ТОП-5 прорахунків Газпрому в цифрах фото
Максим Білявський - провідний експерт енергетичних програм Українського центру економічних та політичних досліджень ім. О. Разумкова
 
ТОП-5 прорахунків Газпрому в цифрах, або чому його перспективи подібні до історії динозаврів?

1. Збитковість. За даними МСФЗ за 9 місяців 2020р. збитки склали $2,7 млрд. Такому результату сприяло скорочення видобутку та експорту природного газу. У 2020р. обсяги видобутку впали на 9% (452,7 млрд.куб.м), а експорту на 10% (179,3 млрд.куб.м). Закупівлю російського газу суттєво зменшили, як внутрішні споживачі так і зовнішній ринок - Німеччина, Італія і Туреччина. Втрати ринку трубопровідного газу не перекривають і поставки через LNG-термінали, які зросли у 2020р. лише на 2%.

2. Стратегічна втрата ринків збуту. Один з таких прикладів - Туреччина. Поставки російського газу для турецьких споживачів, у 2020р. суттєво зменшились і складали приблизно 8 млрд куб.м, або 27% від контрактних обсягів, що більше ніж у три рази менше за показники 2014р. Даний тренд відобразиться на майбутніх договорах. Наприклад, у 2021р. завершується контракт між Газпром та Botas (8 млрд.куб.м/рік), а у 2025р. – договір на транспортування палива через «Голубий потік» (16 млрд.куб.м/рік).

3. Сумнівні інфраструктурні проекти. За останні 10 років, Газпром витратив близько $200 млрд. на нові газогони, однак їх завантаженість в середньому складає близько 40%. Яскравим прикладом є «Сила Сибірі» через який у 2020р. було протранспортованого для китайських споживачів лише 4,1 млрд.куб.м, що складає 11% від потужності трубопроводу. Відтак, усі проекти типу «будівництво століття» є абсолютно збитковими з економічної точки зору, адже споруджувались з геополітичних мотивів. Причому, така містерія матиме продовження і у 2021р., проводиться розробка нового газопроводу від Ямалу до Монголії та Китаю, а також розширюються потужності системи «Сахалін-Хабаровськ-Владивосток».

4. Неготовність до цивілізованого діалогу. Поразка Газпрому під час арбітражного спору із польським PGNIG у 2020р., а також штрафи окремих країн ЄС, вчергове продемонстрували неготовність російського монополіста до цивілізованого діалогу та суттєво зменшують його шанси нав’язувати свої правила гри на європейському ринку. Адже Стокгольмський суд своїм рішенням зобов’язав змінити цінову формулу та виплатити Польщі компенсацію в розмірі $1.5 млрд. Окрім цього, майже $0,1 млрд штрафів на Газпром наклав і Антимонопольний комітет Польщі.

5. Відсутність змін в організаційній структурі. Газпрому за 20 років так і не вдалось провести корпоративну реформу і розділити компанію на три: видобувну, транспортуючу і регіональну. Вочевидь, це також позначиться на перспективі трудового контракту з чинним головою, який завершується у 2021р.

Все вказує на те, що російський монополіст вчергове перехитрив сам себе, як у тому анекдоті про сумаїстів.
 
 


Загрузка...

Оставьте первый комментарий