Габрук_блог.jpgОлена Габрук,
незалежний  експерт-консультант з питань оподаткування та обліку.

Ніч напередодні католицького Різдва  подарувала нам безліч податкових новацій. Не виключення і податок на нерухомість (в оригіналі – податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки).  Як і раніше, платниками цього податку є фізичні та юридичні особи – власники нерухомого майна.  Без змін залишилася  база  оподаткування – загальна площа житлової та\або  нежитлової нерухомості, що перебуває в одноосібній, спільній частковій або спільній сумісній власності кількох осіб.  

     Серед новацій - збільшення ставка податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості. Відтепер, граничний розмір ставки не може перевищувати 3% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня 2016 року, за 1 кв. м. бази оподаткування (до 41,34 грн за 1 кв.м.).  Для порівняння,  в минулому році  розмір ставки мав не перевищувати 2% мінімальної заробітної плати на 01.01.2015р. за 1 кв.м. (24,36 грн. за 1 кв.м.). Розмір ставки податку встановлюється рішенням сільської, селищної,  міської ради або радами об’єднаних територіальних громад.

      Окремо слід звернути увагу власників нежитлової нерухомості. Ставка податку в розмірі до 1 % мінімальної заробітної плати на початок року, що передбачена п.33 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення"  Податкового кодексу, діяла виключно протягом 2015 року.  А тому, в поточному році діє єдина ставка (в межах 3% за рішенням місцевих органів) для об’єктів житлової і нежитлової нерухомості.

     Для власників житлової нерухомості – фізичних осіб збережено пільгові метри для зменшення бази оподаткування:

а)   для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. м.;

б)   для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. м.;

в)  для різних типів об'єктів житлової нерухомості, в т. ч. їх часток, тобто коли фізична особа володіє одночасно різними типами об’єктів, наприклад квартира і будинок,  - на 180 кв. м.

      Слід звернути увагу  на чергову новацію. З 1 січня 2016 році відмінено дія абз. 6 пп.266.4.1 ст. 266 Податкового кодексу. Адже ця норма дозволяла в 2015 році  органам місцевого самоврядування збільшувати граничну межу житлової нерухомості з метою оподаткування, тобто встановлювати додаткові пільгові кв.м.

      Спробуємо  підсумувати новації на прикладі звичайної фізичної особи, що має у власності:

- звичайнісіньку  квартиру площею -  75 кв.м.,

- батьківський будиночок в селі площею – 160 кв.м.,

- сарай та літню кухню у дворі сільського будинку

Для об’єктів житлової нерухомості порахувати орієнтовну суму податку можна за формулою: ∑ =  (S загальна  - пільга) * розмір ставки податку

Тобто,  по квартирі підлягає оподаткуванню 15 кв.м (75 – 60), по будинку – 40 кв. м (160 – 120), разом – 55 кв.м.  Для простоти розрахунку  приймемо ставку за 1 кв. м. – 41,34 грн, то бюджет податку нашої житлової нерухомості складе – 2273,70 грн за 2016 рік.      

Якщо, наприклад,   квартира  поділена між двома власниками (чоловіком та дружиною), пільга по квартирі (60 кв.м.) застосовується кожним власником. Тобто, практично  податку не буде.

Що  стосується нежитлової нерухомості (сарай та літня кухня) – тут пільгових метрів не має. Ставка податку  застосовується за кожний метр площі.

      Плануючи бюджет податку  на власну житлову нерухомість слід врахувати, що пільгові метри для зменшення бази оподаткування по житловій нерухомості  не застосовується до об’єктів, які використовується фізичною особою з метою отримання прибутку (здавання в оренду чи здійснення підприємницької діяльності).

       Але це не все. Головний сюрприз – запровадження фіксованої ставки на «велику»  житлову нерухомість. За наявності у власності фізичної чи юридичної особи  об'єкта  чи його частки, загальна площа якого перевищує 300 кв. м. для квартири та/або 500 кв. м. для будинку, сума податку збільшується на 25000 гривень на рік за кожен такий об'єкт. Наприклад, фізична особа має у власності квартиру, площею 325 кв.м.  Формула для розрахунку податку на нерухомість   буде мати  такий вигляд:

∑ =  [(S загальна (320)  - пільга (60)) * розмір ставки податку (% від мінімальної заробітної плати)] + 25000 грн.

       За такими новаціям   ми будемо платити  податок за 2016 рік в 2017 році. Тобто у нас є час аби порахувати  податкове навантаження, оцінити ступень його суттєвості для свого бюджету і у разі необхідності розумно розпорядитися  власним майном.


 Загрузка...

Оставьте первый комментарий