Снимок экрана 2017-12-20 в 09.45.38.pngЯрослав Куц,
адвокат, голова Адвокатського об'єднання "А.2.К.Т."

Що робити, якщо до Вас на підприємство наглянули співробітники поліції (прокуратури, податкової міліції, СБУ) і як забезпечити ефективний захист із самого початку спілкування з ними? Інформація наведена нижче в декілька простих кроків допоможе Вам уникнути негативних наслідків таких "відвідин".

Правило, котре повинні сповідати всі - це "чисто там, де не смітять". Це правило стосується всієї діяльності Вашого бізнесу (або умовного бізнесу, як виду будь-якої діяльності). Необхідно взяти за правило, після проведення так званої "нульової чистки" (а її потрібно провести кожному) документів та робочих місць (разом з місцями збереження інформації), обов'язкове збереження бюрократичної чистоти офісу та робочих місць. В це поняття повинно входити все, від маленьких записів на клаптику паперу, до хронологічного розміщення під опис всіх офіційних документів, які коли-небудь потрапляли до Вас. 

Співробітники повинні чітко знати і розуміти, що на робочому місці повинні бути відсутніми особисті речі і, тим паче, грошові кошти та цінності (бо якщо заберуть, то повернути достатньо тяжко і витратно). Бухгалтерія повинна бути в ідеальному порядку і там не повинно бути ніяких "забутих вантажником" документів, надлишкових печаток та штампів, бо саме їх і використають проти Вас, як власника, або керівника, а також послугують підставою для арешту інших вилучених речей, документів та цінностей, навіть якщо не матимуть прямого відношення до кримінального провадження. 

Бажано кожен квартал діяльності завершувати інвентаризацією та описом таких документів і передачею їх до архіву. Що ж стосується складів та інших виробничих приміщень, то там все простіше: на цих об'єктах знаходяться речі виключно ті, які можливо підтвердити документально. Якщо ж це неможливо, то і такі приміщення не повинні мати документальної прив'язки до Вашого бізнесу. Про гроші та цінності нагадую окремим рядком - вони повинні бути відсутніми взагалі, бо якщо вони не були вчасно проведені по бухгалтерії компанії і, припустимо, не були вчасно інкасовані, то будуть вилучені як такі, що отримані злочинним шляхом. І, нажаль, саме Вам доведеться доводити перед слідчим суддею правомірність набуття таких коштів і цінностей, а не органу досудового розслідування доводити протилежне, як того вимагає презумпція невинуватості. Оскільки така презумпція діє щодо винесення кінцевих вироків, а вилучення будь-чого є тимчасовими заходами забезпечення кримінального провадження і діють до відповідного рішення суду. А скільки по часу розслідують в нашій країні такі провадження - загальновідомо...      

Тепер по порядку опишу приблизний алгоритм дій співробітників та керівництва будь-якої компанії у разі прибуття на таку правоохоронців.

1) Якщо Вас та інших співробітників не поклали "лицем в підлогу" ( а це буває не так часто) і не паралізували волевиявлення, то обов'язково поцікавтесь, хто саме до Вас завітав, при цьому перегляньте їхні дані зазначені в посвідченнях і перепишіть їх. Після чого вимагайте ухвалу слідчого судді завірену мокрою печаткою (дуже рідко відбувається проведення обшуку без ухвали слідчого судді, тоді вимагайте підставу проведення такого). Для цього на підприємстві завжди повинен бути хтось з адміністрації або служби безпеки уповноважений (наявна довіреність) на представництво інтересів такого. В іншому випадку можуть відмовити у врученні такого процесуального документу.

2) Уважно ознайомтесь зі змістом такої ухвали про проведення обшуку (можливий і тимчасовий доступ, тоді ніякі силові заходи не можуть застосовуватись). Обов'язково перечитайте резулятивну частину, в якій має бути чітко вказано перелік правоохоронців, яким надано право проведення обшуку (якщо перед Вами інші особи, то Ви маєте право вигнати їх за межі компанії), адресу, де дозволено провести обшук і її належність саме до Вашої компанії, обсяг речей і документів, на які надано право на пошук і вилучення ( у Вас завжди є право самостійно видати такі речі, щоб не допустити вилучення інших). В будь-якому випадку будьте "політиками" в такій ситуації і не давайте змоги розгромити Ваш офіс та обмежити його діяльність. Адже навіть при вилученні оргтехніки Ви маєте право зробити копії всього, що на ній збережено.

3) В ході первинних дій передайте "по ланцюгу" або прямо інформацію своєму адвокату, що у Вас відбувається. Адже і Ви, і Ваша компанія відповідно до чинного Кримінального процесуального кодексу та Конституції України маєте право на належну правову допомогу кваліфікованого адвоката з моменту першого контакту з представниками держави.

4) Під час самого обшуку вимагайте у правоохоронців знаходитись всім в одному приміщенні зі слідчим, бо саме він вправі проводити обшук, а інші учасники (оперативники, фіззахист) є доданими силами, які допомагають забезпечити правопорядок під час проведення обшуку. І незалежно ні від чого тримайте їх всіх в полі свого зору ( або приставте за ними співробітників), бо, нажаль, почастішали випадки як крадіжок з боку "приданих сил" так і підкидання того, що у Вас ніколи не було (патрони, наркотики, кліше печаток компаній з ознаками фіктивності і т.д.).

4) По завершенню обшуку настає момент опису та пакування всіх вилучених речей. Як правило, Ви вже втомлені, і саме в такі моменти відбувається найбільше фальсифікацій, крадіжок цінних речей і грошей, підкидання неіснуючих до того у Вас речей. Прослідкуйте, щоб слідчим було детально записано в протокол обшуку всі вилучені речі та їх родові ознаки ( розмір, колір, серійний номер, працездатність і т.д.), а також щоб опечатали в різні пакети кожну вилучену річ з обмеженням можливості несанкціонованого розпаковування. Якщо Вам заявляють, що описувати кожен документ це дуже довго, то Ви повинні остаточно наполягати на описі саме всіх і кожного документу, бо саме така процедура визначена чинним КПК України. Крім того, цим Ви примусите слідчих не брати зайвих речей (бо їх необхідно описувати), а взяти виключно ті, що необхідні для слідства.

5) В цій же частині Ви повинні розуміти, що заборонено вилучати правовстановлюючі документи і печатки, та інші речі (електронні ключі, бухгалтерські системи), які обмежують діяльність Вашої компанії. Такі дії напряму кореспондують з вимогами диспозиції ст. 206 Кримінального кодексу України (протидія законній господарській діяльності). І про таку кваліфікацію обов'язково нагадуйте особам, що проводять обшук!

6) По закінченню обшуку перед підписанням протоколу обов'язково прочитайте протокол обшуку від початку і до кінця. І внесіть свої зауваження до нього, але обов'язково в самому протоколі, а не на окремому аркуші ( як того зазвичай хочуть правоохоронці). Після чого отримайте копію такого протоколу.

Звісно, якщо під час обшуку присутній Ваш адвокат, то залишається тільки уважно його слухати, щоб не виникало сумнівів в його компетенції. При цьому обов'язково вказуйте йому на все, що Вас турбує.

В будь-якому випадку дану статтю майте краще як пам'ятку на чорний день, який, дай Боже, ніколи не настане! Загрузка...

Оставьте первый комментарий