Боротьба з корупцією: місія здійснена - Валентин Наливайченко фото

В п'ятницю, 12 лютого, в Києві відбувся з’їзд громадської організації "Антикорупційний рух", координатором якої є Валентин Наливайченко. Він звернувя до української нації щодо підтримки та об'єднання людей заради боротьби з корупцією в державі.

Напередодні події ми зустрілися з Валентином Наливайченко аби запитати що змінилося за два роки після Революції гідності в Україні та втечі колишнього президента Віктора Януковича, чому порушені справи проти корупціонерів не доведені до суду та що чекає країну в 2016-му?

- Валентине Олександровичу, як за минулі два роки змінилася Україна? Після втечі Януковича.

Україна змінилася до його втечі. 22 лютого, коли український парламент прийшов до влади, був призначений міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, ми вилетіли до Сімферополя разом з групою захоплення за Януковичем. Через півгодини після зльоту ми дізналися, що він змінив свій маршрут і чкурнув на Севастополь -  перелякався, тому що знав, що буде нами затриманий. Коли ми вже прилетіли і обшукували кожну дачу з тою невеличкою частиною бійців і міліціонерів, які залишилися вірними Україні в Криму, нам відверто сказали, що Янукович завчасно втік до Росії. Україна змінилася до його втечі. І він про це знав.

Це був час тотального несприйняття несправедливості і корупції. Країна змінилася через репресії, переслідування, викрадення та вбивства людей тітушками, злочинцями, перевертнями в погонах, російськими спецслужбами, які працювали на нашій території, і в приміщенні СБУ в тому числі. Вони були на Володимирській, і не треба брехати, що цього не було. Я не дам нікому цю правду замовчати. Тим більше, коли я був на посаді, я все це задокументував і передав офіційно в ГПУ.

Агресія проти України готувалася за активної співучасті всього тодішнього керівництва. Потрібно карати за зроблене, не мовчати, повернути вкрадене зі швейцарських банків. Ми, як «Антикорупційний рух», наприклад, змогли показати журналістам конкретні рахунки, назви банків, суми Олександра Януковича. В березні 2014 року до нас вперше приїжджав міністр закордонних справ Австрії. Він прийшов в СБУ на переговори зі мною, і я відповідаю головою, що ми тоді зверталися до європейських партнерів, я особисто, просили про замороження рахунків та санкцій. Вони повірили нам і заморозили. Минуло більше півтора року, але не з’явилося жодної справи в українському суді, жодного запиту від ГПУ до швейцарської прокуратури про повернення жодного рахунку, жодного мільйону швейцарських франків. Все було підписано, задокументовано. Немає. А що зараз роблять з Конституцією? Мені здається те саме, що і при Януковичі. Ті самі люди на посадах. Ми втрачаємо час. Це дуже прикро.

- В кому головна проблема? В генпрокурорі?

Питання не стільки в прізвищах, скільки в створенні справжнього антикорупційного руху, в тотальній люстрації судів і суддів. Питання в повному оновленні суддівської корпорації. Нещодавно вийшов на свободу Зварич. В 2009 році, коли я керував СБУ, ми затримали суддю Зварича і сімох його поплічників. Цьому передувала величезна робота. Вони були не просто затримані. В них були вилучені й одразу повернуті в бюджет гроші. Були розслідування хабарів і здирництва, навіть включно із зґвалтуваннями жінок в кабінеті самого судді. Це була одна банда. Їх сотні тисяч по всій Україні. Тому лише люстрація та оновлення. Набрати молодих українських юристів. Помилимось, нічого страшного. Це краще, ніж продовжувати розмножувати корупцію. Так само як і податкова. Назву змінили - 50 000 співробітників залишили. В ДФС працюють 50 тис. працівників. В кожній області, бізнес який ще хоч трохи живий, потерпає від здирництва.

Я був першим агітатором антикорупційної люстрації, всіх антикорупційних законів. Мій перший виступ на трибуні був використаний для того, щоб поставити вимоги до тих законодавчих актів, які зараз і Віктор Чумак, і інші люди, які залишились в парламенті, нарешті довели до того, що вони проголосовані: це і декларування видатків та доходів, це і прозорість, і реєстри, антикорупційні перевірки. Єдиний антикорупційний орган, за який ми тоді агітували по всій державі, виборювали в парламенті, до цього часу не створений. Добре, що хоча б національне антикорупційне бюро створено (НАБУ).

