижня роботи Держдуми 29.06-03.07 фото

АНАЛІЗ КЛЮЧОВИХ ЗАКОНОДАВЧИХ ІНІЦІАТИВ ДЕРЖДУМИ РФ ЗА МИНУЛИЙ ТИЖДЕНЬ

В п’ятницю, 3-го липня, завершилась чергова весняна сесія Державної Думи РФ. Останній тиждень перед канікулами парламентарі попрацювали доволі продуктивно та встигли наробити не мало галасу. Редакція Грушевського,5 проаналізувала найсуттєвіші ініціативи російських депутатів, а саме:

Поправки до закону «Про поліцію»

Останні дні роботи парламенту в самий розпал сезону відпусток, коли більшість думок пересічного громадянина стосуються прийому сонячних ванн біля моря, ініціативні депутати Комітету з безпеки та протидії корупції змусили свідомих росіян серйозно похвилюватися через внесення поправок до закону «Про поліцію», який значно розширює поліцейські права та повноваження. Авторам проекту довелося завзято пояснювати, що це зовсім не карт-бланш в руках поліціанта, а саме «розширення гарантій безпеки громадян, конкретизація обов’язків та відповідальності поліції». Тим не менш, правозахисники «б’ють на сполох» та говорять про жахливі наслідки даних поправок. Звичайно, що в умовах згортання демократії, боротьби з небажаними організаціями та реальними термінами ув’язнення за висловлювання в інтернеті, перспектива ще більшого посилення ролі поліцейського в російському соціуму лякає не на жарт.

У разі прийняття законопроекту працівник поліції отримає статус особи, якій держава гарантує «презумпцію довіри та підтримки». Співробітники російських правоохоронних органів матимуть можливість без рішення суду обшукувати будинки, земельні ділянки та автомобілі з ціллю «невідкладного затримання зловмисника». Також вони будуть в праві застосовувати вогнепальну зброю в місцях масового скупчення людей, навіть по відношенню до жінок, окрім випадків чітко вираженої вагітності. З приводу застосування поліцейськими зброї, автори проекту підкреслюють, що у всіх випадках є сувора і жорстка регламентація, порушення якої — злочин і тягне за собою
покарання. 

Irina_Jarova.jpg

«Співробітник поліції має право застосовувати зброю для звільнення заручників, затримання особи, яка надає збройний опір, відбиття групового або збройного нападу, припинення втечі з місць утримання під вартою, спроби заволодіння зброєю тощо», — зазначила голова комітету ДД РФ з безпеки та протидії корупції Ірина Ярова.

Також автори апелюють до того, що законопроект посилює правовий захист громадян і організацій у разі проникнення співробітників поліції на приватні території. Це означає, що поліціанти будуть змушені повідомляти прокуратуру і суд про кожний факт проникнення співробітника поліції в житлове приміщення. Звичайно, метою такого арсеналу повноважень декларують оптимізацію роботи силових структур, а саме можливість оперативно діяти на власний розсуд без умов забюрократизованих регламентних процедур. Проте, принципи роботи російської правоохоронної та судової систем ні для кого не є секретом. Тому варто поставити під сумнів реальну можливість оскарження громадянами Росії дій поліцейського чи притягнення до відповідальності останнього у випадках перевищення повноважень. Та все ж, варто зазначити, що автори законопроекту готові доопрацьовувати певні нормативні положення разом з правозахисниками, вченими та громадськими організаціями. Однак, є сумніви з приводу існування серйозної розбіжності запропонованих поправок та фінального тексту законопроекту.

Поправки до закону «Про федеральну службу безпеки»

Група членів Ради Федерації ініціювала законопроект, що уточнює порядок застосування працівниками органів ФСБ фізичної сили, спецзасобів, зброї і бойової техніки. За словами авторів, проект направлений на чіткішу регламентацію дій працівників під час нейтралізації озброєних терористів та екстремістів, коли без застосування зброї просто не обійтися. Доцільно наголосити, що в теперішній Російській Федерації боротьба з усіма можливими і неможливими проявами «естримізму» носить, пріоритетний характер.

Так, згідно із запропонованими поправками, військовослужбовці органів ФСБ не несуть відповідальність за шкоду, заподіяну особам і організаціям при застосуванні бойової техніки, зброї, спеціальних засобів та фізичної сили, якщо вони діяли згідно із чинним законодавством. Цікаво, що перед застосуванням сили і використанням спецзасобів по відношенню до певної особи, працівник ФСБ повинен завчасно повідомити дану особу, що він є співробітником ФБС. У той же час, законопроект містить норму, що дозволяє не попереджати про намір застосувати силу – «якщо зволікання створить безпосередню загрозу життю і здоров’ю громадян, співробітників органів ФСБ або може спричинити інші тяжкі наслідки», пише Інтерфакс. Забороняється застосовувати зброю до жінок, інвалідів та неповнолітніх, якщо ознаки інвалідності та вік чітко виражені, а також у випадках відсутності спротиву, скоєння збройного чи групового нападу.

Також у законопроекті передбачено, що співробітник ФСБ РФ забов’язаний надати першу медичну допомогу особі до якої застосовувалась сила, а також якнайшвидше доправити її в лікарню. Окрім того, у випадках поранення чи смерті в результаті застосування сили він повинен у 24-годинний термін повідомити прокуратуру про даний факт.

Цікаво, що застосування спецзасобів дозволено також «для припинення масових заворушень і блокування руху груп осіб, які вчинили протиправні дії». Тож, тепер учасники несанкціонованих мітингів та акцій протесту, якщо їх співробітники ФСБ позиціонують як небезпечні, матимуть реальну можливість отримати не тільки строк ув’язнення, але й вогнепальне поранення, у кращому випадку.

