Спроби обдурити ЄС через ухвалення закону про електронне декларування не додали нам іміджу - Гопко фото

Яка мета нової громадської ініціативи «Включайся», чого чекають від України закордонні друзі, які втомилися від пустих обіцянок українських політиків, та хто лобіює інтереси України на міжнародній арені розпитали народного депутата України, голову Комітету у закордонних справах Ганну Гопко.

Ганно, Ви нещодавно розпочали тур по країні, щоб запропонувати громадянам ініціативу "Включайся", яка мета руху?

Це громадська ініціатива прямої дії, яка має об’єднати активних людей, критична маса яких дозволить запустити трансформацію країни. Це ті, хто не скиглить і не каже як все погано, а ті, хто беруть відповідальність на себе, які використовують існуючі ресурси, в тому числі й можливості народних депутатів. Громадська ініціатива «Включайся» працює для створення спільноти небайдужих українців, готових включатися у реальні дієві зміни в Україні щодо демонтажу старої монопольної системи влади. Адже монополії існують всюди — в ЖКГ, в енергетиці, в місцевій владі, в аптеках, на заправках, в наданні послуг.

Чи багато людей збирається навколо даної ініціативи по містах, як відбуваються Ваші тури?

Ні, не багато. Приїзд у місто розпочинається з візиту на проблемні об’єкти, а потім йдемо до відповідальної особи, яка має вирішувати ці проблеми. Наприклад, у Кіровограді ми відвідали паркову зону, де відбувається незаконне будівництво різних об’єктів. Після цього, без попередження, ми вирішили відвідати мера, щоб з’ясувати що відбувається. Потім, як правило, ми з активістами проводимо стратегічні планування, так звані мозкові штурми: “Три проблеми, три години, три кроки!”, присвячені вирішенню найактуальніших проблем у містах. Це формат активної співпраці активістів, результатом якої є створення плану з вирішення тієї чи іншої проблеми.

Це лише громадська ініціатива, або може перерости в політичну?

Не потрібно, щоб ця ініціатива ставала політичною. Мені здається, що люди нарешті мають включитися і контролювати владу, яка фактично скрізь має монополію як на місцевому, так і на центральному рівнях. Наприклад, в Житомирі, в Миколаєві та Кіровограді ми побачили єдину проблему: всюди є наближені до місцевої влади компанії, які виконують ті чи інші функції. Наприклад, це стосується  ЖКГ, громадського транспорту. У Херсоні виявили, що немає головного архітектора, заступників мера, які б відповідали за конкретні сфери, відсутня стратегія розвитку.

Ви є головою Комітету у закордонних справах і в зв’язку з цим спілкуєтесь з багатьма закордонними політиками. Як дивляться на Україну міжнародні партнери? Україна їх втомила від обіцянок щодо боротьби з корупцією?

Серед міжнародних партнерів дуже багато справжніх друзів України, які системно адвокатують та захищають наші інтереси. Багато з них просуває різні ініціативи, наприклад, щоб надати нам фінансову підтримку або продовжити санкції проти Росії. Але навіть друзі України, серед яких багато представників Польщі, Японії, Балтійських, Скандинавських країн, жорстко говорять про необхідність потужної координації заради результату, а не єдність заради єдності між урядом та парламентом. Вони очікують на політичну стабільність та ефективне управління державою.

Також, міжнародні друзі втомлені тим, що ми тягнемо з призначенням уряду. Вся ця нестабільність не сприяє виконанню Україною зобов’язань перед нашими громадянами, які хочуть жити краще. Окрім того, не додало нам іміджу і ухвалення безвізового пакету законопроектів. Різні спроби обдурити Європейський Союз через ухвалення закону про електронне декларування не додали нам позитиву до сприйняття. Тому, світ вже зачекався пришвидшеного темпу реформ і реальної роботи на результат.  Дуже часто з уст міжнародних політиків можна почути фрази про порівняння з «помаранчевим капканом», з «помаранчевими граблями». На мою думку, треба поставити жорстку крапку навколо уряду.

Ті політикани, які кричать про зміну уряду, але не пропонують нічого на заміну, повинні в прозорий спосіб заявити про ті завдання, які потрібно поставити перед новим урядом і хто є з кандидатів під ці завдання. Серед першочергових задач, які вони мають перед собою поставити – отримання безвізового режиму, посилення санкцій проти Росії, та домагання безпекових зрушень на Сході України.

Одним з можливих варіантів виходу з політичної кризи пропонують обрання на посаду прем`єра діючого спікера Верховної Ради Володимира Гройсмана. Якщо це відбудеться, це вирішить проблему або навпаки, - викликає негативне явище у формі посилення президентської вертикалі?

