Дмитро Лінько: "Ми можемо домовитися, але заради чого?" фото

Дмитро Лінько, депутат Радикальної партії Олега Ляшка, в період Революції Гідності 2013—2014 рр очолив Сотню Ісуса Христа, бійці якої брали активну участь в подіях на вул. Грушевського в січні 2014 та на вул. Інститутській в лютому. З початком АТО в Донецькій та Луганській області брав участь в бойових діях з 9 травня 2014 року спочатку у складі батальйону "Азов", де командував 5 ротою, брав участь у звільненні Маріуполя 13 червня. Пізніше у складі батальйону "Шахтарськ" брав участь в боях за Піски, Мар'їнку, Іловайськ. Після розформування батальйону "Шахтарськ" став командиром новоствореного батальйону "Свята Марія", який було створено на основі підрозділів "Шахтарську" та "Азова".

В інтерв'ю виданню "Грушевського,5" народний депутат 8-го скликання розповів про допити в ГПУ, ефективність блокування трибуни Верховної Ради та висловлювання Надії Савченко. 

Всю фракцію Радикальної партії викликали на допит у ГПУ, з чим це пов’язано та що це за колективна відповідальність?

Викликали всіх депутатів Радикальної партії, причому, обирали не тільки тих, хто брав участь у подіях 14 травня 2015 року, а по принципу партійності. Справа в тому, що коли знімали недоторканість з Сергія Клюєва, наш лідер Олег Ляшко заявляв, що у Верховній Раді були пропозиції, щоб в обмін на 50 млн. не голосувати за зняття недоторканості з Клюєва. Саме за цим фактом була порушена кримінальна справа. Півтора року пройшло і нічого не розслідується. Тепер, коли в нас, нібито, канікули вони вирішили кожного дня нас викликати на допит. До речі, народний депутат Тетяна Юзькова на той момент ще не була депутатом Верховної Раді, вона працювала адвокатом-юристом, але її також викликають на допит, що свідчить про бажання блокувати роботу всієї фракції. Вони кожного дня викликають.

Що запитували в тих, кого викликали?

Я ще не знаю, хто з наших депутатів ходив саме по цим викликам, по іншим ходили. Майже по кожній справі у нас проходить як свідок депутат від Радикальної партії. Треба викликати всіх депутатів Верховної Ради, які підтвердять, хто в нас займається підкупом у Верховній Раді. Всі знають ці прізвища: Довгий, Кононенко, Березенко, Третьяков, Онищенко цим займався.

Вам вони щось пропонували?

Особисто мені ні.

А фракції?

Я про це не знаю.

Наскільки відомо, до ГПУ ще викликали Артема Вітка, хоча він вийшов з фракції. З чим, на вашу думку, це пов’язано?

Вони просто взяли весь список фракції «Радикальної партії», який є на сайті. Ми наполягаємо, щоб він написав заяву і вийшов з фракції РПЛ, він не є членом фракції. Але він досі рахується на сайті. Таким чином вони рятують його від втрати мандату. ГПУ просто взяла весь список депутатів.

Як ви розцінюєте ці дії?

Це тиск, політичні переслідування. Таким чином, вони домагаються , щоб людина постійно на собі відчувала тиск. Я знаю, що на мене є три кримінальні справи. Поки їх не чіпають. Перша – ця справа у Маріупольському суді, - коли ми їздили допомагати визволяти братів Харакозів, які незаконно сиділи і суд це визнав. Друга справа по Коцюбинському, коли ми їздили до сільського голови, щоб він передав землю АТОшникам. Третя справа, коли ми їздили у Зарічняньський райвідділок поліції боротися із бурштиновою мафією, з правоохоронцями, які кришують цей видобуток. Всі ці справи публічні, ми не приховували наші дії, там немає нікого акту злочину. Це все політичні справи, всі заяви написані зі слів нібито постраждалих сторін, які під тиском Генеральної прокуратури їх написали.

Дуже часто фракція Радикальної партії використовує практику блокування парламентської трибуни. Чи не вносить це ще більше деструктиву у роботу Верховної Ради? Чи існують інші механізми, щоб досягти необхідних рішень?

Є інші механізми. Ми можемо домовитися, але домовитися заради чого? Щоб проштовхнути одне рішення і зрадити в іншому? Так відбувається, так сьогодні працює коаліція “панамських патріотів” – БПП, Народного фронту, Волі Народу і Відродження. Вони домовляються. Ми не можемо йти на компроміси по певним питанням, які для нас є принципові. Тому ми вийшли з коаліції. Ми в опозиції і блокування трибуни – це один із методів, щоб нас почув парламент, почуло суспільство, щоб не дати парламентському керівництву замовчати певні проблеми.

Наскільки результативне це блокування і чого вдалося досягти цим шляхом?

Воно ще в процесі. Чого ми домоглися? Наприклад, по питанню офшорів ми 2 місяці  говорили. Одним з результатів було те, що 60% людей, коли ми зробили соціологічне опитування, висловили думку, що президент повинен піти у відставку. Ми намагаємось цю тему підтримували, щоб настала політична відповідальність президента.

У вересні будете також блокувати?

Так, таке блокування можливе, ми будемо продовжувати боротьбу.

Ви є одним з Кіровоградських депутатів, хто проголосував за зміну назви міста на Кропивницький. Чому Ви особисто підтримали це рішення, адже у відповідності із соціологічним опитуванням, тільки 8% жителів міста підтримали таке рішення?

