Воєнні злочини не мають строку давнини - Малгожата Госєвська фото

Малгожата Госєвська – депутат польського Сейму та великий друг України, приїхала до Києва з презентацією доповіді «Російські воєнні злочини у Східній Україні у 2014 році». Разом із групою волонтерів депутат зібрала докази вчинення злочинів проти людяності під час конфлікту на Донбасі. Матеріали, перш за все, є цінними для доведення провини злочинців у міжнародному суді.

Ми зустрілися з депутатом під чаc іі лекції в Інституті міжнародних відносин КНУ імені Тараса Шевченка. Там вона презентувала доповідь про російські злочини. Також доповідь буде презентована у Верховній Раді.

Редакції “Грушевського,5” пані Госєвська розповіла про свої подальші плани звернутися до Гаазького трибуналу та донести громадянам Західної Європи правду про війну в Україні. Також обговорили перспективи європейського шляху України та небезпечну можливість дочасних виборів.


Як зазначається у доповіді, кінцева мета вашої роботи – це передача доказів воєнних злочинів до суду в Гаазі. Коли саме це планується зробити? І як скоро, на вашу думку, винні понесуть покарання?

Ми готуємося найближчими днями передати матеріли до трибуналу в Гаазі. Можливо, це вдасться зробили вже цього тижня. Коли буде конкретна дата, я обов’язково повідомлю.

Що стосується терміну покарання виконавців це, на жаль, поза нашим впливом.  Безсумнівно, докази російських злочинів на сході України повинні розглядатися процесуально та одночасно з тими злочинами, які були вчинені в Грузії в 2008 році. Я вважаю позитивним фактом те, що міжнародний трибунал прийняв заявку та розпочав процедуру, яка призведе до розгляду злочинів у Грузії. Є великий шанс, що звіт про злочини в Україні також буде розглянутий в Трибуналі. Результати референдуму в Голландії – це “жовта картка” Євросоюзу.

Ваша доповідь вже була презентована у Європарламенті, тепер у Верховній Раді. Які країни ви ще плануєте відвідати із цією роботою?

Вже затверджено, що презентація відбудеться у національних парламентах країн Східної Європи. Також, ми готові представляти доповідь у парламентах інших країн. Шляхом своїх презентацій ми хочемо достукатись до суспільств у країнах Західної Європи. Про ці злочини повинні почути громадські організації та всі ті люди, які мають вплив на рішення державної влади. Доповідь має вплинути на те, як люди сприйматимуть війну на Сході України, як формуватимуть своє ставлення до Російської Федерації та можливого зняття з неї санкцій.

На референдумі у Нідерландах «проти» угоди про асоціацію Україна - ЄС проголосував 61% громадян. Як ви можете прокоментувати такий результат? Чи є тепер в України шанс отримати безвізовий режим з Євросоюзом у найближчий час?

Результати референдуму в Голландії – це проблема для країн ЄС і тепер саме вони мають щось з цим робити. Україна не повинна дуже перейматися результатами цього референдуму, а займатися своєю роботою, яка пов’язана із імплементацією угоди про асоціацію з Європою. Вже європейським завданням є розробка форми, у якій будуть враховані результати цього волевиявлення.  На мою думку, результат цього референдуму не показує ставлення голландців до України – це, перш за все, “жовта картка” для Європейського Союзу.

Чи були ви раніше у Верховній Раді України? Чи є якість асоціації із українським парламентом?

Ні, це перший візит. Поки що немає.

Як ви оцінюєте такий витік інформації, як «Панамські документи», у яких фігурують Путін, Порошенко та інші відомі світові політики?

Я намагаюсь напряму не формувати своє ставлення до внутрішніх проблем країн. Цю ситуацію має оцінювати народ. Добре, що українським політикам вдалося порозумітися і уникнути нових виборів.

На минулому тижні в Україні затвердили новий уряд, як ви оцінюєте його перспективи?

Ми побачимо як зарекомендує себе новий уряд, але напевно добре, що українським політикам вдалося порозумітися і уникнути нових виборів. Тому що дочасні вибори зараз - це була б реалізація того елементу сценарію, який пишеться у Кремлі.


Довідка:

Доповідь «Російські воєнні злочини у Східній Україні у 2014 році» складається з 60 історій людей, які змогли вибратися із полону. 155 сторінок документу містять свідчення постраждалих, медичні довідки, назви місць та дані виконавців злочинів. Для безпеки постраждалих справжні імена не вказуються, але як зазначає автор  вони готові відкритися для свідчень у Гаазькому Трибуналі.

Текст: Анастасія Хомяк

Фото: Радіо СвободаЗагрузка...

Оставьте первый комментарий