BMP Group: "Партнерство в медіації – це базова цінність" фото

У 2017 році під час навчання та спілкування Любов Бартащук, Наталія Ковалко та Оксана Северчук, незважаючи на те, що в кожної з них за плечима власний background та різноманіття знань, навичок і практичного досвіду (юриста, адвоката, судді, психолога, управлінця, викладача), створили унікальну команду BMP Group, яка спеціалізується в актуальному та новому для України напрямі бізнес-медіації. В інтерв’ю журналу “Грушевського, 5” Любов Бартащук, Наталія Ковалко та Оксана Северчук розповіли про медіацію в Україні, свою роботу в цьому напрямі, про сфери, у яких більше поширена медіація та про важливість медіаційних переговорів у державних справах.

 

Сьогодні в нас незвичний формат інтерв’ю, ми спілкуємося одразу з трьома співрозмовницями, тому ставитиму питання до всіх, а ви, будь ласка, вирішуйте, хто відповідатиме. Почнемо з того, що таке взагалі медіація та в чому полягає феномен цього явища?

 

Наталія Ковалко: Давайте я розпочну. Медіація – це структурований спосіб комунікації, шлях до порозуміння та ефективний інструмент напрацювання рішень. Неформальний, конфіденційний, добровільний і гнучкий метод врегулювання спорів, коли нейтральна сторона – медіатор допомагає або вирішити спір, або налагодити комунікацію, або напрацювати варіанти рішень, взаємовигідні всім учасникам процесу.

 

Медіація почала звертати на себе увагу ще з 80-х років минулого століття, коли стали виникати перші спеціальні центри, які пропонували безкоштовні або недорогі послуги посередництва, в основному, у сімейних та земельних спорах. Передумовами їх появи було те, що досить часто сторони судового процесу, навіть які отримували рішення на свою користь, залишалися незадоволеними, оскільки отпримували відповідь на якесь одне питання з цілого пласту, який залишався поза судової справи. 

 

За бурею емоцій, що виникає під час зіткнення протилежних поглядів чи позицій (що і є конфлікт), люди зазвичай схильні заплющувати очі на свої реальні потреби та інтереси, відстоючи тільки свої позиції. Медіатор у цьому випадку допомагає сторонам конфлікту  розібратися та зрозуміти інтереси й потреби сторін і саме з їх урахуванням спільно напрацювати варіанти рішень, які влаштують усіх учасників та закріпити їх документально.  Важливим є те, що медіатор не є суддею чи арбітром, оскільки він не ухвалює рішення по суті спору. Сторони самостійно напрацьовують варіанти рішень, роль медіатора допомогти налагодити комунікацію, структурувати процес.

 

Медіація популярна та поширена у всьому світі, нині  її називають не просто альтернативним, а ефективним способом вирішення спорів.

 

Любов Бартащук: Сьогодні медіація широко застосовується в таких країнах, як Німеччина, Австрія, Великобританія, Нідерланди, Швейцарія, Чехія, США, Канада тощо, а кількість вирішених з її допомогою конфліктів становить десятки й сотні тисяч процедур на рік. 

Для прикладу, у Великій Британії за допомогою медіації щодня вирішуються близько 80 % спорів, а в США – 97 %, при цьому, в останніх є категорія справ, у яких медіація є обов'язковою. Для представників бізнесу наявність у договорі медіаційного застереження вже давно закріплена практика, що допомагає зберегти партнерські стосунки, репутацію та залишити конфіденційною інформацію, яка не підлягає розголосу.

 

У яких сферах медіація найбільш поширена та популярна?