Снимок экрана 2016-06-30 в 15.50.56.pngКатерина Коваль,
юрист, політтехнолог

У травні було прийнято за основу Проект закону «Про установу бізнес-омбудсмена» (№ 4591). Наразі законопроект готується на друге читання. Прийняття такого законопроекту дозволить на законодавчому рівні закріпити функції, повноваження та порядок призначення бізнес-омбудсмена в Україні.

Відповідно до пояснювальної записки, даний проект закону  підготовлено з метою впровадження зобов’язань Меморандуму про взаєморозуміння щодо підтримання української антикорупційної ініціативи від 12 травня 2014 року. Зокрема, говориться про те, що Зобов’язання 2 Меморандуму визначає необхідність створення установи бізнес-омбудсмена з метою сприяння прозорості діяльності органів державної влади, а також суб’єктів господарювання, що перебувають у сфері їх управління, попередження недобросовісної (нечесної) поведінки суб’єктів господарювання, що займаються підприємництвом в Україні. Вищезазначений Меморандум підписаний Кабінетом Міністрів України, Європейським банком реконструкції та розвитку, Організацією економічного співробітництва та розвитку, Американською торгівельною палатою в Україні, Європейською Бізнес Асоціацією, Федерацією роботодавців України, Торгово-промисловою палатою України та Українським союзом промисловців і підприємців. 

Пропонується запровадити установу бізнес-омбудсмена в якості недержавної неприбуткової організації, а інститут бізнес-обмудсмена як посередника, незалежної, третьої особи, що сприяє захисту прав суб’єктів підприємництва на підприємницьку діяльність, захищаючи їх від корупційних діянь з боку органів влади, зокрема, шляхом внесення подань бізнес-омбудсмена як засобу реагування на випадки недобросовісної поведінки у сфері господарювання. Також передбачається, що проведення бізнес-омбудсменом експертизи проектів законів та нормативно-правових актів, які регулюють відносини між органами державної влади та суб’єктами підприємництва. 

Наглядова рада, що буде складатись з представників Кабінету Міністрів, міжнародних фінансових установ та організованих представників ділових кіл буде контролювати діяльність установи. Бізнес-омбудсмен та його заступники обираються наглядовою радою одноголосно. 

Згідно з текстом законопроекту, бізнес-омбудсменом або заступником бізнес-омбудсмена може бути громадянин України, іноземець або особа без громадянства, що має бездоганну ділову репутацію, високі моральні якості, вищу економічну або юридичну освіту, глибокі знання господарських, суспільних та владних проблем в Україні та відповідає критеріям, визначеним наглядовою радою. Бізнес-омбудсмен та його заступники не можуть обіймати в Україні будь-які виборні посади або обіймати інші посади в органах державної влади та органах місцевого самоврядування або займатись підприємницькою діяльністю. Але ці обмеження не стосуються викладацької та/або наукової діяльності бізнес-омбудсмена та його заступників. Зокрема, бізнес-омбудсмен та його заступники не можуть бути членами будь-якої політичної партії в Україні, а також провадити діяльність, яка суперечить принципу неупередженого виконання їх обов’язків. 

На мій погляд, для ефективного запровадження в Україні інститута бізнес-омбудсмена, варто враховувати досвід країн з ефективними та успішно запровадженими моделями функціонування установи бізнес-омбудсмена. Нариклад, крім установи бізнес-омбудсмена, створити спеціальні відомства, які будуть проводити перевірки правомірності здійснених органами державної влади дій стосовно суб’єктів підприємницької діяльності. Важливо, щоб система, метою якої є спрощення умов для ведення підприємницької діяльності та покращення інвестиційного клімату в Україні, працювала як комплексний механізм. Тобто, якщо бізнес-омбудсмен буде реагувати на випадки порушення прав суб’єктів підприємництва, зокрема, органами державної влади, шляхом внесення своїх подань, то мають бути також і такі органи, які будуть перевіряти правомірність дій, що були здійснені державними органами влади. В якості частини цього комплексного механізму необхідний базис, який сладається з боротьби з корупцією, для виключення випадків корумпованості установи бізнес-омбудсмена в рамках сприяння “вирішенню питань” окремих підприємців, а також з подальшим запровадженням відміни регуляторних бар’єрів. Тільки комплексні заходи зможуть гарантувати ефективність запровадження установи бізнес-омбудсмена в Україні та поліпшення роботи суб’єктів підприємницької діяльності.Загрузка...

Оставьте первый комментарий