Народний депутат Верховної Ради від Радикальної партії Олега Ляшка, український громадський та політичний діяч, Президент аналітичного центру "Політика"  Ігор Попов, розповів про очікування від адміністрації Трампа, хто зацікавлений у вугільній блокаді та чи задоволені нардепи роботою НАБУ. 

Чого очікувати від нової адміністрації Трампа, зокрема по відношенню до України? Чи можна говорити про потеплішання відносин між Росією та США?

Звичайно, ризики потеплішання відносин є. Нещодавно Інститут світової політики привозив групу журналістів і аналітиків із США, з найбільших аналітичних центрів і видань. Ми досить довго спілкувались з ними в кулуарах Верховної Ради. Вони говорять, що не все так просто. Сам Трамп налаштований на потепління і є кілька людей навколо нього, які мають ті  чи інші зв’язки з Росією, проте більшість істеблішменту, навіть ті, кого Трамп залучає в адміністрацію, в силові органи, Пентагон, мають свою негативну історію з Росією, і скоріше за все, санкції не будуть зняті, і великого потепління не відбудеться. Підтверджує цей факт відставка Майкла Фліна, яку досить технічно провели опоненти Росії всередині команди Трампа.

Чого очікувати по відношенню до України? Чи зосередиться Трамп лише на внутрішній політиці?

Поки що США не сформулювали свою позицію. В будь-якому випадку, позиція буде сформульована лише після переговорів з Путіним, які відбудуться на Саміті G20 в Німеччині. Зрозуміло, що Україна не в перших пріоритетах нової адміністрації. Зараз вони будуть розбиратися з Мексикою, з Китаєм, з внутрішніми соціальними питаннями, з відносинами з корпораціями, а потім дійде і до України, вони не поспішають. На інтереси США ситуація в Україні ніяк не впливає і вони готові почекати. 

Глобально, для багатьох яструбів і в старій, і в новій адміністрації Україна - це заноза в одному місці в Росії, це керований конфлікт. Росія може бути десь тактично союзником для США, але стратегічно залишається одним із опонентів, і тому збереження керованого конфлікту в тій чи іншій формі може відповідати геополітичним інтересам США. Може змінюватись тактика: "Ви прийміть Мінські угоди в такому чи такому порядку", - але стратегічно керований конфлікт вигідний в подальшому.

США вимагають чіткої реалізації Мінських угод від обох сторін?

Всі гравці на сьогодні читають Мінські угоди по-своєму. Хтось в тому порядку як там розставлені дати, хтось з першого до останнього, і тому Мінські угоди повністю розвалені. Потрібно в будь-якому випадку переписувати чи нову дорожню карту чи Мінськ-3. Штати і Європа до цього підключаться, тільки Україна чомусь не виступає зі своєю ініціативою. У нас відбуваються ексцеси типу блокади вугілля чи педалювання закону про окуповані території, хоча все це вирішує лише певні аспекти, а не глобальну проблему. 

Нам будуть нав`язувати і формулу Штайнмаєра, і варіант репарацій від Росії, і фінансову допомогу від Європи і США в разі де-факто федералізації і прийняття Донбасу на кремлівських умовах. Всі ці речі проговорюються на контактній групі, будуть проговорюватися у "нормандському форматі", але консолідованої позиції українських еліт, не кажу про населення, тому що воно дезорієнтовано зовсім, на сьогодні немає. Президент, єдиний хто веде переговори, інші політики або самоусунулись або не розуміють, що відбувається, або ж їх не залучають до прямих переговорів. Через це рішення, які приймаються в Мінську чи на інших майданчиках потім ніхто не може реалізувати, бо вони не є спільною позицією еліт.

10307404_10203000515106920_2940342357724534053_n.jpg

Як сприймає Європа?

В Європі у нас проблеми зі змінами політичних керівників, перш за все в Нідерландах та Франції. В Нідерландах "Партія Свободи", скоріше за все, посяде перше місце, і можливо візьме участь у формуванні уряду. У Франції Ле Пен і Фійон чітко підтримують зняття санкції з Росії і єдине сподівання у нас на Макрона, але є внутрішнє лоббі французьких виробників, фермерів, яке буде тиснути на будь-якого обраного президента. Воно й зараз тисне на стару адміністрацію. Французька делегація, яка сюди приїжджала розказувала, що фермери, які постраждали від санкцій проти Росії та втратили всі свої кошти, кінчають життя самогубством. Там формується громадська думка на зняття санкцій. Голос Франції дуже важливий у загальноєвропейському контексті, адже вони входять у всі переговорні формати як гаранти. 

