Дмитро Лінько, народний депутат від Радикальної партії Олега Ляшка, командир батальйону "Свята Марія", розповів про пенсійну реформу та які загрози несе мораторій на продаж землі для України.

D3856BED-4B75-42A2-A55A-C962B0004768_w1023_r1_s.jpgДмитре, 19 травня прем'єр-міністр України Володимир Гройсман презентував пенсійну реформу, в якій йдеться про збільшення пенсійного стажу та формування другого накопичувального пенсійного рівня. Кому на вашу думку цей проект пенсійної реформи буде вигідний?

Презентація пана Гройсмана - це далеко не готовий проект. Зараз відбувається погодження з МВФ та Світовим банком, а парламент вже в останню чергу побачить фінальну версію. В цьому законопроекті завуальовано підвищення пенсійного віку для більшості пенсіонерів та скорочення пільг. 

Я спілкувався з рятувальниками, працівниками ДСНС, які наразі мають право пільгового виходу на пенсію через 20 років. За новим законопроектом – це вже 25 років. Тобто, для цих людей буде підвищуватися пенсійний вік. Але це небезпечна професія, і працівники повинні мати право пільгового виходу, так само як і представники металургійних комбінатів, інших професій, які пов’язані з ризиком для життя і особливим навантаженням. 

Для громадян, які в 90-ті роки працювали неофіційно, фактично теж буде підвищений пенсійний вік, адже пенсійний стаж за новим законопроектом має бути 35 років. Це означає, що люди будуть виходити на пенсію після 70 років. Середній вік життя в Україні у чоловіків - 63, у жінок - 72 роки. Отже люди фактично не будуть доживати до пенсії.

Влада не мотивує жодним чином ні роботодавців, ні працівників, щоб вони офіційно працювали і сплачували податки до пенсійного фонду.

Що ви пропонуєте?

Ми пропонуємо стратегію, яка полягає в стимулюванні вихідців з тіні через підняття мінімальної зарплати до 5000 грн з жовтня цього року. Таким чином ми виведемо зарплати з тіні, збільшимо надходження до пенсійного фонду і подолаємо дефіцит. А от МВФ і Уряд пропонує йти шляхом скорочення виплат, за рахунок підвищення пенсійного віку.

А хто буде керувати другим накопичувальним пенсійним рівнем, який хочуть створити. Адже основна ідея реформи саме в цьому, чи не так?

Накопичувальний рівень з’явиться тоді, коли ліквідується дефіцит бюджету, а він може ліквідуватися через 5 і через 7 років, тож вирішення проблеми відтягується. Так, через 7 років ніхто не пам’ятатиме, що там обіцяв Гройсман, так само, як в 2012 році це обіцяв Тигипко, який започатковував пенсійну реформу, але всі про це забули.

Через 30 років, коли я чи мої ровесники будуть виходити на пенсію, ми забудемо, хто такий Гройсман і що він обіцяв. Зараз не зрозуміло, як це буде використовуватися, які гарантії цих страхових рахунків, хто ними буде керувати. Всі ці прогалини створюють тіньову систему, яка у нас, на жаль, досі існує.

А яке відношення до цього має Світовий банк?                            

МВФ і Світовий банк відносяться до нас, як до суто фінансової сторони, вони дивляться на українських пенсіонерів і на пенсійний дефіцит у 140 мільярдів, як на суху статистику. МВФ та Світовий банк пропонують для України нібито універсальну для всього світу формулу, але не враховують наші реалії, адже те, що сьогодні добре для німців, може бути смертю для українців і навпаки. На жаль, в Україні інша специфіка, і уряд, який не чує українців, а чує тільки МВФ і Світовий банк приречений на помилки.  

Ви ще будете коректувати новий законопроект, який додасть Уряд до Верховної Ради?

Безумовно, буде створена робоча група після того, як презентують повний пакет законопроектів. Тоді депутати зможуть подавати поправки, але змінити суті ми не можемо, відповідно не маємо можливості підтримувати цю пенсійну реформу.

Чи підтримує ваша партія зняття мораторію на продаж землі? Які можуть бути наслідки реалізації цього законопроекту?

Ми проти запровадження ринку землі, адже сьогодні українці знаходяться на економічному дні: абсолютне зубожіння населення, низькі ціни на нерухомість та землю, у порівнянні з усім світом. Якщо ми зараз запровадимо ринок землі, і дозволимо іноземцям купувати нашу землю - як це пропонувала Тимошенко у 2008 році, - це призведе до того, що за дуже короткий термін великі аграрні компанії українські, або транснаціональні, скуплять всю українську землю. Українці не мають сьогодні доступу до дешевих кредитів, до фінансів і не мають грошей щоб купити землю. 

Зараз пропонують обмежити продаж землі до 200 гектарів на одну фізичну особу, без дозволу продажу іноземцям. Але ми знаємо, як у нашій державі можна зібрати документи і придумати схему, так що потім вся земля може опинитися в одних руках. Щоб цього не трапилось, ми запропонували і зібрали вже більше 150 підписів за впровадження змін до Конституції, де буде чітко прописано, що господарями на українській землі є лише фермер і український селянин. Безумовно, це лише декларативні зміни, але згодом вони будуть підкріплюватись іншими законодавчими актами. Тому спочатку треба змінити конституцію, а потім під ці зміни приймати певні закони стосовно земельної реформи. 

Сьогодні дійсно є проблеми в аграрній сфері: рейдерство, не зрозумілі юридичні стосунки власників та орендарів. Все це потрібно змінювати та впорядковувати. Але запроваджувати ринок землі позбавивши українських селян панувати на своїй землі не можна, тому що села просто будуть вимирати. Якщо українці зараз за 500-1000 доларів продадуть свої паї, через 5 років вони не матимуть де працювати.

