Коваль_блог.jpgКатерина Коваль,
аналітик законопроектів

Останнім часом було прийнято немало важливих законопроектів, пов’язаних з відміною регуляторних бар’єрів та поліпшенням інвестиційного клімату в Україні. 

На мій погляд, необхідно виділити такі законопроекти:

№1058 Проект закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо зняття регуляторних бар’єрів для розвитку державно-приватного партнерства в Україні та стимулювання інвестицій). Даний законопроект покликаний усунути недоліки Закону про державне приватне партнерство (ДПП).

Наприклад:

- Покращити регулювання відносин в рамках надання у користування земельних ділянок для здійснення ДПП;

- Ввести додаткові гарантії для інвесторів у разі затвердження тарифів на їхні товари або послуги нижче їх середньої вартості. Варто підкреслити, що у держави все одно будуть повноваження, що стосуються заміни приватного партнера, якщо останній не буде виконувати свої зобов’язання, але приватний партнер зможе отримати економічно обґрунтовані тарифи на послуги, а також додаткові гарантії, такі як можливість розгляду спорів у міжнародному арбітражному суді;

- Розмежовувати проекти, які реалізуються в рамках ДПП, та проекти, які реалізуються в інших формах. Зокрема, переможцю (-ям) конкурсу буде дозволено створювати окрему юридичну особу іноземними юридичними та/або фізичними особами з метою укладання договору щодо ДПП.

- Визначити уповноважені органи державної влади на проведення аналізу ефективності здійснення ДПП та доцільності укладення відповідних договорів. Наприклад, процедура проведення державної закупівлі у приватного партнера більше не буде проводитись за загальним правилом, оскільки державний партнер буде приймати на себе зобов’язання щодо закупівлі таких товарів, робіт, послуг у приватного партнера під час прийняття рішення щодо переможця конкурсу в рамках ДПП та визначення його особи.

Також метою законопроекту є створення нових ефективних механізмів співробітництва між державою та територіальними громадами, покращення інвестиційних умов та гарантій для інвесторів.

Також Верховна Рада України підтримала у другому читанні законопроект № 1674 «Про внесення змін до закону України «Про митний тариф України» щодо відміни ввізного мита на електромобілі», що передбачає встановлення нульових ставок ввізного мита на транспортні засоби, оснащені виключно електричними двигунами. 

Положення законопроекту № 2844 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо зняття регуляторних бар’єрів для розвитку мережі індустріальних парків в Україні) скасовують такі регуляторні бар’єри як ускладнена та обмежена в часі процедура відбору керуючої компанії, відсутність чітких норм передачі ініціатором індустріального парку чи керуючою компанією об’єктів в оренду або суборенду учасникам парку. Також цей закон скасовує попереднє погодження з орендодавцем такої передачі. Варто зазначити, що Закон «Про індустріальні парки» вже був прийнятий у 2010 році, але виявилось, що чинне законодавство досить недосконале щодо застосування норм цього Закону. Тому наразі з 12 індустріальних парків України, фактично діючими є лише 4 з них. Аналогічно, у 2010 році було прийнято Закон України «Про державно-приватне партнерство».

Але, наразі, в Україні немає сприятливого клімату для залучення приватного капіталу на довгострокових засадах, особливо враховуючи механізми, запропоновані цим Законом, - зокрема наприклад, з огляду на складність процедур підготовки проектної документації та перехоплення місцевими органами влади повноважень з розпорядження майном територіальної громади. Тому наразі законопроект № 2844 було прийнято з метою стимулювання промислового виробництва, створення нових високотехнологічних виробництв, що як наслідок, призведе також до створення великої кількості робочих місць та збільшення обсягів експорту.

Прийнятий у першому читанні законопроект № 3153 “Про особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності пропонує запровадити мораторій на планові перевірки бізнесу на період до 1 липня 2016 року. Законопроектом передбачається, що під мораторій підпаде більшість перевіряючих органів.

Вважається, що даний мораторій на перевірки бізнесу буде стимулювати проведення новітньої реформи регуляторної системи за європейськими стандартами та буде стимулювати розвиток вітчизняного бізнесу та більш ефективний вихід українських виробників на європейський ринок.

Наприкінець, вважаю за необхідне наголосити на тому, що прийняття законопроектів щодо відміни регуляторних бар’єрів у бізнесі є вкрай необхідним та важливим для нашої країни, з огляду на такі фактори:

-       Зменшення перевірок бізнесу зможе позитивно вплинути на зріст виробництва, розвиток окремих галузей промисловості, успішний вихід вітчизняної продукції на міжнародні ринки, та як наслідок, вихід української економіки на новий рівень в цілому;

-       Ефективне залучення інвестицій в Україну, що призведе не тільки до зростання економіки у країні, але й також до створення великої кількості нових робочих місць, переважно у промисловій сфері, а разом з цим — і покращення життєвого рівня громадян. Але слід враховувати, що іноземні інвестори зможуть вкладати значні кошти в розбудову промислових підприємств в Україні тільки тоді, коли в країні буде панувати сприятливий інвестиційний клімат, а саме — ефективне співробітництво між державою та бізнесом. І, звичайно, створювати сприятливі умови для залучення інвестицій не можливо без подолання корупції на всіх рівнях влади.Загрузка...

Оставьте первый комментарий