Перша столиця фото

24 червня 1934 року столицю більшовицької України було перенесено з Харкова до Києва. Харків був столицею з 19 грудня 1919 року. 

Однією з основних причин розташування керівних органів УСРР у головному місті Слобожанщини була слабкість більшовицьких позицій в Києві та його околицях, а також близькість до основних фронтів боротьби. Це посилювало побоювання Кремля щодо можливих спроб українського субцентру влади отримати реальні управлінські повноваження. Такі дії суперечили б не лише планам Москви щодо України, а й баченню принципів «комуністичного будівництва» загалом. 

Столицею України комуністи обрали Харків тому що він був більш промислово розвинутий, ніж Київ. Населення міста переважно спілкувалося російською мовою та мало південно-російську ментальність.

Формально Харків так і не був офіційно проголошений столицею радянської України, він де-факто став політико-адміністративним центром і, попри деякі неузгодженості, залишався таким до 1934 р. Лише під час ухвалення ХІ Всеукраїнським з’їздом рад у травні 1929 р. нової Конституції УСРР у ній з’явилася стаття, в якій було зазначено: «Столиця Української соціалістичної радянської республіки є місто Харків». 

Є декілька версій чому звання «столиці» так швидко перейшло до Києва. 

По-перше: Харківський Уряд України у 30-ті роки ставив питання про українізацію Кубані, приєднання до України Кубані та Таганрогу. Харків здійснював культурно-національну експансію у Росію та висував територіальні претензії до неї.

Іншою, найбільш вірогіднішою, версією є те, що після голоду 1933-го року, від якого Харківська область постраждала найбільше, вирішено було перенести столицю до Києва. 

Таке рішення було прийняте, щоб уникнути неприємних наслідків для влади, а безлюдні села наказали заселити частково переселенцями з Поволжя, частково з Центральної України.Загрузка...

Оставьте первый комментарий