Окремим пунктом регламентується порядок встановлення контактів співробітників служби безпеки з громадянами інших країн, із закордонними ЗМІ та організаціями. Кожний випадок взаємодії з переліченими іноземними агентами повинен бути узгоджений з керівником. Також, узгодженими мають бути випадки створення і розміщення персональних сторінок в соціальних мережах, ведення блогу тощо. Більше того, зберігання матеріальних та нематеріальних цінностей у закордонних банках подружжя чи дітей співробітника ФСБ, буде тягнути за собою звільнення.

«Патріотичний стоп-лист» для небажаних організацій

Депутати Держдуми продовжують працювати у напрямку попередження можливого державного перевороту іноземними агентами та міжнародними організаціями. За словами Голови комітету Ради федерації з міжнародних справ Костянтина Косачева даний «патріотичний стоп-лист» буде готовий за декілька днів та включатиме зарубіжні некомерційні організації, які у своїй діяльності наносять шкоду Російській Федерації, пише Коммерсант.

Kosachev.jpg

«Мета діяльності таких неурядових організацій — управляти внутрішньополітичними процесами з тим, щоб впливати на владу, або насильницька зміна влади і заміна на лояльні собі режими», — підкреслив парламентар.

Після остаточного формування, лист буде направлений в Генпрокуратуру та Міністерство юстиції. Також Міністерство закордонних справ РФ вітає законодавчу ініціативу зазначеного Комітету.

Для присвоєння статусу «небажаної» організація повинна отримати рішення генпрокурора або його заступника за погодженням з МЗС. Однак, парламентарі обіцяють, що документ буде сформований на основі детального аналізу діяльності кожної з організацій. Автори обіцяють, що «стоп-лист» носитиме рекомендаційний характер для уповноважених органів, а не матиме «прямої юридичної ваги».

Перенесення федеральних парламентських виборів

В останній день весняної парламентської сесії Дума прийняла законопроект стосовно перенесення федеральних парламентських виборів з грудня 2016 року на третю неділю вересня 2016 року.Ініціювали даний законопроект спікер Держдуми та лідери фракцій ЕР, СР та ЛДПР, аргументуючи тим, що у грудні несприятлива погода, тому виборці не охоче прямуватимуть на дільниці. Інша причина — важливість прийняття державного бюджету парламентарями сьомого скликання, адже виконувати даний бюджет доведеться саме їм. Тим не менш, між авторами проекту та Компартією довго не вщухали суперечки. Компартійці стверджували, що таке зміщення виборів суперечить основному закону. Однак, фінальну крапку в цьому питання поставив Конституційний суд РФ, який 1-го липня 2015 року дозволив перенесення виборів.

Цікаво, що за данними телефонного опитування Фонду громадської думки (ФОМ), для 58% респондентів абсолютно байдуже коли пройдуть вибори в Думу, 66% респондентів не в курсі для чого потрібно перенесення, а 53% населення взагалі вперше чує про дану ініціативу. Такі відповіді громадян зовсім не дивують, адже перенесення дати виборів ніяким чином не впливатиме на конфігурацію політичних сил в парламенті РФ, як і самі вибори загалом.

Як зазначає Інтерфакс, за дострокове припинення повноважень депутати Держдуми шостого скликання отримають компенсацію у розмірі більш ніж 713 млн російських рублів. Більше того, нинішнім депутатам, яких не буде обрано в Державну Думу сьомого скликання, залишать гарантії недоторканості до 4 грудня 2016 року включно.

Поправки до закону «Про інформацію»

Проект поправок до закону «Про інформацію» отримав назву «Право на забуття». Поправки до закону дозволяють громадянам вимагати від інтернет-пошуковиків видаляти посилання з інформацією про себе, якщо вона розповсюджується з порушення законодавства РФ, є неактуальною чи такою, яка «втратила значення для заявника в силу наступних подій або дій заявника». Виключення становлять випадки вчинення кримінального злочину, стосовно якого не знято чи не погашено судимість.

Вимога заявника повинна буде містити його прізвище, ім’я та по батькові, паспортні дані, контактну інформацію. У ньому повинно буде присутнім посилання, яке не влаштовує користувача, зазначено підставу для припинення її видачі пошуковою системою та підтверджено згоду на обробку персональних даних.

Проте, розглянувши заяву громадянина, пошуковик залишає за собою право відмовитися видаляти посилання. В такому випадку, громадянин може звернутися до суду з цим проханням. До речі, з прийнятим законом були внесені поправки в Кодекс РФ про адміністративні правопорушення, які передбачать доволі серйозні штрафи для пошуковиків за невиконання рішення суду про видалення посилань.

В контексті даного законопроекту постає питання можливості пошуку не тільки вигідної, але й компроментуючої інформації, наприклад, про працівників державних структур чи політиків, які балотуються до органів влади. Тим не менш, голова профільного комітету Держдуми щодо інформаційної політики Леонід Левін запевнив, що наступу на свободу слова не передбачається. Закон «направлений на захист інтересів всіх наших громадян, їх приватного життя в інтернеті. […] закон повинен створити ефективну можливість припинення шантажу і цькування в інтернеті, таких явищ, як «інтернет-приниження», які на жаль, все більш широко розповсюджуються», — додав він.

Окрім цього, Державна Дума РФ прийняла пакет законів про держзакупівлі, звільнення малого бізнесу від контролю на 3 роки, тощо. Показово, що в останній робочий день весняної сесії парламент розглянув більше 90 питань та прийняв 29 законів.

Дарія Тижбіряк, журналіст «Грушевського,5»Загрузка...

Оставьте первый комментарий