"Внутрішньо переміщені особи заробили свою пенсію" - Людмила Денисова фото

Соціальні виплати, пенсії та будь-яка соціальна допомога, - важливі питання, які знаходяться в сфері компетенції міністерства соціальної політики та, частково, комітету соціальної політики. Про ці болючі питання для українців, які дуже часто нехтуються з боку держави, ми вирішили поговорити з народним депутатом України та головою комітету соціальної політики та пенсійного забезпечення Людмилою Денисовою. Депутат оцінила не лише роботу власного комітету, а й попереднього міністра соціальної політики Павла Розенка, який, до речі, колись був заступником Денисової в уряді Юлії Тимошенко.

Нещодавно закінчилась сесія Верховної Ради, як Ви оцінюєте діяльність парламенту за цей період?

Безумовно, хотілося б краще. Законопроектів, які я пропонувала в якості автора та співавтора - було прийнято багато. Це дуже добре, адже ми вносили на розгляд парламенту багато законів, які захищають наших людей, зокрема, які підвищують їх статки, захищають родини військовослужбовців. Якщо, наприклад, сім`ї малозабезпечені та батько не може збільшувати дохід родини, вони отримують більше допомоги від держави.     

Яке можете виокремити найбільш ключове рішення, прийняте за цей період і чого не вдалося досягнути?

Не вдалося досягнути рішення щодо спецконфіскації, на чому наполягала наша фракція «Народний фронт» та наш лідер Арсеній Яценюк. Ми намагались блокувати роботу парламенту, якщо не приймалось таке рішення, але, на жаль, політичні перемовини, які відбувалися навколо цього проекту закону, не стали наслідком досягнення згоди, тому це рішення не було прийняте. Я думаю, що уряду буде важко без нього (законопроект про спец конфіскацію, - ред) впоратись, тому що грошей замало - буде проблема у фінансуванні виплат, в тому числі і малозабезпеченим верствам населення.

Через неприйняття цього законопроекту?

Саме через неприйняття цього законопроекту, тому що це мільярди гривень, які б могла отримати держава в бюджет. Кошти були б направлені, в першу чергу, на підтримку вчителів, лікарів і на підтримку обороноздатності нашої держави. На сьогоднішній день для фінансування оборонного комплексу грошей не вистачає.

Ми чуємо дуже багато критики з приводу того, що у випадку прийняття цей закон буде стосуватися всіх громадян України і там немає запобіжника від політичних переслідувань..

Ні, останній варіант так виписаний, що він стосується лише тих, хто дійсно крав. На всіх громадян він не розповсюджується, якщо громадянин – чесна людина. Там було виписано таким чином, що це стосується тільки Віктора Януковича та його оточення.

Чому на останньому тижні сесії законопроект про спецконфіскацію не був проголосований?

Тому, що деякі політики не впевнені в тому, що вони будуть захищені від цього проекту закону.

Які Ваші прогнози на наступну сесію?

Зараз створена робоча група з представників фракцій, для того, щоб написати іншу редакцію, як кажуть цивільної спецконфіскації. Якщо вони домовляться в період доопрацювання нового законопроекту, то я думаю, що восени він буде прийнятий.

З цим зрозуміло, а яке ж найконструктивніше рішення, на Вашу думку, ухвалила Верховна Рада за період останньої сесії?

Я не можу сказати про найконструктивніше. Дуже важливо, що наприкінці сесії ми прийняли законопроекти, які надають можливість отримати нашій державі безвізовий режим. Я думаю, що сьогоднішні перемовини голови уряду в Брюселі (візит Володимира Гройсмана до Брюселю 19 липня, - ред.) теж будуть цікавими в тому плані, що може все ж таки безвізовий режим буде наданий нашій державі. Всі інші законопроекти, які ми спромоглися прийняти, стосуються, в тому числі, і покращення життя вже сьогодні, як то кажуть, але може це занадто сказано. Також, дуже впливовою була робота нашого комітету (комітет з питань соціальної політики зайнятості та соціального забезпечення, - ред.), рішення якого значно впливали на думку народних депутатів. Вони практично завжди підтримували рішення комітету.

Ви є головою комітету. Якщо подивитись на роботу депутатів в рамках комітету, як можете оцінити їх діяльність? Велика кількість комітетів не можуть навіть розпочати свою роботу через банальну невідвідуваність нардепів..

У нас дуже ініціативний комітет - багато депутатів, які хочуть покращити життя вже сьогодні, тому вони пишуть багато законопроектів. Явка завжди практично стовідсоткова. В нас немає політичних розмов, лише професійні.

Наскільки результативним можна назвати нинішнього міністра соціальної політики, якщо, наприклад порівняти з Розенко? Як мені відомо, він був Вашим заступником, коли Ви були міністром соціальної політики в уряді Юлії Тимошенко у 2007-2010 роках.

Зараз ще важко давати оцінку. Він ходить на засідання, попередній не ходив (Павло Розенко, - ред.). Це різні люди … Це особисте з життя, тому я не хочу це коментувати.. Розенко - це Розенко, а Рева – це Рева. Безумовно, йому ще важко, тому що він працював у Вінниці, це навіть не Київ, але він хоче працювати.

Вами та ще деякими нардепами була ініційована постанова стосовно відправлення у відставку Павла Розенка, чому Ви потім відкликали свій підпис?

