Снимок экрана 2017-01-08 в 17.21.15.pngВіталій Шапран
член виконкому УТФА

Присутність російського капіталу у вітчизняному банківському секторі викликає сьогодні численні дискусії в українському суспільстві. З одного боку, людям важко зрозуміти, чому уряд та монетарна влада України не усувають російські банки з нашого ринку. З іншого боку, банки з російським капіталом продовжують працювати в Україні, навіть на фоні значного конфлікту між країнами, інвестувати у вітчизняну економіку, платити податки і навіть фінансувати дефіцит бюджету України.

            Ганебні прояви фашизм

Насправді, потрібно розрізняти, які саме банки з російським капіталом працюють в Україні. Так, три банки контролює безпосередньо російський уряд, всі інші банки з російським капіталом належать до класу приватних банків. Гарячі голови не розрізняють ці два важливих види банків, а даремно. Неможна просто так брати і забороняти чи закривати банки за національною ознакою. Будь-яка дискримінація за національною ознакою є ні чим  іншим, як ганебним проявом фашизму, і, нажаль, такі факти мають місце в Україні.

Справа у тому, що банки з російським приватним капіталом мають дуже різні мотиви присутності на українському ринку. Одні обслуговують свої дочірні компанії, які працюють у реальному секторі в Україні (телекомунікації, мережі заправок, нафтопереробні заводи і т. ін.). Інші самі ховають свій капітал в Україні від Кремлівської влади. Тому потрібно розуміти, що у офіційного Києва конфлікт не з російським народом та не з громадянами сусідньої країни, а із КДБ-іським режимом Володимира Путіна, якій не полишає спроб хоча б частково поновити кордони СРСР.

Тому, на моє переконання, російські банки з приватним капіталом в Україні взагалі потрібно виносити за "дужки проблеми", а людей, які закликають до їх блокади, просто розглядати як хуліганів або терористів, які намагаються роздмухати фашистські гасла та ідеологію на території України.

            Непрості відносини

Найбільшу байку про вплив російських банків розповсюдили на вітчизняному ринку приблизно рік тому: начебто вони займають аж 40% ринку в Україні і їх вплив зростає. Насправді, банки з російським капіталом, які контролюються урядом РФ, на 01.01.2017 займали приблизно 8,8% активів банківської системи. Якщо ж додати до них банки з приватним російським капіталом, то їх частка разом не перевищувала 15% активів системи. Вся інша статистика - це суцільна брехня, яку розповсюджують з метою заплутати громадян.

Якщо окремо розглядати банки, які в Україні контролює уряд РФ: Промінвестбанк, ВТБ та Дочірній банк Ощадбанку РФ, - то потрібно розуміти, що ці банки працюють за українським законодавством, за ними наглядає НБУ та різні спеціальні служби у межах своєї компетенції. Крім того, такі банки несуть для вітчизняного ринку наступні переваги:

- кредитують українські підприємства;
- сплачують податки як юридичні особи;
- працевлаштують українських громадян;
- забезпечують послугами ті родини, члени яких працюють у РФ, або родичі яких надсилають зароблене в Україну.

            Розвіювання міфів

На ринку розповсюджується недостовірна та неперевірена інформація про те, що банки з капіталом із РФ активно вивозять з України гроші, а їх власники отримують великі дивіденди. Насправді, останні три роки ситуація була зовсім протилежна: такі банки працюють як правило збитково, а вивезти кошти з України легально вони не можуть через наявність валютних обмежень з боку НБУ та свій збитковий бізнес в Україні. Навпаки, материнські банки з Росії та інших держав підкріплювали місцевих дочок в Україні і капіталом, і ліквідністю, частково покращуючи наш платіжний баланс.

Іншим міфом є те, що начебто "НБУ за бюджетні кошти рекапіталізує чи рефінансує банки з російським капіталом". Насправді ж, НБУ надає рефінансування на зворотній та платній основі. Більше того, банки, незалежно від походження капіталу, надають йому заставу під таке рефінансування: зазвичай це Облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) або валюта. Таким чином, майже всі банки з російським капіталом є власниками солідних пакетів ОВДП, тобто фактично приймають участь у фінансуванні дефіциту Державного бюджету України.

Отже, ситуація є досить заплутаною: і гібридний конфлікт у політичній площині відобразився на роботі банківської системи. Так, можливо СБУ, МВС, Держфінмоніторингу та іншим органам варто було б збільшити зусилля щодо спостереження за діяльністю банків з російським капіталом, але такі банки самі стали в Україні заручниками конфлікту і незалежно від походження їх капіталу приносять більше користі ніж проблем. Все інше - це інсинуації з боку вітчизняних конкурентів, або звичайна відсутність знань та слабка поінформованість про діяльність банків в Україні.

Загрузка...

Оставьте первый комментарий