Згода Росії на допит Віктора Януковича була частиною нової операції - Чорновіл фото

Тарас Чорновіл, політолог, політичний діяч, народний депутат України III, IV, V, VI скликань Верховної Ради України, колишній член Партії регіонів, у інтерв’ю для видання «Грушевського,5» розповів про допит Віктора Януковича, розкол всередині Опозиційного блоку та про те, що не всі стейкхолдери бажають дострокових парламентських виборів

Зараз політичне суспільство говорить про перевибори. Активність цих розмов і дій наштовхує на думку, що перевибори будуть. Як Ви вважаєте, таке можливо? 

Ні, звичайно, ні. Я дуже критично ставлюся до самої фрази «політичне суспільство говорить про перевибори». Воно не говорить. Говорять політтехнологи, тому що це їхній заробіток. Говорять політики, які сьогодні не задоволені своїм представленням в органах влади і відчувають, що зараз мають кон’юктурну можливість його покращити. Чи вони вірять в ті перевибори? Більшість навіть не сподівається на них. 

Взяти, наприклад, Саакашвілі. При всій маразматичності цієї постаті, не маючи до кінця сформованої політичної сили, яка сьогодні навіть за дуже дивними й такими оригінальними даними, які дають соціологи КМІС, має 1-1,5 відсотка, а фактично за оцінками і того менше, він не може реально прагнути перевиборів. 

Мені здається, що серед політиків, які говорять про перевибори і реально їх хочуть, Юлія Тимошенко і Опозиційний блок – це дві партії, які дійсно виграли б, якщо зараз відбулися б перевибори, і покращили би свої місця в парламенті. Це сьогодні, бо я думаю, що навесні 2017 року ситуація погіршиться, принаймні для Тимошенко, бо у Опоблоку позитивна тенденція збережеться, а для Тимошенко вже почався спад: її рейтинг просів за реальними соціологічними дослідженнями на 3 відсотки. Я думаю, що до весни будет ще мінус три відсотки. 

Читайте також: Андрій Магера: Існуюча виборча система є злом для України на місцевих виборах

Опоблок зараз хоче дострокових виборів. При цьому йде дводенне інтерв'ю-допит Віктора Януковича. Чи можна вважати цей допит роботою тих же політтехнологів, які просто хочуть електорально допомогти Опоблоку?

Це трошки інші речі. Опоблок не є єдиною структурою, формально це єдина партія, але насправді там є кілька дуже ворожих між собою груп, які по-різному ставляться до дострокових виборів. Чисто з особистих контактів можу вам сказати, що є «льовочкінська» група, що зацікавлена в дострокових виборах і готова їх підштовхувати, але вона не є абсолютно домінуючою групою Опоблоці. Особливо виходячи за межі парламентської фракції. Все ж таки і по фінансам, і по можливостям, і по впливам домінантою є «ахметовсько-колесніковська» група. 

Вона представлена в парламенті найпомітніше Вілкулом. Тепер стосовно допиту Януковича. Все, що пов’язано з допитом, не вирішують ніякі політтехнологи. Це рішення вищого керівництва Росії, бо він повністю під їх контролем. Янукович дуже неприємний свідок для Росії, бо він є основним свідком у питанні російського втручання на Майдані.

Там вже є достатньо натяків на такі матеріали, і через це, я думаю, Росія ніколи б не допустила неконтрольоване використання об’єкта Януковича в якихось контактах. Бо коли Янукович потрапить до рук українських спецслужб і правосуддя, то, скоріш за все, він почне викривати саме роль і дії Росії під час подій на Майдані, а там можуть бути сер’йозні впливи, й ця розповідь тоді зніме дуже багато провини з Януковича. І в певний момент він може перестати бути основним звинувачуваним в справі Майдану, відповідно основні звинувачення висунули б проти Російської Федерації. 

Те, що він з'явився на суді, це рішення, що затверджується на верху російської ієрархії. Про це навіть Пєсков заявив, що Путін відслідковує кожен рух Януковича, «телодвижения этой личности». Тому рішення приймали не політтехнологи, а люди, які мають трошки інші наміри і дії.

Це єдина справа, де він проходить як свідок. Це справа не про розстріл, а проти конкретних осіб, які є свідками, тому що він міг взяти автомат, але не стріляти. Але це справа про людей, які безпосередньо розстрілювали людей на Майдані, й по цій справі, де він є свідком, Росія дала згоду на його допит в плані міжнародної юридичної допомоги, що виписано в тому числі й у нашому КПК. Але якби цей допит відбувався згідно з позицією України, то він мав відбутися в наступному році, бо суд має свій порядок дій – спочатку допитують звинувачуваних, потім потерпілих, потім свідків. Хто бував в судах, знають цю процедуру. У великих судах, які тривають по кілька місяців або кілька років, відповідно розтягують на місяці.