Я досі вважаю, що він, коли був міністром соціальної політики, та зараз, коли він також намагається керувати міністерством (наразі – віце-прем`єр, - ред. ), на мінус 100% відповідав цій посаді. Багато рішень, які ним приймалися, супроводжувались критикою зі сторони нашого комітету, ми завжди давали поради як зробити краще, намагались всіляко допомагати міністру, але критики не вистачило, він робив так як робив.. Але я все ж таки є членом фракції, ми вирішили таким чином, що попередньо ми обговоримо питання відставки Розенко, а потім я вже приєднаюсь чи не приєднаюсь до даного проекту постанови. Ми ще будемо обговорювати це питання.

Не так давно Кабмін змінив порядок надання соціальних виплат вимушеним переселенцям. У випадку відсутності на місці фактичного проживання, соціальні виплати будуть призупинені. Чи виправданий цей крок?

На сьогоднішній день зареєстровано 1,8 млн. вимушених переселенців. Людина йде туди, де краще. Є така проблема, але що їм робити? Брати кошти від російських терористів та військових? Тому є проблема, що люди реєструвались, майже «на колишек», тобто на якусь адресу і повертались у свої домівки, а потім знову приїжджали на контрольовану частину території, щоб отримати виплати. Тут треба приймати виважене рішення, бо якщо держава не може забезпечити виплати всім нашим громадянам, які страждають і є внутрішньо переміщеними особами, то треба приймати інше рішення як їх підтримати. Я розумію, що 8 червня прийнята нова постанова, у відповідності з якою будуть постійно перевіряти, але ви знаєте, я не дуже це підтримую…

На Вашу думку, як вирішити це питання?

Ви знаєте як європейський суд вважає? Якщо людині не забезпечують її пенсію, то це порушення прав, ця людина заплатила вже багато грошей за те, щоб отримувати цю пенсію. Внутрішньо переміщені особи заробили свою пенсію. Якщо встановлено, що ця людина – злочинець, то це вже інша справа.

Щодо соцвиплат, то зараз відбувається верифікація до кінця липня, тобто людей, які знаходяться на території України, перевірять і потім будуть рекомендувати міністерству соціальної політики та соцзахисту: відмінити або залишити ці виплати. Потрібні докази, що людина не має права отримувати такі виплати.

До речі, ми з колегою Наталією Веселовою розробили законопроект, що все ж таки Кабінет міністрів має розробити такий порядок, який надасть можливість отримувати соцвиплати. Можна ж на пунктах пропуску зробити так, щоб людина приїхала, дала посвідчення, яке є доказом для отримання пенсії та отримати цю пенсію. Не можна позбавляти людину її зароблених коштів.

Якщо підсумувати, то можна сказати що нинішня соціальна політика держави не зовсім відповідає дійсності?

Не те, що не відповідає, на сьогоднішній день дуже важка ситуація, в якій Україна опинилась за останні два роки. Я теж була міністром у 2014 році і пам’ятаю, що грошей не було, але ми спромоглися за 9 місяців втримати державу. Зараз треба обережно приймати рішення в плані позбавлення людей виплат. Може, їм видніше на тому місці, вони ж виконавча влада.

Під час завершення сесії Верховної Ради лунало питання про підвищення пенсійного віку як чергової вимоги МВФ. Знову будуть піднімати?

У Верховній Раді такого не було. Є меморандум, який говорить про те, що уряд бере на себе якісь «маяки». В меморандумі чітко написано, що до кінця грудня 2016 року ми ухвалимо законопроект, тобто уряд буде пропонувати новий структурний маяк з метою поступового коригування обов`язкового віку для виходу на пенсію і подальшого скорочення переліку осіб, що мають право на достроковий вихід на пенсію. Ось це написано. Що мається на увазі? Тобто, обов’язковий вік виходу на пенсію на сьогоднішній день розтягнутий в часі. Наприклад, я піду в 60 років. Коли ми обговорюємо питання пенсійної реформи зі Світовим банком, то ми говоримо про страховий стаж. На сьогоднішній день для жінки він становить 30 років, а для чоловіка - 35. Питання лише коли ви його заробили: у 60 чи у 65.

Ну все ж таки це вимога МВФ?

У мене є меморандум, жодного підпису під ним я не бачу, тому не можу говорити чи це є остаточний варіант. Такий от документ я змогла отримати. Я його перечитала, і що стосується пенсійної реформи, то я вам все сказала.

Меморандум взагалі ж підписувався..

Я не знаю, це підписаний чи ні. У мене такий документ без підпису (показує, - ред.). Там не говориться про те, що у 65 років всім на пенсію. Але говориться про те, що обов’язковий вік треба змінювати. Це один з варіантів, що робити з дефіцитом пенсій.

Чи відбудуться перевибори до Верховної Ради?

Цієї осені нічого не буде. Думаю, що наступної весни також нічого не буде. Проводити вибори, коли йде війна – це ніяка держава не витримає. Треба всім разом позбавитись ворога на нашій території, захистити державу.

“Опозиційний блок” заявляв, що готовий скласти мандати..

Хай складуть. Ви знаєте, я вже проходила це і складала мандати - у 5 скликанні ми це робили і ми були впевнені, що коли ми це зробимо, то Верховна Рада піде на перевибори. Так і сталося. Але зараз я в це не вірю.

Автор: Антон Баскаков

Фото: прес-служба Людмили ДенисовоїЗагрузка...

Оставьте первый комментарий