5 заводів України, які не потрібні державі

Промислове виробництво формує п’яту частину доданої вартості, а також більшу половину експортного потенціалу держави. Цією статтею ми прагнемо звернути увагу читачів до найбільших промислових підприємств країни, які ще декілько років назад були прибутковими та давали робочі місця десяткам тисяч українців. Проведений аналіз сучасного стану роботи п'ятірки підприємств свідчить про те, що держава занедбала свої ресурси і ця недбалість шаленими темпами веде до краху найважливіші об'єкти промислових підприємств.

Запорізький автомобілебудівний завод

Запорізький автомобілебудівний завод (ПАТ «ЗАЗ») - це український виробник автомобілів, а також фургонів і автобусів, основне виробництво якого зосереджене в місті Запоріжжя. Входить до групи компаній «УкрАвто». Датою заснування заводу вважається 1863 рік. У 1908 році було створено підприємство, яке згодом перетворилося у Мелітопольський моторний завод (МеМЗ). Колишній завод Абрагама Коопа у 1923 році був перейменований в «Комунар». Кількість працівників на 2011 рік становив близько 7 555 людей, а вже у 2016 - біля 1 000.

5a7c66f21412c-zaz-stopsjpg_1200.jpg

.

СП «АвтоЗАЗ-ДЕУ» (з січня 2003 р. — ЗАТ «ЗАЗ») у формі закритого акціонерного товариства створено 15 квітня 1998 року на виробничій базі ВАТ «Автозаз». Статутний фонд сформовано за рахунок вкладів засновників: від ВАТ «Автозаз» — майно на суму, еквівалентну 150 млн дол. США; від Daewoo Motors — 150 млн дол. США в грошовій формі. До складу СП, крім головного підприємства в Запоріжжі, увійшли також на правах госпрозрахункових підприємств Мелітопольський моторний завод (ГРП «АвтоЗАЗ-Мотор»), Чорноморський завод автоагрегатів (ГРП «ЧЗАА»), Пологівський завод «Іскра» (ГРП «Іскра»).

Запорізький автозавод (ПАТ «ЗАЗ») під загрозою банкрутства. Про це оголосила інформаційно-аналітична група AUTO-Consulting згідно підсумкам аналізу показників продажів і виробництва. Драматичну фінансову ситуацію на підприємстві підтверджує власник корпорації "УкрАвто" Таріел Васадзе. Вдалим в компанії визначають 2007 рік, коли ЗАЗ випустила понад 200 тис. автомобілів, але вже з 2009 року почався спад виробництва: були скорочені обсяги випуску автомобілів з 257,6 тис. до 46,1 тис. в 2008 році. Можна також відзначити, що ЗАЗ в цей період був третім на українському ринку за продажом з часткою близько 5,8% всього ринку.

Причиною падіння продажу автомобілів могла послужити як фінансова криза в 2008 році так і вступ України до СОТ з різким зниженням ввізного мита в середині року. Подальшим ударом по ЗАЗ стала девальвація гривні 2014 - 2015 років та 4-кратне скорочення обсягів продажів на українському авторинку. За 2017 рік з конвеєра зійшло 1674 одиниці, що раніше означало лише близько 1% проектної потужності підприємства.

Власник "УкрАвто" зазначив, що основними причинами проблем ЗАЗу є саме зниження купівельної спроможності населення, девальвація національної валюти, відсутність підтримки автомобільної промисловості з боку влади і несприятливий інвестиційний клімат: «У 2015 році в Україні всього продано 45 тис. Нових автомобілів - це рівень 1969 року. ... Не виключаю, що в 2018 році завод не випустить жодного автомобіля ... ». Вже на початку цього року боргів по заробітній платі, боргів перед комунальниками, постачальниками і бюджетом - немає, але заборгованість за банківськими кредитами залишається критична - це 3 мільярди гривень і 24 мільйони доларів США.

Наразі компанія «УкрАвто» допомагає уникнути банкрутства, дотуючи залишки виробництва за рахунок прибутку своїх автоімпортерів.

Львівський автобусний завод 

Автомобільне підприємство, засноване в 1945 році. Офіційно зачинено з листопада 2017-го року, майно виставлене на аукціон.

За роки виробництва було виготовлено понад 365 тис. автобусів. До 2001 року обсяг виготовлення автобусів марки ЛАЗ сягав близько 14 600 одиниць на рік. Заводом було налагоджено виготовлення гідромеханічних коробок передач, комплектуючі до яких поставлялись різними підприємствами. 15 жовтня 2001 року Фонд держмайна провів приватизацію ВАТ «Львівський автобусний завод», при якій було продано 70,41% пакета акцій українсько-російському спільному науково-виробничому підприємств ТзОВ «Сіл-Авто». На момент 2013 року на заводі працювало близько 300 чоловік, 12 лютого цього ж року ЛАЗ припиняє свою роботу і відправляє працівників у неоплачувані відпустки. Після цього виробництво занепало, майно почало розпродуватися та використовуватися не за призначенням.