- А чи працює воно в повну міру і взагалі працює?

В 2012-2013 роках, коли я працював першим заступником голови комітету закордонних справ парламенту, ми залучили світову спільноту, яка нас підтримала у створенні єдиного антикорупційного органу. Закон потрібний ухвалили, але не зробили головного - не ліквідували інші органи, які до цього часу так боролися з корупцією, що ми вже на 130-му місці в світі, а в Давосі казали, що на 140-му - у рейтингу корумпованості країн. І антикорупційне бюро важливим було, і закон був важливий, але не зроблено все до кінця. Як професіонал, я переконаний, що всі повноваження мають бути передані в єдиний орган: бази даних – це величезний масив, - оперативно-розшукова діяльність. Окремо слідство, а головне - спрощена і уніфікована, налагоджена, як найбільший результат в роботі, передача справ до суду. Зараз до суду потрапляє менше 2-ох відсотків справ. Але ця місія здійснена!

- Чи маємо ми кваліфікованих професіоналів, які цим будуть займатися? Не корумпованих.

Якщо їх не шукати і не призначати, то не буде. Моє життя мене переконало, що це правильно. Як тільки на консульську службу призначалася молода людина, в тому числі та, яка з вами говорить, в консульській службі відбувались зміни: безвізовий режим, спрощення прийому громадян за кордоном,  переведення перших візових анкет в інтернет. Біометричні паспорти знаєте коли були розроблені? У 2004 році. Я їх розробляв, затверджував. Вони вже були готові.

Тоді вперше стали брати відбитки пальців, сканування сітківки ока вперше запроваджували. З Ізраїлем ми домовились і отримали найкращу технологію безкоштовно. Все це залишилось в МЗС України і, вдумайтесь, прочекало ще 11 років. Така в Україні ціна того, що молодих не просувають у владу і не дають можливості змінювати країну.
Йдемо далі. СБУ. Як тільки мене перевели з посади посла Білорусі: декомунізація, декагебізація, відкриття архівів. Я запросив молодих людей з центру досліджень визвольного українського руху і зразу прорив – Володимир Вятрович, Аліна Шпак. Я до цього часу пам’ятаю цих людей, хоча, вони вже давно пішли окремою дорогою. Моє завдання було призначити їх на посаду, не боятися йти з ними разом, хоча я був керівником відомства. Голодомор довели до суду як геноцид? Весь світ мені казав: «Наливайченко, ніколи, ніяких перспектив». Зробили! Пройшло вісім років, всі тепер визнали, що потрібна декагебізація, потрібні вільні архіви, голодомор є геноцидом і він незаперечно був вчинений і організований компартійною верхівкою і українською і радянською. Головне – доказова база злочинів комунізму призвела до того, що вони нарешті навіть українським судом заборонені, як комуністична ідеологія в нашій з вами країні. Результат? Чий? Молодої команди наших українців.

Так всі країни розвивались. Фінляндія, Грузія так розвивалася. На жаль, погано знаю цю мову, але гарно знаю ту команду, яка приходила на початку, планувала реформу і втілювала її. Міністри були по 25-26 років. У нас мало молодих освічений людей? Та дайте їм можливість, дайте повноваження і вони точно не будуть брати участь в оборудках часів Януковича тому, що це вже інше покоління.


- Валентине Олександровичу, чи потрібні зараз парламентські вибори?

Я переконаний, що зараз не стільки вибори потрібні, скільки об’єднання людей. Ми як суспільство, як громадські організації, пройшли певний етап становлення, етап публічних акцій, форумів. Зараз обов’язково потрібне об’єднання. Ми всі любимо свою державу. Ми готові і будемо діяти далі. Наша діяльність - виявляти факти корупції і вимагати від влади діяти. Відповідальність влади має бути не на власний розсуд. Повинні проводитися розслідування, притягатися до відповідальності, причому в дуже конкретних питаннях - в таких як вакцини проти грипу, таких як закриття районних лікарень в Вінницькій області. Янукович планував - ця влада здійснила. Це величезна корупція. Корупція - це ж не тільки хабар як найгірша її форма- це бездіяльність і зловживання своїми повноваженнями. Треба об’єднуватися і створювати нові політичні сили. Переходити до політичної боротьби.
Потрібне рішуче і радикальне оновлення ЦВК. Конкретно і радикально підтримую ідею Єгора Фірсова, навіть називаю прізвище. В ЦВК призначити сміливо і публічно, за відкритими конкурсами, людей з громадських організацій. Не за дверима кулуарно вирішувати та призначати.