Але ж земля сьогодні і так продається…

Так, але все одно вона знаходиться у власності держави. І якщо Ураїна сьогодні знаходиться на економічному дні, це не привід все розпродати за безцінь, не дбаючи про завтрашній день. Державні підприємства розпродаються за копійки. Ми маємо навпаки розвивати зернопереробку, тваринництво, а не просто продавати сировину. Коли нам говорять, що землю будуть продавати на рівних економічних правах, ми не віримо, адже у нас трішки інакша ситуація, ніж у всьому світі. Та й не у всіх розвинених країнах земля є предметом торгу. В Ізраїлі, наприклад, земля завжди залишається у власності держави.

Ви будете підтримувати ініціативу Юлії Тимошенко про збір підписів проти зняття мораторію?

Безумовно, потрібно спитати людей, але за законом про референдум. В нашій країні його неможливо провести без згоди влади, тому Тимошенко розуміє, що ніякого референдуму не буде. Це чисто політичний піар з її боку, абсолютно брехливий, тому що в 2008 році, будучи прем’єр-міністром, вона сама подавала законопроект “Про ринок землі” . Реальні кроки - це зміни до Конституції, при чому ні Тимошенко, ні вся її фракція не підписалися під цими змінами.

По вашому мораторій все ж таки знімуть?

Ні, є можливість відмінити його повз парламент, через Конституційний суд, але ці спроби теж  поки що невдалі. Я впевнений, що через парламент ринок землі, навіть під тиском МВФ, не пройде.

А як на це буде реагувати МВФ? Це ж їх вимоги, для отримання Україною траншу.

Все це розмови. Транш, ми все одно отримуємо. Транші закінчуються через місяць, а з новими законами нам жити все життя, і якщо ми продамо землю, то проводити реприватизацію чи націоналізацію буде ще складніше, ми її втратимо назавжди. Тут треба виходити з власного інтересу України і українців.

Дмитре, давайте поговоримо про ситуацію на сході. Що відбувається в зоні АТО, як на це реагує влада, які плани по стабілізації?

Фаза постійних обстрілів і в’яло текучої війни триває вже більше року з втратами і пораненими, але ні у влади, ні у будь-кого з політиків немає чіткого плану виходу з цієї ситуації. Для Росії вигідно постійно проводити ескалацію, щоб загострювати ситуацію і шантажувати. Нам треба давно зрозуміти - Мінський формат для нас є програшним - це відвертий план капітуляції. В середині України велика кількість зрадників вже пропагують цю капітуляцію на умовах Росії - пропагують укласти мир з “ДНР”, “ЛНР”.

Безумовно, ми розуміємо, що це питання не лише України, а світового масштабу. Сьогодні ми б мали скористатися етапом зміни влади у провідних країнах світу, таких як США, Франція. Це наш шанс встановити нові дипломатичні зв’язки та створити необхідні умови для переговорів з Росією, США та Великобританію, країн-підписантів Будапештського меморандуму. Українській владі треба постійно на цьому наполягати, тому що на сьогодні формат Франція-Німеччина не ефективний, ці країни не можуть достатньо натиснути на Росію, що суттєво гальмує процес переговорів з агресором.

Але ж США ніяк не реагує на українську проблему, а Трамп пропонує Україні грошові кредити на озброєння, а не допомогу.

Все залежить від того, як ми презентуємо свою проблему світу. Якщо Ізраїль постійно наголошує на своїх болючих місцях, то нашим дипломатам і політикам на міжнародних зустрічах, я спостерігав це особисто, соромно навіть згадувати про Будапештський меморандум, вони просто про нього мовчать. Вважається, що це декларативного характеру документ, який не має ніяких юридичних наслідків, а країни підписанти просто гарантували цілісність нашого суверенітету. Але в  законі «Про ядерний статус України» чітко написано, що наш без’ядерний статус починається після підписання відповідного міжнародного документу, а таким єдиним документом є Будапештський меморандум. Якщо він не є таким документом і немає юридичної сили, то ми свій без’ядерний статус втрачаємо і можемо повертатися до питання відновлення ядерного статусу. Це потрібно озвучувати, бо як тільки ми починаємо про це говорити, до нас починають по-іншому ставитися.

Балачки проте,що ми не могли забезпечувати свою ядерну зброю, а тому просто віддали її безкоштовно, призвели до того, що через 20 років  ми так само просто віддали і частину державної території. Це абсолютно безглузда внутрішня і беззуба зовнішня політика з боку президента і всієї дипломатичної структури. Це серйозна проблема - війна в середині Європи. Вперше після Другої світової війни анексована територія. Ми перша країна, яка роззброїлась і здала ядерну зброю, і після цього з нами так поводяться і до нас так ставляться! Правильне і сміливе позиціонування власної проблеми на міжнародній арені змусить США і Британію розмовляти з Росією по-іншому.

В 2016 році США дали Ізраїлю 38 мільярдів доларів військової допомоги, це більше, ніж увесь бюджет України. З цим бюджетом ми б мали зовсім іншу армію, інше забезпечення, по-іншому вели б себе з Росією, але нам такої допомоги США не надають. Треба краще працювати на міжнародній арені.

Чи готується пан Ляшко до президентських виборів, як саме це відбувається?

Ми до виборів готові завжди, до президентських також. Нас більше турбує питання парламентських виборів, бо якщо вони будуть дочасні, то відбудуться за старим законодавством, що може привести до реваншу старих сил Януковича. Наша задача змінити виборче законодавство, позбутися цієї корупційної мажоритарки та запровадити прямі, відкриті списки.

Автор: Наталя МорозоваЗагрузка...

Оставьте первый комментарий