«Холодна війна» на шаховій дошці  фото

Фінальна партія між радянським шахістом Борисом Спаським і американським гросмейстером Робертом Фішером за світову корону відбулася в липні-серпні 1972 року в столиці Ісландії Рейк'явіку. Це була справжня битва - недарма її охрестили «головним матчем холодної війни».

З появою на шаховому Олімпі Боббі Фішера - молодого цілеспрямованого американця, якого вважали шаховим генієм, - західний світ отримав можливість перервати монополію радянських шахістів. Напруга посилювалася тим, що претендент неодноразово виступав з критикою радянської шахової системи. Його головною мрією була шахова корона, якою з 1948 року володіли представники СРСР.

фишер.jpg

Аналізуючи його гру, було видно, що перед цим американцем ніхто не встоїть. А ось 10-й чемпіон світу Борис Спаський в цей час вже втратив свою спортивну форму, особливо після розставання зі своїм тренером та постійних скандалів з чиновниками Спорткомітету. Хоча попередні п'ять зустрічей з Фішером Спаський закінчив трьома перемогами при двох нічиїх.

Згідно з регламентом, матч складався з 24 партій. Переможцем визнавали гросмейстера, який першим набирав 12,5 очка. При нічийному рахунку звання чемпіона світу зберігав Борис Спаський.

Американо - радянське протистояння почалося ще при підготовці, коли Спаський хотів грати в Ісландії, а американець в Югославії. Консенсус був знайдений не відразу, жодна сторона не хотіла поступатися. Було висунуто ультиматум або вони грають на загальних умовах, або ФІДЕ дискваліфікує Фішера. Було вирішено, що матч відбудеться в Рейк'явіку. Після тривалих переговорів вперше в історії шахів призовий фонд досяг 250 тисяч доларів. На подібних умовах Фішер погодився почати матч.

Але і на цьому протистояння не закінчилося. Американець не приїхав на церемонію відкриття і поставив нові умови. На цей раз він вимагав проведення матчів без телевізійників і 30% від загальної виручки. Матч перебував під загрозою зриву. Формально головний суддя матчу міг зарахувати претенденту поразку за порушення регламенту. Але цього не зробили, хоча було очевидно, що Фішер намагається зірвати матч. Вирішити проблему зміг тільки дзвінок Генрі Кіссінджера гравцеві. Радянський чемпіон, в свою чергу, був напрочуд спокійний, хоча і міг просити про дискваліфікацію суперника і зберегти свій титул чемпіона ще на деякий час, але бажання зіграти матч, відстояти звання чемпіона світу і завоювати величезний призовий фонд змушувало уникати дій і висловлювань, які зірвали б цю грандіозну зустріч.

жертвуя-пешкой-81.jpg


Перша партія принесла Фішеру поразку і нові умови. Він не прийшов на другу партію і отримав ще одну поразку заочно. На цьому матч повинен був закінчитися, але третю партію Борис Спаський погодився грати в закритому приміщенні без глядачів. Це було пов'язано з тиском з боку шахової федерації СРСР. Чиновники боялися технічної поразки Фішера, яке призвело б до нечесної перемоги. Але цей крок був фатальним. З 3-го по 10-ю партію Фішер показав всі свої найкращі якості, набравши 6,5 очка, а Спаський - тільки 1,5.

Після цього секундант чемпіона Юхим Геллер зробив заяву про застосування «нешахматних методів впливу» на Спаського. Було сказано, що американці використовують «електронні пристрої та хімічні речовини», що впливає на суперника. Заява Геллера підтримала і дружина Спаського, яка заявила про пригніченому стані чоловіка, безсоння і підозрілої сонливості вдень.

У зв'язку з цим чемпіона було переселено в заміський будинок біля Рейк'явіка, де його здоров'я покращився, однак врятувати матч вже було неможливо: Фішер здобув перемогу з рахунком 12,5 на 8,5 і став 11-м чемпіоном світу з шахів.

Для обох гравців цей матч став останнім. Через кілька місяців Фішер перестав з'являтися на публіці, мотивуючи це втомою. Кар'єра Спаського теж різко обірвалася і він емігрував до Франції.

Любителі кінематографу можуть ознайомитись з деталями матчу століття за переглядом стрічки «Жертвуючи пішаком» з Тоббі Макгуаяром в ролі Фішера.


kinopoisk.ru-Pawn-Sacrifice-2645716.jpg
Загрузка...

Оставьте первый комментарий