5 причин прийняття Закону про державну мову саме зараз

Ірина Подоляк , народний депутат України пояснила чим Законопроект про мову, який подали до Верховної Ради України, відрізняється від альтернативних із тієї ж теми. Вона розповіла, що "у  законопроекті Державна мова є невід’ємним атрибутом конституційного ладу України, таким, як герб, прапор, гімн, тому державна мова має окремий статус та регулюється окремим законом, як у більшості країн, які мали загрозу державній мові в ті чи інші часи (Литва, Латвія, Естонія, Хорватія, Польща, Франція, Угорщина інші.) Така концепція була обговорена і прийнята членами робочої групи при Мінкульті, яка з червня 2016 року працювала над цим законопроектом під головуванням проф. Василенка. Використання термінів «мови», «мовна політика» було штучно нав’язане для того, щоб послабити захист державної мови".

Також нардеп зазначила, що "усі три зареєстровані законопроекти не є альтернативними, бо мають абсолютно різну концепцію та предмет регулювання".

"Захист мов національних меншин відбувається в рамках захисту прав людини, тому це потребує окремого регулювання. Мови національних меншин мають бути однаково захищені та мати однакові можливості для розвитку, так само, як і інші права національних меншин, бо право на мову – це не єдине їх право. Для цього потрібен окремий закон, який зараз опрацьовується і буде поданий до ВР найближчим часом" - пояснила нардеп, та перерахувала 5 причин прийняття Закону про державну мову саме зараз:


По-перше, цей Законопроект слід розглядати не у політичній, а у правовій площині, тоді всі безпідставні істерики і використання політиканами питання мови осядуть. Це питання інтелектуальної зрілості суспільства і його здатності опиратись маніпуляціям.

По-друге, обиватель звик читати заголовки, а не текст – це великий дефіцит освіти в Україні, про відсутність у людей критичного мислення не говорив уже тільки лінивий.

По-третє, в незалежній Україні впродовж останніх двадцяти шести років, ба більше: навіть якщо взяти початки формування державності 1917 року, то ста років - не відбулося перезаснування інститутів влади, відповідно до модерних викликів, незважаючи на перекроєння карти світу, змін державних устроїв, окупацій, воєн…Це спричинило виникнення больових точок, пов’язаних з державністю, які використовуються політиками виключно для піару, а не для спокійного і державницького врегулювання, тому питання державної мови в Україні завжди було «не на часі». Дотепер.

По-четверте, на моє переконання, такий закон треба приймати між виборами або одразу після виборів, щоб хоч трохи убезпечити суспільство від вакханалії політичних крикунів.

По-п’яте, навіть свідома і безвідповідальна політична інструменталізація питання державної мови не може зробити ситуацію в Україні гіршою чи загострити її – у нас з 2014 року війна, жертвами якої стали понад 10 тисяч людей, а заручниками весь народ.

"Тому, спокій, опанування, вдумлива дискусія у правовому полі і з гарантією дотримання прав людини – це те, що в стані забезпечити зрілий український народ," - підсумувала нардеп.Подписывайтесь на аккаунт Грушевского,5 в Twitter, Facebook: в одной ленте - все, что стоит знать о работе украинского и мировых парламентов.

Новости партнеров