Міжнародний валютний фонд (МВФ) висунув ряд нових вимог до української влади, серед яких є необхідність відкрити ринок землі в Україні до кінця березня 2017 року. Про це повідомляється в проекті Меморандуму про економічну та фінансову політику. Подати законопроект про ринок землі в парламент Кабмін зобов'язувався ще до кінця вересня минулого року. Наразі МВФ висунув більш жорсткішу вимогу, - до кінця березня закон повинен бути прийнятий. Редакція «Грушевського,5» спитала у нардепів чи можливо це зробити в такий стислий термін і взагалі, чи варто відміняти мораторій.


Аркадій Корнацький, фракція БПП

На думку нардепа, нову модель ринку землі Кабмін планує запровадити за допомогою законопроекту №5535, який розроблений «чиновницькою корупційною мафією». Депутат пропонує ухвалити зареєстрований ним альтернативний законопроект, на противагу корупційному, який зареєстрували нардепи Мушак, Хлань та Різаненко.

«Наразі у ВРУ зареєстрований законопроект, розроблений чиновницькою корупційною мафією, його номер – 5535. Як обмовився один з тих, хто підписав цей законопроект, це позиція президента і прем’єр-міністра, тому 226 голосів вони будуть мати. Уряд устами Гройсмана заявляє, що законопроект (про обіг земель, - ред.) буде внесений в лютому, або не пізніше березня, але я думаю, що це все брехня. Я думаю, що вони вже внесли цей законопроект руками цих народних депутатів. Варто звернути увагу, що спочаку законопроект № 5535 підписало три народних депутати від БПП (Мушак, Хлань, Різаненко), але приблизно через два тижні, раптом з`являються підписи ще трьох народних депутатів  - Віктора Чумака, заступника голови комітету з питань протидії корупції, Ольги Белькової (БПП) та Віктора Романюка («Народний фронт»). Тобто, вони з різних секторів ВРУ підтягують голоси. Більше того, вони готуються, щоб цей  наскрізь корупційний законопроект  пройшов антикорупційний комітет, для цього вони підтягнули Чумака. Тому, я думаю, що Кабінет Міністрів нічого не буде вносити, вони це зробили руками фіктивних підписантів.

Відповідно до законопроекту запроваджується норма, відповідно до якої регулювати обіг земель сільськогосподарського призначення має все українське законодавство. Тобто, все чинне корупційне українське земельне законодавство і те, яке буде ухвалене, має регулювати обіг земель сільгосппризначення.

На мою думку, для того, щоб регламентація була чіткою, потрібно розробити один закон, або підбірку законів по вертикалі. Спочатку Конституція, потім земельний кодекс і спеціальний закон, який ухвалюється, щоб закрити всі «білі» плями, які є в законодавстві. А вони пишуть(ініціатори законопроекту №5535, - ред.) , що обіг земель сільгосппризначення має регламентуватися абсолютно всім українським земельним законодавством. Це безмежне поле для корупційних оборудок. Крім того, в законопроекті зазначається, що чиновники можуть продавати державну землю не тільки на публічних торгах, але й на електронних . Електронні торги наразі широко практикуються мінюстом для продажу конфіскату. Хто небудь знає скільки і по якій ціні і що продається митницею? Наприклад, по 10 тис грн. продають елітні авто, які коштують наваго більше. Цей законопроект дає можливість зробити чиновникам те саме, але стосовно землі».


Борислав Розенблат, фракція БПП

На думку нардепа, за такий короткий термін неможливо запровадити ринок землі через велику кількість регламентних процедур, але мораторій потрібно відміняти за умови прийняття ґрунтовного законопроекту.

«Неможливо, тому що треба внести законопроект, його опрацювати, проголосувати в першому читанні, потім ретельно підготувати до другого читання. Це регламентні процедури, які не дозволяють нам в такий стислий час прийняти важливий законопроект. Я вважаю, що досить казати про те, що буде продовжуватися мораторій, це вже набридло. Треба встановити терміни та сказати, наприклад, через три роки відкриваємо ринок землі. Потрібно створити закони, які є запобіжниками зловживань на ринку землі, зробити захист ринку землі для українських громадян. Земля повинна стати товаром,який дійсно дозволить українцям не бути кріпаками. Треба зробити як в усьому світі. Наприклад, ніхто не забороняє купити землю у США, Німеччині чи в інших країнах. Потрібно зробити цивілізований ринок з обмеженнями, щоб унеможливити зловживання».


Андрій Вадатурський, фракція БПП

Депутат считает, что открыть рынок земли за короткий термин теоритически невозможно, так как для этого нужно подготовить ряд сопутствующих законопроектов. Парламентарий считает, что дискуссию об от мене моратория стоит начинать с земель, которые принадлежат государству, так как они являются источником коррупционных схем.

«Теоритически это невозможно сделать, потому что Верховная Рада должна будет работать только над одной тематикой. Это не просто отмена моратория, это подготовка 10 сопутствующих законопроектов, наведение порядка с кадастром. Даже сам факт того, что мы не знаем сколько в стране товара, которым собираются торговать. Я стал автором законопроекта, который должен открыть дискуссию и не будет просто закрывать глаза на то что происходит. Основные риски земли – это переход права собственности. Я хочу начать эту дискуссию с реализации земли, которая принадлежит государству. Это основной источник коррупционных схем, откатов, налички и как раз получение денег по  тендеру (открытая продажа земли), смогут серьезно изменить экономическую ситуацию в стране. Поэтому законопроект такой зарегистрирован, я обращаюсь к общественности, к экспертам, которые бы занялись дискуссией вокруг этого законопроекта, который уже зарегистрирован».Загрузка...

Оставьте первый комментарий