Проблема в тому, що Україна не запропонувала варіанту, коли це все закінчиться. Світові країни не можуть бестроково тримати цей жах, для них це повинно бути в зрозумілих часових рамках. Це так само як українська влада не може сказати блокувальникам на Донбасі коли вона припинить торгувати вугіллям з ОРДЛО. Якби вони приїхали і сказали, що "ми припинимо торгівлю через два тижні, саме стільки нам треба, щоб завести вугілля до кінця опалювального сезону, а після цього жоден вагон не зайде і ми будемо торгувати з Південною Африкою", це одна справа. "Ми завжди будемо торгувати з ОРДЛО вугіллям, а вас зараз розженемо," - теж бояться сказати. На жаль, у владі все більше домінує позиція "голову в пісок - саме розсмокчеться". А воно не розсмоктується.

Кому вигідна блокада?

Вона вигідна політикам, які в даному випадку будуть асоціюватися з думкою переважної кількості населення, бо населення вважає, що не можна одночасно воювати і торгувати. Вона вигідна тим, хто лобіює якесь інше вугілля чи інші підходи до енергетики, це якщо про інтереси. Якщо брати про настрої, то більшість блокувальників, очевидно, дуже емоційно це сприймають, і частина з них навіть не знали, що в таких обсягах ведеться торгівля, тому їх також можна зрозуміти.

Міненерго каже, що ті підприємства зареєстровані в Україні і платяться сюди податки.

Я робив депутатський запит ще в минулому році щодо кількості податків, які надійшли із суб’єктів підприємництва зареєстрованих на тимчасово окупованих територіях. За 2015 рік сума була 5 мільярдів. Зараз нове звернення зробили на 2016 рік. Це ті, що офіційно зареєстровані. А скільки, таких, що реєстрацію перенесли сюди? Той же СКМ (компанія Рината Ахметова - прим.ред), але виробничі потужності частково залишились там. Економічна складова наших відносин з ОРДЛО величезна - це мільярди гривень,і просто закрити торгівлю лише вугіллям неможливо тому, що туди йде електроенергія, продукти, питна вода, - там стільки взаємозаліків, що боротьба лише з вугіллям виглядає як лобіювання чиїхось корпоративних інтересів.

Як ви оцінюєте діяльність НАБУ за останній рік?

Якщо почати з позитиву, то НАБУ взагалі могли "з`їсти". Були спроби дискредитувати, тим, що обіцянок навіть з боку не самого НАБУ, а тих хто його створював і допомагав, було набагато більше, ніж результатів. Як на мене, результатів дійсно не достатньо. Головна мета створення НАБУ - це розслідування корупції на найвищому рівні. Рік вони вже працюють в повному складі, мають всі повноваження. За рік передано 44 справи до судів. З цих справ або зовсім дрібні, про хабар в розмірі 5 тисяч доларів на районному рівні, або це справи безперспективні, які явно розваляться в суді, бо по незаконному збагаченню в нас немає практики. Навіть справи, які були очевидними після набуття чинності законодавства, коли депутат купує квартиру за 300 000 доларів, які не може пояснити, навіть це буде розвалюватись, бо стаття по незаконному збагаченню не працює, її треба вдосконалювати. 

Велике запитання буде до НАБУ: що заважає порушити справи? Негласні слідчі розшукові дії по головних схемах. Ми про це говоримо на кожній зустрічі з НАБУ, зі спеціалізованою антикорупційною прокуратурою. Всі знають топ-10 корупційних схем України, які вимивають десятки мільярдів: це митниця, держзакупівлі, повернення ПДВ. Поставивши негласні слідчі розшукові дії на будь-яку з цих схем, можна все документувати і вийти на самий верх. Поки що цього не робиться. Можливо, вони десь набирають мускули, можливо, хтось заважає. Питання в тому, як з цим розібратися і як їм допомогти, щоб вони працювали, тому що розганяти, міняти керівництво, це не вихід. Треба їм дати право на прослуховування не через СБУ, а напряму. Верховна Рада забезпечила НАБУ нормальним законом, бюджетом, заробітною платою, незалежністю. Все що треба, ми дамо. 

