Снимок экрана 2017-11-09 в 09.01.04.pngОлександр Березянський, 
перший заступник голови ПП “Опозиційного Блоку” в Полтавській області    

Новим Законом України «Про вибори народних депутатів України» вперше закріплено положення про запровадження пропорційної виборчої системи. Проте нововведення викликає безліч суперечностей, адже вибір конкретної моделі виборчої системи суттєво впливає на майбутнє політичне життя країни, і має бути осмисленим та науково обґрунтованим. Олександр Березянський, перший заступник голови ПП “Опозиційного Блоку” в Полтавській області

Фахівці у сфері виборчого законодавства, спираючись на досвід проведення виборчих кампаній у нашій державі, запевняють, що воно багато в чому не відповідає загальноприйнятим міжнародним стандартам. Виборче законодавство в Україні не забезпечує потреб суб’єктів виборчого процесу: «правила» постійно змінюються, і що найгірше — безпосередньо перед самим початком виборчого процесу.

Дійсно, традиційно вже так склалося, що закони про вибори зазнають кардинальних змін незадовго до проведення виборів. Окрім того, що це ускладнює застосування нових норм на практиці, іншим негативним явищем є те, що при зміні в одних виборчих законах, на жаль, не завжди вони знаходять відповідне відображення в інших виборчих законах. Вихід із ситуації - прийняття такого документа, як Виборчий кодекс України, який містив би загальні підходи до проведення будь-яких виборів.

Слід зазначити, що з метою позитивного вирішення вказаного витання у Верховній Раді України кожного скликання реєструвались проекти Виборчого кодексу України, які залишалися поза увагою народних депутатів. Не став винятком із цього правила і парламент, обраний на позачергових виборах 2014 року. Так, на його розгляд у 2015 році було внесено два проекти Виборчого кодексу, які й досі очікують свого розгляду.

Аналізуючи реалії політичного сьогодення в Україні, а також досвід використання пропорційної системи, можна стверджувати, що аргументи щодо її переваг наступні:

а) система практично не допускає втрати голосів і є математично точною, вона враховує увесь спектр суспільних інтересів і забезпечує парламентське представництво меншості (звісно, за винятком тих партій, які не подолали виборчий поріг);

б) пропорційне представництво надає громадянам більшу свободу вибору і тим самим підвищує інтерес до суті політичних проблем;

в) у парламенті встановлюється чітко окреслена структура партійного представництва;

г) суттєво зменшуються можливості для маніпуляції голосами виборців, владний ресурс на практиці нелегко застосовувати, а деякі прийоми, притаманні мажоритарним системам, повністю виключаються (як-от явище “джеррімандерінгу” або масового “переселення” виборців з одних округів до інших).

Одним із найбільш резонансних питань щодо зміни чинної виборчої системи в Україні є проблема формування закритого списку кандидатів від партії. Представники різних політичних партій наголошують на тому, що такий принцип варто замінити на “відкриті” списки, але головна проблема, яка стає одразу очевидною, полягає в тому, що проводити вибори з відкритими списками в єдиному загальнонаціональному окрузі, де розподіляються 450 депутатських мандатів, просто нераціонально і надзвичайно складно (найперше для членів дільничних виборчих комісій, які повинні будуть рахувати “особисті” преференційні голоси кандидатів від партій). Саме тому у випадку застосування принципу формування відкритих списків необхідно проводити вибори у багатьох багатомандатних округах (найефективнішим, звісно, буде застосування чинного адмінстративно - територіального поділу країни).

Досвід європейських країн, у яких пропорційна система діє майже століття, свідчить про її позитивні наслідки для формування конценсуальної демократії, що є особливо важливим для молодої Української держави, яка йде складним шляхом до демократичних змін і панування права.Загрузка...

Оставьте первый комментарий