Ви знаєте, навіть в рамках громадської ініціативи «Включайся» ми боремося проти монополії, які є скрізь. Найстрашнішою є монополія на владу, що означає повну узурпацію та контроль, відсутність соціальних ліфтів, коли достойні люди за принципом меритократії служать на благо держави.

На мою думку, основною проблемою є те, що не було розмови про уряд. Ця розмова відбувається в Адміністрації президента, але не в парламенті. Політичні сили кулуарно про щось домовляються. Наприклад, Наталія Яресько, яка мала домовленості з Президентом і з Яценюком, формувала уряд у закритий спосіб. Якщо в нас є вибір між Яресько і Гройсманом, то треба, щоб політичні сили не ховали голову в пісок, а зібрали якусь експертну раду і почали обговорювати можливі формати.

Хто з міжнародних політиків, з ким Ви зустрічалися особисто, сподобався Вам найбільше як професіонал?          

Насправді, я хочу виразити слова вдячності всім адвокатам України, які допомагають нам протистояти російській агресії, які домагаються виділення фінансової допомоги. Але не кредитів, які будуть повертати ми і наші онуки.

По-перше, я хочу відзначити президента Литви. Вона надзвичайна жінка і одна з тих, хто першою назвав Путіна агресором. Також, я вдячна генеральному секретарю НАТО Столтенбергу за його дуже сміливі заяви, Джо Байдену, який є достатньо активним у просуванні інтересів України. Варто зазначити і міністрів балтійських та скандинавських країн. Також, це Джулія Бішоп, з якою я зустрічалася в Австралії, міністр закордонних справ Британії Хеммонд, Саманта Пауер з ООН. Таких людей є дуже багато. Також, мені дуже подобається позиція Японії.

Хто є найбільшими лобістами України в Когресі США?

Наприклад, Ненсі Кептур, яка має українське коріння. Коли Обама на 70-й річниці Генеральної асамблеї ООН не впевнено заявляв про Україну, то вона чітко показала свою позицію. Це сенатор Маккейн. Попри критику Обами, який має дуже слабку позицію в зовнішній політиці, він жодного разу не відвідав Україну, хоча мав би.

Які найбільш неконструктивні та шкідливі рішення, на Вашу думку, ухвалила ВРУ за останній час?

Закон номер 3700, який фактично встановлює партійну диктатуру і є порушенням конституційного права громадян на волевиявлення. За допомогою цього закону партії чистять свої списки на випадок, якщо хтось з депутатів піде в уряд. Абсолютно в дикий спосіб вони «викидають» тих, хто їм неугодний. Закон дозволяє прибирати нелояльних людей, щоб вони не стали депутатами. На мою думку, так як люди голосували на виборах за весь список, то виключати людей зі списків після виборів – це викривлення результатів волевиявлення.

Які законопроекти, на Вашу думку, потребують негайного ухвалення у ВРУ?

Це стосується 16-ти законопроектів щодо поводження з твердими побутовими відходами. На мою думку, треба провести один екологічний день, присвячений цим ініціативам. Є ще законопроект 1107, який має повернути право доступу людей до водних об’єктів шляхом демонтажу всіх парканів. Це і відкриття реєстрів нерухомості майна.

Також, потребує ухвалення у другому читанні законопроект 2033а про незаконно засуджених і можливість перегляду. Варто зазначити, що з цього питання йде величезний саботаж. Закон дозволяє переглядати сфабриковані справи всіх корупціонерів і суддів. Вони цього бояться, тому на друге читання даний проект не виноситься.        

А хто саботує законопроект?

Думаю, що Вам варто запитати Кожем’якіна, в його комітеті. Я на погоджувальній раді ставлю це питання кожного разу. Я знаю, що він особисто підтримує цю ініціативу, але за його словами, є ряд депутатів, за якими стоять  цілі асоціації суддів та прокурорів. Вони розуміють, що свого часу заробили гроші на винесенні нечесних вироків і тому не дають добро на друге читання.

Яка можлива доля Савченко, на Вашу думку? Чи обміняють її на росіян?

Ви знаєте, Путін заявив про відведення військ з Сирії, але реально він не почав цього робити. Це був такий хід, щоб показати своє озброєння. Савченко допомагає не лише українцям, які борються за неї, за її звільнення. Ми допомагаємо росіянам зрозуміти систему, в якій вони живуть. Чи Путін це зробить, це залежить далі від нас, від здатності тиснути. Він може зробити такий хід, але не відомо що буде умовою. Можливо, перед переглядом санкцій проти Росії.

Текст: Антон Баскаков
Фото: сторінка фейсбук Ганни Гопко

 

                                                                                                                                  Загрузка...

Оставьте первый комментарий