Так от суд, про який ми говоримо наразі, на стадії допиту потерпілої сторони. До свідків не дійшли, але Росія поставила чітку умову: «Ми даємо право на допит саме в ці дні, саме в цей тиждень». Там був умовно визначений час, якщо б ми не погодилися, Росія відкликала б свою згоду на юридичну допомогу і таким чином Янукович був допитаний саме з порушенням норм українського процесу саме зараз, саме в цей момент, коли починається розкрутка акції «Якби не було Майдану, то було б прекрасно». І я думаю, що ця згода на допит була саме в цьому ключі.

Що він говорив в першій частині допиту і на прес-конференції. Це власне були заяви, які б могли показати, що він ні в чому не винен, що він намагався «замиротворити» країну, що в нас було добре й прекрасно і тут якісь відморозки все зламали. Ситуація поламалася на другій частині допиту. Не врахували організатори того, що будь-який допит передбачає, що допитує спочатку сторона, що зробила запит на такий допит (це адвокат «беркутівців»). А потім допит, згідно з нормами Кримінально-процесуального кодексу (і в Україні, і в Росії однаково), проводить сторона звинувачення – прокурори і адвокати сімей Небесної Сотні, які поставили запитання, що не були підготовлені для Януковича, бо російська сторона узгоджувала з адвокатами «беркутівців» запитання. Це доведено, це не мої припущення. В суд були представлені вже письмові відповіді Януковича на ці запитання.

Розумієте, йому, я впевнений, адвокати хотіли подати інші запитання, вони працювали не на своїх підзахисних. Їх підставили, зараз їхні підзахісні вже не мають виправдання, тому що адвокати «беркутівців» фактично довели, що їх підзахисних було розтріляно з власної ініціативи, що Янукович не давав жодних команд. Тому ця частина була спрямована на відбілювання образу Януковича. Проте, коли почалася друга частина, він протягом двох хвилин діяв абсолютно протилежно, ніж перед тим, коли доводив, що все пам’ятає до дрібниць, до останньої хвилини. Янукович став говорити, що «про розстріли на Майдані дізнався від журналістів», а після того і до того по хвилинах все пам’ятає. Знаєте, це була така дискредитація, яка фактично знівелювала цей допит і не дала абсолютно нічого тим, хто розкручував цю операцію. Але я переконаний, що згода Росії на допит Януковича була частиною нового тренду, нової операції.

Читайте такожЩо нардепи говорять про спецконфіскацію грошей Януковича

Щодо агітацій. Янукович недаремно з’явився. Його поява входила в певні аспекти однієї з операцій, яка запускається в Україну. Це з таких пропагандистських операцій, які формуються саме в Росії і використовують деякі наші політичні сили. Останнім часом є декілька операцій, де проглядається кремлівське походження. Наприклад, акції ошуканих вкладників банку «Михайлівський». Не стану казати, що всі, хто проти, – з Москви. 

Вся справа в тому, що в Україні навіть найгірший політтехнолог знає фразу «соціальна база акцій протесту», так от така база для протесту проти тарифів існувала, а соціальна база для ошуканих вкладників не існувала в природі, тому що всі, хто тримав до двохсот тисяч, отримали компенсації, а ті, хто мав понад зазначеної суми, не виходили б на мітинги з червоними фізіономіями і з запахом дешевої горілки та поганої закуски.

На допиті Янукович перекладає провину за кровопролиття на Льовочкіна. Чи може бути так, що Янукович таким чином вирішив поставити під удар бізнес-інтереси Льовочкіна з метою відвернути увагу від своїх бізнес-інтересів? В даному випадку більше Фірташа. Інтереси Льовочкіна є підрядними, вони не є настільки визначальними.

В мене є кілька версій. По-перше, питання про Льовочкіна виникли спонтанно. Це не та частина відповіді, яка була обговорена на перепідготовці. Там, де спонтанні відповіді, там, де не пропрацювали спічрайтери, які не прописали, що йому говорити, він міг сказати речі, які проривалися самі. Він же дуже багато різних дурниць наговорив, причому таких, які дискредитували весь його виступ. Я можу припустити, але це тільки припущення, що Янукович в даній ситуації, не маючи відповідей, просто відігрався на своєму особистому ворогу. Льовочкін для нього, в певній мірі, – персона нон ґрата, тому що через нього Януковича контролювала Росія. Льовочкін зробив для нього дуже багато корисних речей, але там була недовіра. Потім Янукович зрозумів, що Льовочкін його підставив. І я можу припустити, що це просто помста. Ненависть Януковича до Льовочкіна, яка прокинулася з новою силою. Це припущення не є дуже серйозним, бо все-таки, я думаю, що він там достатньо підконтрольний і йому пояснили, що говорити не можна. Хоча все може бути. 

Цікава пригода, яка сталася 25-го числа: активісти «Правого сектора» блокували виїзд із Лук'янівського СІЗО, чим перешкоджали виїзду «беркутівцям», обвинуваченим в злочинах проти протестуючих. 