Снимок экрана 2018-03-09 в 22.47.33.png

.

У 2015 році депутати Львівської облради під час засідання сесії звернулися до Президента, Кабміну, Генпрокуратури та Фонду державного майна щодо повернення Львівського автобусного заводу в державну власність. У Верховній Раді зареєстрували законопроект "Про націоналізацію майна ТОВ" Львівські автобусні заводи ", в якому передбачається примусове відчуження об'єктів права приватної власності на користь держави ТОВ "ЛАЗ" з мотивів суспільної необхідності. Проте, процес повернення так і не було розпочато.

У лютому цього року на сесію міської ради винесено питання щодо купівлі майна колишнього ЛАЗ. У проекті рішення йдеться, що депутати визнають за доцільне відновлення роботи підприємства і дають згоду, щоб департамент економічного розвитку міста розробив план створення і реалізації інвестиційного проекту "Львів ЛАЗ". Крім того, департамент повинен буде зайнятися інвентаризацією майна підприємства і розробити порядок викупу або вилучення у власників і розпорядників активів на території ЛАЗ. Всього місто планує викупити 240 об'єктів майна ЛАЗу.

Південний машинобудівний завод ім. А. М. Макарова

Південний машинобудівний завод ім. А. М. Макарова – одне із провідних промислових підприємств України по виробництву ракетно-космічної техніки та технологій наукового, оборонного та народногосподарського призначення. Підприємство було утворено 21 липня 1944 року, як автомобілебудівний завод у м. Дніпропетровськ (зараз Дніпро). Пізніше тут почали виготовляти ракети та космічні снаряди. За 70 років на підприємстві створено чотири покоління ракет-носіїв (РН), і сьогодні ПІВДЕНМАШ є основою ракетно-космічної промисловості України.

Снимок экрана 2018-03-09 в 22.48.48.png

.

Виробниче об'єднання має у своєму розпорядженні потужні галузеві виробництва: металургійне, складальне, випробувальне, зварювальне, ливарне, ковальське і механообробне. Виробництво основної частини комплектуючих деталей і вузлів, складання та випробування в умовах, наближених до природного середовища, здійснюється на власній унікальній виробничій базі.

У складі «Південмашу» 86 цехів та 82 відділи, де працюють близько 12 тисяч людей. За шість місяців 2011 року вироблено промислової продукції на суму понад 135 мільйонів гривень, що становить понад 128 відсотків до відповідного періоду минулого року. Після подій 2014 року, у зв’язку з погіршенням відносин між Росією та Україною, завод почав втрачати замовлення і через нехватку грошових коштів був не в змозі відновити випуск ракет-носіїв «Зенит». Наслідком цього стали звільнення робітників через невиплату зарплат та їх міграція на заробітки до інших країн.

На початок 2015 року залишилася тільки п’ята частина кадрів. Із осені 2016 року колектив перейшов в режим роботи 1 день на тиждень. За даними підприємства, у зв'язку з розривом традиційної кооперації в умовах російської агресії обсяги виробництва ракетно-космічної техніки в 2014 році за договорами з РФ скоротилися в 17 разів порівняно з 2013 роком. У 2017 році прес-служба ПІВДЕНМАШ заявила, що портфель замовлень підприємства на найближчі роки перевищує 350 млн. доларів. Серед основних замовників – компанії США, Італії, Індії, Кореї та ін.

Харківський тракторний завод 

Найбільше в Україні та країнах СНД підприємство з виробництва уніфікованих гусеничних і колісних сільськогосподарських тракторів загального призначення, засновано 1 жовтня 1931 року. Підприємство має замкнутий технологічний цикл всіх основних переділів виробництва: ливарне, ковальське, термічне, зварювальне, холодноштамповочне, механообробне і складальне виробництво. ХТЗ пропонує продукцію для різних категорій покупців і галузей народного господарства. За роки роботи завод випустив більше 3 мільйонів тракторів та іншої важкої спеціалізованої техніки.

хтз.jpg

.

Вироби, випущені промисловим підприємством ХТЗ, протягом десятиліть користувалися великим попитом не тільки на території колишнього Радянського Союзу, а й у багатьох країнах Європи, Азії і навіть Африки. 18 жовтня 2013 року ХТЗ, на якому було задіяно понад 3 тис. робітників змушений був припинити роботу і відправити працівників у неоплачувану відпустку. Причиною цьому стало призупинення оформлення митних декларацій на комплектуючі та матеріали російських виробників - постачальників підприємства. У 2014 році прибуток заводу склав 445 млн. грн. Того ж року ХТЗ неодноразово пікетували громадські активісти з вимогою націоналізації підприємства, оскільки майно і банківські рахунки підприємства були заарештовані на підставі ряду кримінальних справ. Наступного року частка доходу скоротилася в 10 разів. 