14691445_10209540589444691_6145129097612987132_o.jpg

Чи будуть реалізовуватися нові вимоги МВФ? Земельна реформа, зняття мораторію, пенсійна реформа.

МВФ позичає гроші не для того щоб повернути гроші з відсотками, а для того щоб мати важіль впливу на політику. Модель, яку хоче в Україні побудували МВФ для українців не вигідна, бо це приведе до сповзання повністю в бананову республіку. Пропозиція по підняттю пенсійного стажу не реальна, тому що буде соціальний бунт. Через стаж в 35 років випадуть всі заробітчани, всі ФОПи, самозайняті, - вони навіть в 60 років не отримають пенсію, бо в них не буде 35 років стажу, і частина з них буде сидіти на шиї у родичів, а частина - вимирати, не можна за таке голосувати. 

По ринку землі сільськогосподарського призначення МВФ дуже підганяє, аби реформа погано підготувалася і була можливість роздерибанити землю. Якщо реформа робиться в інтересах селянина, країни та аграрного сектору, вона готується три роки. Якщо ж просто, щоб розікрасти землю в інтересах крупних агрохолдингів, в тому числі закордонних,  то це за три місяці. Хоча ряд пропозицій абсолютно слушні, зокрема по контролю реструктуризації кредитів Приватбанку, щоб це робила міжнародна структура. Багато з чим можна погодитися, але у більшості - це не вигідно Україні.

Є ж якісь запобіжники. Можна забороняти продаж іноземцям...

Так буде купувати український резидент, збивати це в земельний банк, реструктуризувати під агрохолдинг, а агрохолдинг продасть акції іноземцю. Цих багатоходовок придумано купа. Те, що ми зараз вирощуємо, - фуражне зерно, кукурудзу, рапс, - не інтенсивне. Достатньо кількох тисяч працівників, які будуть обробляти сотні тисяч гектарів, і весь прибуток вивозити на експорт. Таким чином вбивається інфраструктура, село вимирає. Замість цього реформу треба провести так щоб дати преференції, протекціонізм фермерам, тваринництву, яке все одно потрібно. Ми не можемо харчуватися бараниною із Нової Зеландії. Якщо ж провести земельну реформу, то вигідно буде  і далі засіювати все рапсом та кукурудзою, виснажувати землю, вивозити все за кордон і тут не залишиться нічого.

Чи будуть перевибори до ВР на вашу думку?

Є величезне лобі за перевибори, перш за все закордонне, тому що ця Верховна Рада не буде голосувати за амністію бойовикам, за особливий статус і за вибори на Донбасі. Якщо Росія зможе вмовити Європу, а особливо США, що це треба проводити терміново, тоді буде спільний тиск. Якщо ця Верховна Рада не може це зробити треба обирати нову. Плюс це накладається на загальні протестні настрої населення, яке не задоволене політикою влади, і просте вирішення складної проблеми - проведення виборів. 

На жаль, пересічний виборець у нас не прораховує, хто переможе і яка буде політика. Насправді, колода особливо не зміниться, зміниться тільки співвідношення між проросійськими та проукраїнськими силами, а партії залишаться ці ж.

Чи представлене це закордоонне лобі в українському парламенті?

Ряд політиків дуже залежні від співпраці з іноземними державами, це стосується як Росії, там один тип співпраці, так і західних країн, там інший тип співпраці. Будь-яка політика буде оголошена в парламенті, і багато хто з політиків може дуже різко змінити свою риторику, якщо зміниться позиція країни, від якої в них є залежність.

На вашу особисту думку зараз проводити вибори потрібно?

Це не вирішить жодної проблеми, але створить кілька додаткових. Самі вибори будуть набагато зліші та гостріші, і чи можна буде підвести підсумки по всій території України я вже не впевнений. В разі перемоги проросійських сил і формуванні проросійської коаліції виникне загроза нового сепаратизму і не визнання виборів рядом регіонів.
Загрузка...

Оставьте первый комментарий