Справа в тому, що історично так склалося, що у жителів міста ніколи не питали як його називати. Коли Кіровоград називали на честь російської імператриці Єлизавети, або на честь Кірова, то не питали ж місцевих жителів. Коли почалась кампанія, щоб повернути назву Єлизаветград, на честь нібито святої Єлизавети, всі розуміли, що це на честь імператриці. Назва та ж сама, але трактування змінюється. Потрібно міняти назви, а не трактування. Я не бачу нічого поганого у цьому. Так, є якась інерція у населення, яка заважає перебудуватись. Майбутні покоління це оцінять і не потрібно робити трагедії з того, що людей не спитали. Батько українського театру заслуговує на те, щоб його ім`ям назвали місто.

Нещодавно Надія Савченко зробила досить гучні заяви, що з представниками «ЛНР», «ДНР» треба домовлятись, просити пробачення у матерів загиблих. Як Ви можете прокоментувати слова Надії Савченко?

Коли я вперше почув її заяви, то подумав, що то помилка, неосвіченість. Коли почали лунати наступні подібні заяви, то зрозумів, що це не помилка, а цілеспрямовані закиди. Тепер я розумію, що це відверте шкідництво для України, це ворожі антиукраїнські заяви, які йдуть врозріз із державною позицією України. Те, що Надія Савченко героїчно трималася в суді, вона дійсно героїчна жінка, не дає їй індульгенцію на те, щоб робити такі антиукраїнські рухи. Ідея попросити пробачення у терористів, зняти санкції з Росії, не надавати Україні зброю. Я вже заплутався у цих заявах, але збігаються вони з тим, що пропонує нам Росія. Це ідея федералізму, щоб ми провели амністію терористам. Я вважаю, що це не припустимо і своїми діями вона тільки шкодить Україні.

Олег Ляшко використовував не досить цензурні слова, коментуючи її виступ, ви вважаєте це гідно народного обранця?

Це емоційна реакція на те, що Надія дійсно перейшла межу. Про яке вибачення перед матерями вбитих терористів можна говорити? Всі, хто йде на війну, кожен солдат розуміє, що він йде вбивати і в нього не має бути відчуття вини. Нехай Путін вибачається перед тими матерями, чиїх синів він послав вбивати наших українських воїнів.

Щодо нецензурних висловлювань, безумовно, народний депутат має бути прикладом для тих, хто його підтримує, але ми не набираємо святих, не обираємо духовних настоятелів, які повинні показувати приклад святості. Я думаю, що кожен народний депутат колись сварився брудною лайкою, бувають різні ситуації. Дуже часто я буваю на акціях протесту і коли б`ють людей, в мене також може вирватись в бік правоохоронців, які застосовують силу, непристойне слівце. Я не думаю, що депутати в нашому парламенті набагато гірші за рівнем культури, ніж депутати Європейського парламенту.

Як Ви ставитесь до того, що депутати ходять на роботу у військовій формі?

Вважаю це фарсом. Я жодного разу не прийшов у парламент у військовій формі, хоча вона мені дуже подобається. Ходити у військовій формі, або навіть у бронежилеті – це паразитування на своїх попередніх здобутках. Нічого проти тих, хто носить військову форму не маю, але ходити в парламент.. Камуфляж потрібен для того, щоб злитися з місцевістю. Якщо ти хочеш закамафлюватися в парламенті, то краще вдіти синій костюмчик, галстук, білу сорочку і тебе не буде помітно.

Дуже часто у ВРУ порушується регламент, одне й те ж рішення можуть по декілька разів ставити на рейтингове голосування. Як ви ставитеся до цієї практики?

Звичайно, я і проти кнопкодавства і проти рейтингового голосування, адже дуже часто ми бачимо, коли не вистачає одного або двох голосів депутатів, намагаються кнопкодавити. Але є більш суттєві порушення регламенту, наприклад, коли призначали генпрокурором Луценка, коли заарештовували Мосійчука. 

Коли відбувалось голосування за зміни до Конституції в частині правосуддя, фракція Радикальної партії не з`являлась. З чим була пов’язана затримка?

50 % з того, що ми проголосували – правильно, звільняється велика кількість судів. Але інша частина цієї реформи несе багато ризиків. Два роки суддів буде призначати президент, а сьогодні вся судова гілка влади вибудовується на того, хто призначає. Він з Адміністрації зможе керувати будь-якими судами. Чому ж ми і затрималися, так як всередині фракції була дискусія з  цього приводу. Ми говорили, що не маємо права брати участь в тому, щоб надати прапор Порошенку і дати йому можливість узурпувати владу. Кілька разів до нас забігав Віталій Ковальчук, звонив Борис Ложкін, вони думали, що ми спеціально затримуємось, щоб принизити Порошенка.

Якими були враження, коли вперше потрапили у стіни Верховної Ради?

Дуже важко орієнтуватися в тому, що насправді говорять на трибуні і що насправді мається на увазі. Говорять завжди красиво, але щоб зрозуміти, про що насправді йде мова у законі чи постанові, потрібно готуватися та читати. Коли чуєш «золоті» слова з трибуни, часто по факту народ обдурюють.

   Текст: Антон Баскаков
Загрузка...

Оставьте первый комментарий