Хто зараз голова рахункової палати? Людина, яка працює там ще з часів Януковича. Що таке рахункова палата? Гаманець всіх державних фінансів. Тобто – боротьба з корупцією. У рахунковій палаті потрібно негайно змінити всіх на молодих людей, які мають міжнародну освіту. Є й друга умова – обов’язкове розділення бізнесу і влади. Йдеш у владу, навіть якщо молодий, або запрошений міжнародний експерт - бізнес має бути полишений і не переданий зрячому або сліпому трасту, публічно реалізований. Повинні бути сплачені всі податки. Якщо ти ховав цей бізнес за кордоном, то покажи, що ти сплатив податки за кордоном. Якщо не продаєш бізнес – з влади мусиш піти.

Наступне, що має бути зроблено - це закон про обов’язкове відшкодування державі збитків від корупційної діяльності, або відмивання грошей для власного інвестиційного фонду чи офшорних компаній. Конкретніше. Міністр на посаді не закупив вакцину, померло сотні українських громадян - серед них діти, - втратили можливість лікування, лікарі втратили роботу – це величезні економічні збитки. Потрібні відшкодування жертвам. Звідки їх брати? За кошт корупціонерів, через судові рішення.

Конкретні розслідування, які я мав в останні дні своєї роботи, стосувалися найвищих гілок влади і правоохоронних органів і прокуратури. Згоріла нафтобаза, шестеро людей загинули. Скільки сімей, скільки вдів, скільки сиріт залишилось? Хто відшкодував їм і хто має відшкодовувати? Той, хто «кришував», хто корупційно дозволяв цій нафтобазі працювати. В трьох областях вона працювала, і я не знаю скільки ще зараз залишилось. Конкретні офшори, куди вони викрадали гроші були виявлені нами разом з ФБР. Якби у нас працювали необхідні закони - власники цієї нафтобази вже давно б заплатили і в бюджет, і жертвам за судовим рішенням. Я думаю, що і інші нафтобази швиденько б легалізувались.

- Ви займаєтесь цим законопроектом?

Звичайно. Він готовий і ми його відстоюємо.

- Яким чином? Через депутатів?

Ні, поки що через антикорупційний рух. Пишемо вимоги і на громадських акціях пропагуємо.

- Що робити, аби законопроект потрапив на голосування до парламенту?

Об’єднуватися громадським ініціативам, ставати політичними силами і йти в парламент молодому поколінню українців.

- Ви готуєте таких людей?

В усякому разі підтримую. У нас же не партійна структура, ми працюємо без олігархів. Робота безкоштовна. Активістів більше тисячі людей в 20-ти областях. За громадсько-політичними об’єднаннями майбутнє. Я ніякий не оракул, але точно знаю, що 2016 рік буде роком серйозних політичних змін в громадсько-політичному житті. Одна з цих змін - вдале об’єднання громадських, антикорупційних патріотичних організацій.
Дуже важливо після революції гідності перестати брехати представникам влади і казати, що у нас все значно краще тому, що падіння вже не таке падіння. Прості люди і пенсіонери, які отримують менше 2000 гривень до цього часу в це не вірять, це їх дратує, це нічого доброго для країни не дає.

Що стосується соціального та економічного життя країни - це має бути основним предметом діяльності кожного посадовця. Конкретніше – не в Давосі треба шампанське пити, а  в Сєверодонецьк з’їздити, дізнатись скільки підприємців змогли відновити роботу, тому що це робочі місця, і справжня реінтеграція Донецької і Луганської областей.

До речі, в рейтингу конкурентоздатності держав Україна посідає 140 місце зі 144 країн, з питань надійності банків – 130 місце, у питаннях корупції - 138. І головне, в цих показниках поруч немає жодної європейської країни. Молдова і та має в півтора рази кращий результат. Крім того країна має безвізовий режим з ЄС  і вони не роблять з цього великого досягнення.

Повну версію інтерв’ю та що відбувалося за кулісами антикорупційного з’їзду читайте в журналі «Грушевського,5» від 26 лютого.

Текст: Наталія Павлова
фото: Владислав КругловЗагрузка...

Оставьте первый комментарий