Що стосується дій «Правого сектора» – він мені ніколи не подобався. Я належу до законослухняних людей, і навіть якщо мені дуже не подобається законне рішення, але воно є законним, його потрібно виконувати. Я дуже сумніваюся в правових підставах Святошинського судді. Я вважаю, що він міг відмінити клопотання адвокатів «беркутівців». Адвокати «беркутівців» направили клопотання на допит Януковича в скайп-режимі, але, по-перше, наш суд не мав підтверджень, що Янукович міг виступати без тиску. Не було можливості перевіряти формально, а чи може взагалі такий допит відбуватися. Суддя мав про це подумати. По-друге, чи був для нього формальний привід проводити такий допит, коли сторона захисту «беркутівців» направила й отримала звернення Януковича й були отримані письмові відповіді. І в першій частині допиту, де він відповідав по захисту «беркутівців», читав наперед підготовлені тексти. Стосовно клопотання, коли були такі матеріали, теж виникають питання. 

Тепер щодо статусу. Уявімо собі, що Януковича допитують як свідка, з певними правами свідка в одній справі, і також є необхідність його допиту по цій самій справі як звинувачуваного. Як має суд визначити правовий статус Януковича за таких обставин? Вони зробили абсолютне протиріччя, тобто два його різні статуси фактично в одному проценті дають інші права та зобов’язання. От суд опинився в такій ситуації: він мав право аргументовано відмовитися від підтримки адвокатів «беркутівців». Суд чомусь його не зробив, чим викликав обурення багатьох. 

Читайте также: Дональд Трамп: Я не хочу шкодити сім'ї Клінтон

Генпрокурор Луценко відразу заявив, що це ненормально, коли єдина справа, по якій Янукович буде допитаний через скайп, буде справа, де він свідок, а по всіх інших, де він є звинувачуваним, не буде. Це неправильно, тому що Росія відмовила Україні в міжнародній юридичній підтримці запитів, де посилалось, щоб його допитати як звинувачуваного. Там була відмова. І якщо ви відмовили нам в цих справах, а там дали згоду, то це провокацією пахне відвертою, ви нас заганяєте дійсно в юридично неприємну складову. Тому правова позиція генпрокурора виходила з того, що український суд не мав проводити такого допиту. Але рішення процесуально приймає суддя, і тут він згадав, що він незалежний і прокурор йому не указ. В будь-якому випадку суддя мав прийняти своє рішення. Воно сумнівне. 

Як на це зреагував ПС («Правий сектор». – Прим. Ред.), ну для мене це неприпустимо – блокувати розгляд судового засідання, не пускаючи підсудних для допитів до суду, це взагалі страшна річ. Страшний злочин, але з іншого боку, коли я дивлюся на ПС, там нібито є ідилогема, що Янукович буде виправдовувати «беркутівців» і їх можуть звільнити після допиту. 

Ну, по-перше, можна було просто оточити суд і не дати їм можливість вийти з того суду. Але цей варіант був провокацією, й він міг бути проти нас використаний в Росії. І якщо б уся увага не була переключена на прес-конференцію Януковича, а вона була маразматичною. Там був повний маразм, але він закреслив історію з «Правим сектором». Слава богу, бо ПС поганих речей накоїв – зривати засідання суду не можна нікому. 

На допиті Віктор Янукович перекладає провину за кровопролиття на Льовочкіна. Чи може бути, що Янукович таким чином вирішив поставити під удар бізнес-інтереси Льовочкіна з метою відвернути увагу від своїх бізнес-інтересів? 

Ну, в даному випадку більше питання до Фірташа. Інтереси Льовочкіна є підрядними, вони не є настільки визначальними. Знаєте, я тут можу все припустити. В мене є кілька версій, тут я можу висловлювати тільки припущення. В нас занадто мало ввідної інформації, щоб дати якусь відповідь. 

Читайте також: "Страна" опубликовала первую из записей Онищенко (ВИДЕО)

По-перше, питання про Льовочкіна виникли спонтанно. Це не та частина відповіді, яка була обговорена на предпідготовці. Там, де спонтанні відповіді, там, де не пропрацювали спічрайтери, які не прописали, що йому говорити, він міг наговорити речі, які проривалися самі. Він же там дуже багато різних нісенітниць наговорив, причому таких, які б дискредитували весь його виступ. Спочатку він говорив вигідно. 

Я можу припустити, але це тільки припущення, що Янукович, в даній ситуації не маючи відповідей, просто відігрався на своєму особистому ворогу. Льовочкін для нього в певній мірі персона нон ґрата, тому що через Льовочкіна Януковича контролювала Росія. Льовочкін зробив для нього дуже багато вигідних речей, але там була недовіра. Потім Янукович зрозумів, що Льовочкін його підставив. І я можу припустити, що це просто помста. 

Ненависть Януковича до Льовочкіна, яка прокинулась з новою силою. Це припущення не є дуже серйозним, бо все-таки, я думаю, що він там достатньо підконтрольний і йому пояснили, що говорити не можна. Хоча все може бути.

Текст: Анна Матусевич

Загрузка...

Оставьте первый комментарий