Про те, якою має бути мінімалка на думку МВФ, який бізнес ховається в тіні та як втричі підняти ВВП виданню «Грушевського 5» розповіла Ніна Южаніна, народний депутат, голова парламентського комітету з питань податкової та митної політики.

Голова парламентського комітету з питань податкової та митної політики потрапляє під приціл телекамер рідко, але якщо це стається – надовго. Якщо в 2015-му році це був «ліберальний» варіант податкової реформи, в 2016-му аналітики обговорювали її ініціативу щодо податкової амністії, в який побачили можливість для чиновників легалізувати майно, нажите корупційним шляхом.

Уряд на чолі з Володимиром Гройсманом приємно здивував, подав бюджет наступного року не «під ялинку», як зазвичай. Як оцінюєте цей бюджет і наскільки він реалістичний?

Фінальну версію ще не дочитала, але вже зрозуміло, що дохідна частина бюджету виглядає надто оптимістично. Я зараз спілкуюся з макроекономістами та фахівцями, які причетні до бюджетного процесу, аби зрозуміти: чи то я помиляюся, чи то в країні щось таке відбулося, від чого наступного року справді можна очікувати зростання доходів по всіх статтях.
Для росту ВВП у 3%, які прогнозуються, не може бути зростання доходів на запланований рівень: податок на прибуток – зростання на 18,9%, ПДВ – 21%, а податок на доходи фізичних осіб – 14,2%. Це все порівняно з 2016 роком. Державна фіскальна служба вже неодноразово зверталася до Міністерства фінансів щодо неможливості виконання плану за окремими статтями.

Одразу після призначення Гройсман сказав депутатам: «Я покажу вам, що таке керувати державою». Можливо саме тому і запропонував такий оптимістичний бюджет?

Якщо ви пропонуєте такий оптимістичний бюджет – необхідно починати зі справжньої податкової реформи. За умови єдності і розуміння процесів, яке є у Володимира Гройсмана, ми могли б цю реформу реалізувати.
Значна частина надходжень справді може зрости лише за умови впровадження правильного адміністрування. Подивіться на надходження з акцизних товарів – заплановане зростання на 42%, ПДВ з ввезених в Україну товарів – теж величезна цифра. Тоді справді є сенс думати про те, що в результаті реформи митниці більшість доходів буде іти в бюджет, аніж наліво. Для цього треба, щоб реформою митниці займалися люди, які добре знають митницю, володіють глибокими знаннями Митного кодексу…

Рік тому ви пропонували «ліберальний» варіант податкової реформи. Якщо тоді вам доводилося давати по десять інтерв’ю на день, відбиватися від звинувачень в популізмі навіть від колег по коаліції, то цього року, попри активну фазу прийняття бюджету, цих обговорень вже немає. Якщо не вдалося тоді, тепер вже не очікувати?

Наш Комітет працював з усіма можливими експертами, але проти нас постали здебільшого Американська торгівельна та Європейська бізнес-асоціації. Чому? Бо це великий бізнес, який зрозумів, що наші пропозиції щодо радикального зменшення податків створять їм конкуренцію у малому та середньому бізнесі.

Завдання, яке я ставлю перед собою, і думаю, що це незабаром зрозуміють всі: майбутнє України полягає в розвитку вітчизняного середнього бізнесу. Всі 70% економіки, які знаходяться зараз в тіні, – це наш малий та середній бізнес.

Ніяка реформа не може дати результат в рік початку чи наступний. В податковій сфері взагалі перші 2-3 роки після змін нічого змінювати не можна.

За рахунок чого жити державі ці умовні три роки?

За рахунок того, що є. Болгарія також мала підтримку донорів, просто в якийсь час вони наполягли, що у них немає іншого шляху втримати економіку, і тепер вони цим шляхом рухаються.

Зараз в України – переломний момент. Чи зможе Володимир Борисович довести МВФ, що підняття зарплати до 3200 гривень – правильний та необхідний крок, який витримає економіка України, а знецінення гривні не станеться? Насправді ці 3200 грн всі працюючі люди мають давно. Ще в травні я звернула увагу, що тоді середня зарплата по країні складала 4,5 тис грн.

Виходить, що підвищення мінімальної зарплатні – просто визнання існуючого факту? Чому тоді не підняти до 5 чи 6 тисяч грн, як це пропонують деякі ваші колеги по парламенту?

Є дуже чіткі правила та макроекономічні розрахунки, які дозволяють змоделювати, як підвищення мінімальних заробітних плат вплине на інфляцію. Я перелічила вам рівень зарплат у комерційному секторі, а в бюджетному є зарплати менші за 3200 грн. Якщо їх підняти – це розширить базу оподаткування.

Перший рік нам вдалося уникнути втручання в податкові ставки, відповідно тепер вносити можна лише технічні правки, які поліпшують роботу для бізнесу, та зміни в адмініструванні податків. На сьогодні ми цей принцип починаємо порушувати, оскільки в законопроект до підняття зарплат додали зміну акцизів.

Замість вашого варіанту податкової реформи, парламент проголосував за компромісний варіант часткового зменшення податкового навантаження, яке мало вивести з тіні бізнес. Наскільки здійснилися ці плани?

Здійснилися. Коли почали приймати бюджет і навколо нього почалися коливання щодо податкового навантаження, уряд став шукати можливість звільнити бодай щось. Якщо ви очікуєте справжнього виходу з тіні бізнесу, необхідна комплексна податкова реформа, на чому я і наполягала. Без цього ін’єкції в окремі галузі – це ін’єкції в протез. Вдвічі зменшили ставку по ЄСВ, але податкове навантаження на зарплати залишилося на рівні 41,5%, що непосильно для малого та середнього бізнесу. Але навіть внесені зміни спрацювали. Прогноз по зменшенню надходжень до Пенсійного фонду був у межах 80 млрд до дефіциту в 60 млрд, які вже були. Тобто, загальний дефіцит в цьому році мав бути 140 млрд грн, зараз цей дефіцит – трохи більше 80 млрд, що набагато краще, ніж ми планували.

Найважливіше, що в 2017 році зменшення ЄСВ дасть ще більший результат, ніж в цьому. Тому про зміну ставок внеску найближчий рік-два не варто взагалі говорити і про цю тему треба забути. Так, податкову реформу потрібно було запускати разом із реформою освіти, медицини, соціальної політики, митниці.

Автор: Ганна Матусевич    Загрузка...

Оставьте первый комментарий