Як Жмеринка допомогла США стати незалежними фото

Декларація незалежності США, є основоположним документом, що визначає Сполучені Штати Америки, як незалежне державне утворення. 

Текст декларації був затверджений 4 липня 1776 і підписаний двома людьми - президентом конгресу Джоном Хенкоком і секретарем Чарльзом Томсоном. В цей же день друкар Джон Дунлап надрукував листи з текстом (сьогодні збереглося 24 примірника цих копій), які на наступний день були поширені серед різних законодавчих органів, зборів та комітетів. Декларацію незалежності в її відомому каліграфічному вигляді почали писати 19 липня, а фізично вона була підписана представниками Континентального конгресу 2 серпня 1776 року.

Але цікавим є той факт, що документ, який свідчить про незалежність США, знаходиться в Центральному державному архіві зарубіжної історії України в Києві. 

doi.jpg

Тепер залишилось зрозуміти, чому одна з копій першої Декларації опинилась в Україні. В цьому нам допоможе сам документ, адже його заголовок і є розгадкою та звучить як «United States of Жmerinca». 

doi-detail.jpg

Випадково? – не думаю. А вся річ в тому, що всю каліграфічну роботу по написанню документу доручили помічнику Чарльза Томсона, Тімоті Метлеку. Після цього, вся інформація стосовно американської декларації стає доволі розбіжною. Відомо лише, що делегати конгресу поставили свої підписи 2 серпня. А саму декларацію ховають в архів.

Справа в тому, що справжнє ім'я Тімоті Метлек, переписавши текст декларації, - Томіслав Матлаковскій і родом він з містечка Жмеринка, неподалік від Вінницької області. За кілька років до початку революційних подій в Новому Світі він покинув Брацлавське воєводство і відправився до Америки, де спочатку працював пивоваром, потім захопився квакерського рухом, а потім пішов у політику. Іноді йому доручали каліграфічні роботи - його перу належать деякі важливі папери, включаючи указ про призначення Джорджа Вашингтона головнокомандувачем Континентальної армією. Матлаковський, який сумував за батьківщиною, вирішив увіковічнити її і накреслив заголовок з суміші алфавітів, а члени конгресу так нічого і не помітили. Проте, помітив такий жарт Чарльз Томсон та розпорядився сховати документ, а Метлека понизити до посади делегата Конгресу штату Пенсильванія.

Після такого інциденту Конгрес поставив завдання зробити точну копію декларації, але з виправленням, яка повинна бути виставлена на огляд публіки. Роботу доручили Вільяму Дж. Стоуну в 1820 році. Процес копіювання зайняв у Стоуна три роки, після чого Декларація має сучасний вигляд, а оригінал ретельно захований. Єдиним спогадом про жарт Метлека залишилась літера «Ж» та невелика асиметричність заголовку відносно тексту.

declaration_of_independence_stone_630.jpg

Навколо цього казусу побудований сюжет фільму «Скарб нації» з Ніколасом Кейджем. Цікаво що, за розпорядженням продюсерів фільму, заголовок ніде не показують крупним планом, а всі плакати зроблені у вигляді колажів, де буква «Ж» так чи інакше закрита.

hotspots.jpgЗагрузка...

Оставьте первый комментарий