Нещодавня заява президента Єврокомісії Жана-Клода Юнкера про необхідність зняття Україною мораторію на вивезення лісу викликало чималий резонанс не тільки серед депутатів, громадських діячів і екологів, а й в рядах українських підприємців, що займаються деревообробною промисловістю. В Україні заговорили про так званий «безліс», який дозволить отримати черговий транш на суму 600 млн євро, замість безвізу. Редакція «Грушевського,5» вирішила розпитати народних обранців, чи варто скасовувати мораторій, або його треба залишити.

Лев Підлісецький, фракція «Самопоміч»

Мораторій надає можливість розвитку власного виробництва, хоча я розумію, що це не зовсім ринковий механізм. Допускаю, що є більш ринкові способи – це використання квот, стимулювання виробництва в Україні та інші. Разом з тим, наявність заборони на експорт не обмежила експорт повністю. Цей механізм не до кінця працює й незаконна вирубка продовжується. Я абсолютно підтримую пошук механізмів зменшення вирубки, вивозу і збільшення виробництва та підвищення рівня деревообробки в Україні. Це абсолютно правильний шлях. А казати, що вето гарантує, що деревину не будуть вивозити - однозначно ні.

Можна, наприклад, використовувати позитивний досвід Литви. Вона має найбільш розвинену деревообробну промисловість, принаймні на кількість населення – це однозначно. В деревообробній промисловості вони використовують всі продукти деревини. Наприклад, за рахунок паливної тріски Литва відмовилась від використання газу у виробництві електроенергії. Не зважаючи на глибоке споживання деревини в промисловості, нарощення лісів є більшим, ніж його зменшення. 

Але для цього повинна бути державна позиція.

Читайте такожДепутати ВРУ розповіли чому Україні не дають безвіз

Олексій Мушак, фракція БПП

Існує глобальна проблема – треба завантажити вітчизняну деревообробну промисловість. Мораторій це зробив? Відповідь - не до кінця. Все рівно хтось може купити ліс, адже в Україні немає прозорої системи торгів, відбувається тіньовий спосіб розподілення. Мораторій - це не дуже грамотний юридичний механізм. Якщо скасовувати мораторій, то потрібно робити дві речі: прозору систему розподілу лісу і робити обмеження експорту за допомогою цивілізованих способів. Наприклад, це може бути експортна квота, мито і дворівневий конкурс з продажу на експорт. Ось тоді ринок деревини може запрацювати, але за умови якщо буде прозорий розподіл в середині країни. Все одно, мораторій не вирішує проблему глобально.

Леонід Козаченко, фракція БПП

Наразі не можна сказати, що мораторій забезпечить прозорість на ринку деревини в Україні. В нинішніх умовах ми знаємо, що здійснюється надзвичайно серйозний злочин – контрабанда. З однієї сторони, Україна залишається в стані екологічної катастрофи, адже йдуть неконтрольовані вирубки лісів, а з іншого боку - держава не отримує валюту, не сплачуються податки. На цьому збагачуються невідомі особи. Але в таких умовах мораторій все одно потрібен, щоб навести порядок, та спробувати переконати потенційних інвесторів інвестувати в переробку в Україні, а не вздовж кордону на території Румунії, Словаччини та інших країн.

Читайте такожЩо нардепи говорять про спецконфіскацію грошей Януковича

Остап Єднак, позафракційний

Мораторій можна скасовувати лише в тому випадку, коли повноцінно запрацює ринок деревини з прозорим ціноутворенням та без корупції. Якщо відновлювати експорт української необробленої деревини, то тільки по залишковому принципу, коли український ринок буде повністю забезпечений сировиною. Деревина на експорт має йти тільки через аукціони за участю широкого кола покупців, щоб формувалася ринкова ціна.

Наразі тільки Верховна Рада приймає рішення про відміну мораторію, не президент та не Кабмін. На даний момент за відміну мораторію голосів точно не набереться, тому що я не бачив ще жодного депутата, хто б підтримував таку ідею. Якщо ми отримаємо сигнали від асоціації деревообробки, що в нас запрацював ринок деревини, а для цього потрібно, щоб уряд розробив відповідне законодавство, то може бути якась конструктивна дискусія про зняття торгівельних обмежень. Але в найближчий час я не бачу, щоб урядом щось  здійснювалось в цьому напрямку.Загрузка...

Оставьте первый комментарий