Відкриття деяких винахідників і агрономів сформували сільське господарство таким, яким ми його знаємо зараз, і без них проблема з голодом стала б ще більш гостріше. Розповімо про ключові фігури в історії агросфери.

За всю історію сільського господарства відбувалося багато переломних моментів, через які продуктивність полів збільшувалася в кілька разів, з'являлися нові культури, сільгоспінвентар і техніка. Одні відкриття приписують цілим народам, наприклад, шумери винайшли колесо і борону для розпушення ґрунту, інші - окремим компаніям, зокрема, в 1996 році Monsanto створила трансгенну сою. Але є також винаходи, за авторством яких стоїть всього одна людина. Ці агрономи, інженери і вчені розробили продукцію, без якої зараз важко уявити агробізнес.

1. Норман Борлоуг - батько зеленої революції


http://aggeek.net/files/images/14/60/picture_norman-borloug_1460_p0.jpg

Зелена революція почалася в 1940 році, коли мексиканський президент звернувся до Фонду Рокфеллера для вирішення проблеми неврожаю в країні. Фонд направив на допомогу групу агрономів, в яку входив і Норман Борлоуг. У Мексиці вчений залишався дванадцять років, він схрещував місцеву пшеницю з карликовими сортами з Японії і отримав високоефективні сорти, стійкі до вилягання. Завдяки новим виведеним сортам пшениці, в 50-х Мексика змогла повністю забезпечити себе зерном і навіть почала його експортувати.

Після такого успіху Борлоуга почали запрошувати в Пакистан і Індію, а філіппінські вчені, яких надихнув мексиканський досвід, вивели високоврожайний сорт рису. Потім агроном почав розробляти програми з підвищення врожайності, які передбачали використання сільгосптехніки, добрив і пестицидів. Таким чином, Норман Борлоуг по суті сформував сучасний підхід до сільського господарства.

Програми Борлоуга піддавалися критиці з боку екологів в зв'язку із застосуванням пестицидів і добрив, але вони допомогли підвищити врожайність культур і врятували деякі країни від голоду. За свої досягнення агроном отримав Нобелівську премію миру в 1970 році.


2. Франц Ахард - хімік, який почав виробляти цукор з буряка

2233064_900.jpg

У 1747 році Андреас Маргграф за допомогою мікроскопа виявив кристали цукру в тонких зрізах коренів буряка. Вчений зміг встановити, що вміст цукру в кормовому буряку становив 1,3%.

Починаючи з 1786 року, учень Маргграфа, Франц Ахард відновив дослідження цукру в буряках. Протягом десяти років він намагався вивести нову культуру, і коли нарешті у нього це вийшло, йому видали позичку на 50 тисяч талерів, і в 1801 році Ахард побудував фабрику в Нижній Сілезії, де цукор виробляли з буряка. Роком пізніше він отримав свій перший урожай чисто білого продукту з вмістом цукру 5-7%.

Після успішного експерименту, англійські купці, які торгували цукровою тростиною з Нового Світу, запропонували Ахард величезну на той час суму в 200 тисяч талерів тільки за те, щоб він оголосив, що його експерименти увінчалися невдачею. Однак вчений відкинув цю пропозицію. З тих пір цукровий буряк поширився по всьому світу, і зараз це основне джерело цукру після очерету. В сучасних сортах цукру більше 20%.


3. Юстус фон Лібіх - першовідкривач мінеральних добрив

Снимок экрана 2017-05-06 в 15.22.18.png
У 1859 році Юстус фон Лібіх випустив книгу, в якій розповів про теорію мінерального живлення рослин і довів, що завдяки внесенню добрив можна підвищити родючість грунту. Спостерігаючи за ростом рослин в живильному середовищі, він переконався, що найбільший вплив на зростання і врожайність рослин надають калій, азот і фосфор. Надалі Лібіх почав проводити досліди, щоб вивести оптимальну норму добрив для внесення.

Далеко не всі з цікавістю поставилися до результатів його експериментів. Фермери не хотіли вносити в грунт фосфор і інші елементи. Лібіх намагався пояснити їм ефективність мінеральних добрив, але аграрії все одно відмовлялися, і лише через кілька десятиліть вони почали їх активно використовувати.


4. Сайрус Маккормік - винахідник жатки

Снимок экрана 2017-05-06 в 15.23.10.png

Батько Сайруса Маккормік протягом 28 років намагався створити молотарку на кінній тязі, але в кінцевому підсумку кинув це заняття, і передав свої креслення синові. Сайрус розробив свою першу жатку через півтора року, після того як батько передав йому свої напрацювання, і в 1831 році він почав польові випробування свого винаходу, а в 1834 - запатентував його.

До 1847 року жатка погано продавалася, Маккормік зміг продати менше 100 машин. Але після переїзду в Чикаго і активної маркетингової політики, його компанія стала найбільшим виробник сільгосптехніки в США. Секретом рекламної кампанії Маккорміка були листівки, в яких описувався принцип роботи жатки, її переваги, дані з польових випробувань і відгуки фермерів. Аграрії стали охочіше купувати жатку, адже вони зрозуміли, як її можна відремонтувати.


5. Джон Дір - творець сталевого плуга

Снимок экрана 2017-05-06 в 15.24.26.png

До того як стати засновником однієї з найбільших сучасних компаній з виробництва сільгосптехніки Джон Дір був ковалем. Під час своєї роботи він часто працював з голками та спицями, які заточувалися завдяки піску. Дір дізнався, що чавунні плуги, якими тоді користувалися фермери, погано орють на важких грунтах, і згадав про спиці. Дір прийшов до висновку, що плуг з добре відполірованою сталлю з правильно зробленим відвалом краще впорається з обробкою грунту.

У 1837 році він розробив свій перший комерційно успішний плуг з литої сталі, а до 1841 року він випускав по 75-100 плугів в рік. Завдяки плугіам Діра обробка важкого грунту стала набагато швидше і легше.

Оставьте первый комментарий