Снимок экрана 2017-11-05 в 08.16.42.pngМарина Бурмака,
політолог, засновник Українського Центру суспільного розвитку
.

Періодична активізація розмов про обрання жінки на найвищу посаду в Україні, зазвичай, закінчується висновками про малоймовірність такого сценарію. Однак, на сьогодні складаються всі передумови, які рано чи пізно приведуть жінку-політика у президентське крісло, і поставлять шах і мат противникам гендерної рівності. 

Аргументи «Проти»:

1. Жінка не зможе впоратися з сучасними викликами – економічною кризою, зубожінням населення, війною з агресором. Практика легко спростовує цей аргумент. Тому що жінки довели свою ефективність у вирішенні надскладних завдань, кризовому менеджменті та переговорних процесах. Українські реалії підтверджує і міжнародний досвід призначення жінок керівниками силових структур та успішність проведених ними військових операцій.

2. Українці більше схильні голосувати за чоловіків, аніж за жінок. До того ж, політичні партії більше висувають чоловіків. Насправді, українці охоче підтримують жінок в органи влади, де необхідне безпосереднє вирішення проблем громадян. Так, у сільських радах вони вже складають більше половини. І 30%-ні квоти на висування дають жінкам шанс бути включеними у політичну активність на різних рівнях. До того ж, згідно даних опитування NDI у липні цього року, 42% вважають, що жінки і чоловіки однаковою мірою повинні бути залучені до політичної активності. А пріоритетними критеріями для виборців є професійний досвід, політична позиція, моральні якості кандидата. Стать важлива лише для 3% українців.

3. Поки що занадто багато бар’єрів для участі жінок у змаганнях за владу. Політологи вважають реалістичними лише 2 складнощі у цьому випадку: 1) подолання гендерних стереотипів, які все ж таки ще сильні у нашому патріархальному суспільстві; 2) набуття підтримки адмінресурсу та фінансово-промислових груп, що необхідно кандидатці при балотуванні на посаду такого рівня.

Аргументи «За»:

1. Жінка на вищій керівній посаді змінить політику на краще. Дійсно, у тих країнах, де цінності демократії та рівності прав жінок і чоловіків є пріоритетом державної політики, значно вище добробут та якість життя громадян. Перші позиції у десятці «щасливих країн» і перші місця у рейтингу кращих для народження займають Ісландія (47% жінок у Парламенті), Швеція (44%), Фінляндія (42%), Норвегія (40%). Вони ж лідирують за показником індексу людського розвитку, що включає довге і здорове життя та достойний його рівень.

2. Існує достатньо кандидатур, які українці могли б підтримати у своїй більшості. Хоча увага ЗМІ сконцентрована лише на кількох політикинях, які неодноразово заявляли про свої президентські амбіції, в Україні є достатньо жінок з великим політичним потенціалом, які потребують лише підняття рівня їх «видимості» для виборця на національному рівні. Наприклад, жінки, що займають посади в Уряді, обрані мерами міст, є жінка- достатньо успішна голова ОДА. Виборці залюбки підтримали б їх амбіції, зважаючи на позитивний бекграунд і портфель реальних справ.

3. Висування жінок на президентські вибори при будь-якому результаті вплине на подолання гендерних стереотипів і суспільне визнання спроможності жінки-політика.

Отже, жіноче політичне лідерство, яке ще зовсім недавно сприймалося як виняткове, сьогодні динамічно утверджується, завдяки активним зусиллям міжнародних та вітчизняних інституцій громадянського суспільства, депутаток і тисяч послідовниць гендерної рівності. Жінка – Президент України – це питання часу, який уже працює на користь сміливих і амбіційних жінок-політикинь. Загрузка...

Оставьте первый комментарий