З 1 січня 2020 року має запрацювати Єдина державна інформаційна система трансплантації для організації надання медичної допомоги із застосуванням трансплантації фото

Юлія Плотнікова - кандидат юридичних наук

 

Згідно Закону України «Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині» від 17 травня 2018 року Єдина державна інформаційна система трансплантації для організації надання медичної допомоги із застосуванням трансплантації має запрацювати не пізніше 1 січня 2020 року. Важливо, щоб посадовці від яких залежить якість та життєздатність закону, і надалі робили все можливе в ім'я життя та здоров'я кожної людини. Для людей, які потребують такої допомоги - час на вагу життя. Сподіваюсь, довгоочікуваний старт не перетвориться на черговий фальстарт. 


В процесі практичної дії закону будуть більш очевидні усі недоліки, які, при бажанні, парламентарі зможуть усунути шляхом внесення змін до нього. 


Хочу зупинитися на важливості довіри суспільства до законів, в т.ч. і до даного закону. Довіра – це, перш за все, відображення впевненості, порядності, доброзичливості, професійності, компетентності, фаховості. Згідно закону «Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині»  передбачена можливість надання донором анатомічних матеріалів іншій людині за життя (прижиттєве донорство)  або вилучення анатомічних матеріалів людини посмертно (посмертне донорство) при наявності прижиттєвої згоди (не згоди) або ж згоди близьких родичів та членів сім'ї, якщо така згода (не згода) не була надана при житті. В соціумі має панувати впевненість, зокрема, щодо неупередженості підбору відповідного донора до моменту константації смерті мозку (у випадку, якщо трансплантація відбувається від донора посмертно), яка має здійснюватися з використанням спеціального обладнання при консиліумі лікарів. Для ефективного пошуку неродинного донора необхідно мати сотні тисяч попередньо обстежених потенційних донорів. Відповідно, що більше людей у системі, то вищими є шанси для конкретного хворого врятувати його життя, а щоб більше людей значилося в системі потрібна довіра суспільства до того, що і як робиться.  


Впровадження в медичну діяльність новітніх технологій, зокрема трансплантації органів людині, на ряду з прогалинами в праві та законах, спричинило появу злочинів пов'язаних з цією діяльністю (корупційні злочини, злочини проти життя та здоров'я особи, злочини проти волі, честі та гідності особи). Розслідувати дану категорію справ правоохоронним органам складно через певні особливості, найчастіше через те, що такі злочини носять транснаціональний характер. Створення якісної законодавчої площини для трансплантації анатомічних матеріалів людині в Україні надасть змогу зберегти більше людських життів та водночас слугуватиме превентивним інструментом щодо злочинів пов'язаних  з цією діяльністю.


Нові виклики потребують пошуку нових можливостей. Цим зумовлена необхідність практичного розвитку науки в області медицини і відповідно створення реальних умов для цього в Україні. Прикладом розвитку сучасної медичної науки є США, Великобратанія, Китай, які активно працюють над штучним вирощуванням та друкуванням людських органів. 

 

Найкращі досягнення медицини викликають захоплення та ще більше захоплюють самі люди, які власним життям показують, що це можливо. Зокрема, цьогорічне підкорення найвищої точки України (г.Говерла, висота 2061м) групою людей з трансплантованими органами. Вони це зробили, бо могли. Потрібно створити усі законні та реальні підстави для того, щоб і інші, хто цього потребує, також змогли.Загрузка...

Оставьте первый комментарий