Снимок экрана 2017-02-15 в 17.54.37.pngНаталія Кацер-Бучковська,
народний депутат фракції Політичної партії "Народний Фронт"

Енергетика може бути непосильною ношею або точкою росту для економіки, в залежності як нею управляти. 

Дякуючи Olga Bielkova, минулого тижня обговорили стан корпоратизації, управління та приватизації державних підприємств, серед яких, енергетичні компанії є найбільш стратегічними. 

Вік українських енергетичних активів у середньому становить 40 років. Деякі об’єкти зношені на 60-85%. Понад 92% енергоблоків ТЕС відпрацювали свій ресурс, 26% магістральних та 17% розподільчих електромереж потребують негайної заміни. Але при цьому, споживання електричної енергії постійно зростає, енергопостачальні компанії не мають ресурсів, щоб забезпечувати безперебійне, якісне та безпечне електропостачання для споживачів електричної енергії, що є реальною загрозою енергетичній безпеці України.

На сьогоднішній день в Україні 3,5 тис. державних підприємств, з них 2 тис. підприємств – неліквідні, 1,5 тис. потрібно приватизувати. Подібна ситуація з неліквідними підприємствами особливо небезпечна з стратегічно важливою для національної безпеки галуззю - енергетикою.

Питання приватизації енергетичних підприємств є стратегічним і повинно відображене в Енергетичній стратегії, разом з визначенням, які саме підприємства необхідно приватизувати, терміни проведення приватизації та їх умови. Приватизація державного майна повинна проходити за конкурентними умовами, виважено та прозоро, із ґрунтовним вибором інвесторів і відповідальним підходом до приватизації майна, що має стратегічне, соціальне, екологічне значення.

Не дивлячись на прийняте рішення ще в 2015 році щодо чергової хвилі приватизації стратегічних підприємств України, практична імплементація цього процесу так і не розпочата. 

Згідно з планом-графіком виставлення на продаж у 2017 році державних пакетів акцій, Фонд державного майна пропонуватиме до продажу за конкурсом або на аукціоні:
¥ 5 контрольних пакетів акцій обленерго ("Харків-", "Запоріжжя-", "Миколаїв-", "Черкаси-" і "Хмельницькобленерго")

¥ ПАТ «Центренерго», який підлягатиме продажу на конкурсі із залученням радника за рішенням Уряду

Проте, даний план копіюється з року в рік, а реального процесу приватизації не відбувається. 

Успішним прикладом приватизації стратегічно важливих підприємств, в тому числі й енергетичних, може бути досвід Польща. Там з 1991 по 2015 рік було приватизовано 6003 підприємства, що склало дохід для державного бюджету $45,61 млрд. Процес реструктуризації підприємств позитивно вплинув на економіку країни, а також запустив роботу Варшавської біржі, яка наразі є однією з передових в регіоні.

Повертаючись до українських реалій, хочеться відмітити, що держава не може далі тягнути цей тяжкий чемодан, неефективних, непотрібних державних активів, котрі, часто є джерелом корупції для груп впливу.

Першоджерело
Загрузка...

Оставьте первый комментарий