Чотирилапі космонавти фото

19 серпня 1960 року, радянська ракета вивела на орбіту корабель «Восток», на борту якого знаходилися собаки Білка і Стрілка.

Радянські собаки-космонавти, перші тварини, які здійснили орбітальний космічний політ і повернулися на Землю неушкодженими. Політ тривав більше 25 годин, за цей час корабель здійснив 17 повних витків навколо Землі.

білкастрілка.jpg


Метою експерименту було дослідження впливу космічного випромінювання на живі організми, а також перевірка ефективності різних систем життєзабезпечення - харчування, водопостачання, асенізації, регенерації відходів. Корабель оснастили медико-біологічної апаратурою, яка фіксувала зміни, що відбувалися в організмах собак протягом усього польоту. Для польоту собакам пошили спеціальні костюми червоного і зеленого кольорів.

Білка і Стрілка були третім собачим екіпажем, що відправлявся на земну орбіту. Космічним першопрохідцем в 1957 році стала собака Лайка, запущена «в один кінець» на апараті «Супутник-2». Уже після чотирьох витків навколо Землі собака померла від перегріву: температура в камері, де вона перебувала, піднялася до 40 градусів Цельсія, і знизити її можливості не було. Ще один собачий екіпаж - Чайка і Лисичка - загинув 28 липня 1960 року. На 19-й секунді після старту у ракети-носія зруйнувався бічний блок першого ступеня, після чого вона впала і вибухнула. Білка і Стрілка були дублерами Чайки і Лисички.

Білку і Стрілку, як і інших собак-космонавтів, підібрали на вулиці в Москві. Ці тварини пройшли природний відбір в умовах вулиці і бродячого способу життя, мали міцне здоров'я, відрізнялися кмітливістю, невибагливістю в їжі, лояльним ставленням до людей. Для експерименту були відібрані 12 собак. Початковий відбір вівся за спеціальною методикою - собаки повинні були важити не більше 6 кілограмів і висотою до 35 сантиметрів, вік - від двох до шести років. Відбиралися тільки самки, тому що для них простіше було розробити туалет. Крім того, забарвлення повинно бути світлим, для кращого спостереження з екранів моніторів. Собаки повинні були виглядати привабливо на випадок, якщо їх показуватимуть в ЗМІ.

5f2913c886ad2c50af0b800867c5f362.jpg

Спочатку у Білки і Стрілки були інші імена - Альбіна і Маркіза. Головнокомандувач ракетними військами стратегічного призначення Митрофан Іванович Недєлін зажадав змінити імена собак з іноземних на російські. В результаті Альбіна і Маркіза стали Білкою і Стрілкою.

Політ Білки і Стрілки став першим, в якому використовувалося телевізійне спостереження. Відеоінформація, що передавалася з борту корабля під час проходження корабля-супутника в зоні дії наземних приймальних пунктів, фіксувалася на кіноплівку.

Саме подорож Білки і Стрілки дозволила зробити висновки про можливість людини зробити орбітальний політ навколо Землі. В ході польоту були отримані унікальні наукові дані про вплив факторів космічного польоту на фізіологічні, біохімічні, генетичні та цитологічні системи тварин і рослин.

білка.jpg

Після польоту легендарні собаки жили у вольєрі Інституту авіаційної та космічної медицини, звідки їх возили на показ в дитячі сади, школи і дитячі будинки. Через кілька місяців Стрілка принесла потомство - шість абсолютно здорових щенят. Одного з них - самку на ім'я Пушинка - Микита Сергійович Хрущов подарував дружині Президента США Джона Кеннеді Жаклін і їх дочці Керолайн. Білка і Стрілка дожили до глибокої старості і померли своєю смертю. Опудала собак знаходяться в Меморіальному музеї космонавтики в Москві.Загрузка...

Оставьте первый комментарий