За 2016 рік завод зазнав падіння виробництва через неможливість збуту продукції в Росію, в тому числі через введення РФ ввізного мита на трактори (в рамках скасування режиму вільної торгівлі) та утилізаційного збору на сільгосптехніку. Згідно з офіційними даними, на сьогодні всі попередні та теперішні власники підприємства не змогли зробити з машинобудівного гіганта бодай беззбиткове виробництво. Це в першу чергу пояснюється нездатністю перелаштуватися з планово-адміністративної економіки до ринкової, та непрозорістю і незбалансованістю української державної економічної політики щодо захисту власних підприємств та їх кадрів, а не окремих власників, коли «левова частка» прибутку виводиться власниками за межі підприємства та вимивається в економіки інших країн.

Державне підприємство «Антонов»

Державне підприємство «Антонов» (колишній Авіаційний науково-технічний комплекс імені Олега Костянтиновича Антонова або АНТК імені О. К. Антонова)  - український авіабудівний концерн, що об'єднує конструкторське бюро, комплекс лабораторій, експериментальний завод та випробувальний комплекс, для розробки та сертифікації літаків. З 4 квітня 2015 року входить до складу державного концерну «Укроборонпром». Наразі кількість працівників – 10 600 людей, а прибуток за 2017 рік, за попередніми даними, становить близько 6 мільярдів гривень.

98084.jpg

.

31 травня 1946 року постановою ЦК ВКП(б) і Ради Міністрів СРСР затверджене рішення колегії Міністерства авіаційної промисловості (МАП) про створення Дослідного Конструкторського Бюро (ДКБ-153) на Новосибірському авіаційному заводі й про призначення Антонова Олега Костянтиновича Головним конструктором. Одночасно постанова мала завдання створити сільськогосподарський літак СХ-1 (Ан-2), перший політ відбувся 31 серпня 1947-го року. Крім цієї машини і її модифікацій, у Новосибірську були створені й побудовані на дослідному виробництві малою серією планери А-9 і А-10.

Наприкінці 1953 року підприємство одержало складне завдання зі створення військово-транспортного літака із двома турбогвинтовими двигунами. Для виконання такого завдання не вистачало фахівців, приміщень, устаткування. На початку 1954 року колектив прийняв першу групу випускників Харківського авіаційного інституту, а також поповнився авіаційними фахівцями з Києва, Москви, Ленінграда й інших міст. Завдання було виконано — літак Ан-8 злетів 11 лютого 1956 року.

У 2005—2007 роках в Україні існувала літакобудівна корпорація «Національне об’єднання Антонов» у складі ДП «Авіаційний науково-технічний комплекс імені Антонова» (нині — ДП «Антонов»), «Авіанта», «Заводу 410 ЦА», ХДАВП і українського НДІ авіаційної технології. У 2007 році на її базі з’явилася база «Авіація України», згодом перейменована у концерн «Антонов». У різний час він мав від трьох до десяти учасників. При створенні «Авіації України» в 2007 році в ньому були запорізьке КБ «Прогрес», НДІ «Буран», Харківське агрегатне КБ, харківський завод ФЕД, ДП «Новатор», підприємство «Радіовимірювач». Їх виключили зі складу концерну в 2008 році. Також до концерну «Антонов» входив завод «Авіант», поки в 2009 році його не зробили філією ДП «Антонов». Протягом березня — червня 2015 року всі три підприємства передали в концерн «Укроборонпром». А в січні 2016 року, державний авіабудівний концерн «Антонов» було ліквідовано через відсутність учасників.

У 2016 році генеральний конструктор держпідприємства «Антонов» Дмитро Ківа переїхав з Києва в Баку, де займається створенням літаків для Азербайджану, сподіваючись, що йому вдасться реалізувати авіаційні проекти в інтересах Азербайджану, адже на ДП “Антонов” його посаду скасували. Через рік з підприємства пішов Олександр Коцюба, а на посаду виконуючого обов’язки Президента ДП «АНТОНОВ» призначено Олександра Григоровича Кривоконя, який повідомив, що із листопада 2017 року фахівці державного підприємства "Антонов" на договірній основі знову виконують роботи з оцінювання технічного стану літаків Ан-124-100 "Руслан" російської авіакомпанії "Волга-Днепр".

У червні 2016 року на сайті ДП «Антонов» з’являється повідомлення, що авіабудівні підприємства України об’єднали в корпорацію «Українська авіабудівна компанія». Як зазначає прес-служба, у 2017 році чистий дохід ДП «Антонов» зріс в 1,6 разів до 5,9 мільярдів гривень, а чистий прибуток склав 180 млн грн . Середня заробітна плата на підприємстві, що забезпечує роботою близько 10 тис. фахівців, становить 9034 грн.

 

Текст: Ірина Германович,
Катерина Касьяненко
Подписывайтесь на аккаунт Грушевского,5 в Twitter, Facebook: в одной ленте - все, что стоит знать о работе украинского и мировых парламентов.

Новости партнеров