_93907992_mediaitem93907990.jpg

Це відео шокує. Камера зовнішнього спостереження зафіксувала, як група молодиків оточує дівчинку-підлітка. Далі відбувається боротьба, а потім видно, як один з хлопців фактично наступає ногою на голову дівчинки.

Відео розлетілося зі страшною швидкістю. У грудні його розмістили у Facebook під назвою "Канада більше ніколи" із заголовком: "Десь у Європі ісламські мігранти намагаються зловити дівчину і зґвалтувати її". У міністерстві внутрішніх справ Чехії Давід Хованець одразу ж впізнав це відео. Його взято з камери, яку встановлено поряд із поліцейською дільницею.

"Десь у Європі" - це тут, у Празі. Коли це сталося минулої весни, це відео обійшло всі бюлетені новин, - розповів він ВВС. - Проте вони не були "ісламськими мігрантами". Це чеські громадяни, які пов'язані з місцевою наркоторгівлею. Це їхні розбірки".

Ця історія була відверто фальшивою, і незабаром потрапила в поле зору щойно сформованого Центру з боротьби з тероризмом і гібридними погрозами при міністерстві внутрішніх справ, яким керує пан Хованець. Центр оцінює дезінформацію за трьома параметрами: по-перше, чи дійсно повідомлення є дезінформацією? По-друге, чи є факти, які можна оприлюднювати, щоби спростувати це? І нарешті, чи становить дезінформація загрозу для внутрішньої безпеки країни?

У випадку з цим конкретним відео, як каже пан Хованець, відповідь на всі ці питання була ствердною, тому цю історію швидко розвінчали на веб-сайті та в Twitter-акаунті центру.

_93887612_ab54563c-330c-4fef-ad11-ebb823e9b42c.jpg


Новий структурний підрозділ з протидії дезінформації було створено тільки у січні. Більшу частину неправдивої інформації, на думку чеських офіційних осіб, генерують прокремлівські тролі, щоби підірвати демократію напередодні парламентських і президентських виборів в країні. Щоправда, в даному конкретному випадку нічого не вказує на те, що її поширили прокремлівські тролі. "Канада більше ніколи" - це проізраїльський веб-сайт суто антиісламського спрямовання.

Пан Хованець каже, що джерело не таке вже важливе; 15 експертів центру оцінюють загрозу, яку становить оприлюднений матеріал, а не того, хто його створив.

Три цілі фейковий новин

Якуб Янда про інтернет-тролів знає не з чуток. Він є заступником директора дослідного інституту "Європейські цінності" і каже, що з міркувань безпеки його офіс нещодавно змушений був переїхати до підвалу маєтку, який знаходиться неподалік Празького замку (Резиденція президента Чехії - Ред.) За його словами, близько 40 інтернет-ресурсів чеською мовою поширюють фальшиві або роздуті новинні історії, велика частина з яких надходить із Росії.

Якуб Янда
Image captionЯкуб Янда: ніхто не знає, хто саме стоїть за цими сайтами


"Ці сайти мають три головні цілі, - пояснює він. - Одна - це нападати на політиків, які мають якусь принципову позицію щодо агресивної зовнішньої політики Росії в Україні, наприклад. Друга мета - це підтримка тих політичних фігур, які схиляються в бік Москви, як, наприклад, чинний чеський президент. А третьою, довгостроковою, метою є нападки на членство Чехії в ЄС".

Проблема - як для нього, так і для чеських спецслужб - полягає в тому, що ніхто не знає, хто стоїть за цими "альтернативними новинами", які читає чверть населення Чехії.

Відомо, хто стоїть за Sputnik News - це прокремлівська новинна агенція, яка публікує новини чеською мовою. Ми знаємо, що AC24 - це чеський конспірологічний сайт. Нещодавно там з'явився такий заголовок: "Світова еліта в Давосі викрила план з імплантації фальшивих спогадів у людський мозок".

Але хто криється за Aeronet, наприклад, з його постійним потоком пропутінських, протрампівських і антиєвропейських публікацій? Минулої середи під фотографією дівчини у хіджабі розмістили головну історію того дня із "шапкою": "Батьки, обережно! Ось, що роблять ГО з вашими дітьми за вашою спиною, коли ви на роботі. І це отримує підтримку міністерства освіти! У вересні наступного року ви вже не будете знати, з ким ваша дитина опиниться поруч у дитячому садочку!"

Ніхто не знає, хто керує цим сайтом, попри те, що чеські журналісти-розслідувачі неодноразово намагалися це встановити. Деякі свідчення вказують на те, що Aeronet складається із невизначеної публіки: як чехів, так і росіян. Деякі з них керуються політичними симпатіями, інші рекламними прибутками, а деколи і тим, і іншим.

Природний скептицизм

Спроби чеської влади виявити найбільш кричущі приклади дезінформації не скрізь заохочуються. Появу нового центру з боротьби з дезінформацією розкритикував президент Чехії Мілош Земан, який нерідко захищає російську зовнішню політику. "Ні в кого немає монополії на правду", - заявив він.

Його офіційний представник регулярно глузує з цього центру і навіть завів у Twitter пародійний екаунт під назвою "Цензурний комітет Чехословаччини". Але, мабуть, найважче буде подолати характерну особливість чехів, а саме - їхній скепсис щодо всього офіційного.

Андор Шандор
Image captionАндор Шандор: "Не треба казати чехам, що їм думати"

"Чехи від початку з підозрою ставляться, особливо до того, що говорить міністерство внутрішніх справ", - пояснює колишній керівник чеської військової розвідки Андор Шандор. Він впродовж кількох років обіймав посаду військового аташе у чеському посольстві в Лондоні, а наразі працює як незалежний консультант з питань безпеки. 

"Я сам вважаю, що міністерство внутрішніх справ не має бути, як Ватикан, не має розповідати людям, як тлумачити Біблію, - каже він. - Я цього не розумію".

Роб Кемерон, ВВС Прага


 


Загрузка...

Оставьте первый комментарий