либерман.jpgІван Ліберман,
адвокат

Кричущі недоліки Кримінального процесуального кодексу України.

У КПК потерпілому, цивільному позивачеві та цивільному відповідачеві держава не гарантує право на безоплатну правову допомогу, що ставить потерпілого та цивільних позивача і відповідача у нерівні умови, щодо захисту своїх прав та законних інтересів, у порівнянні із підозрюваним та обвинуваченим, то ж на практиці це виглядає приблизно так: зґвалтована, поранена, побита та пограбована жінка, лежачи у лікарні, має дбати про те, хто вірно складе цивільний позов, збере необхідні документи, буде з потерпілим поруч під час проведення слідчих дій, тощо. Окрім цього потерпіла має подбати про кошти, які необхідно оплатити адвокатові за правову допомогу, тоді як підозрюваний, обвинувачений може мати захисників за рахунок держави!

Вважаю за необхідне виключити зі п.3 ст.46 КПК України щодо обмеження кількості захисників у одного обвинуваченого, підсудного (не більше 5 захисників), бо в такому разі буде звужено його право на захист, тоді як КПК України (1960 р.) не передбачав обмеження кількості захисників обвинуваченого!

У КПК вказано про рівність сторін та про їх змагальність. Але про яку рівність сторін може йти мова, якщо «Адвокатський запит», скажімо, до операторів мобільного зв’язку, або до фінансової установи (направлений захисником в інтересах свого підзахисного) – буде фактично безрезультатним, тоді як «постанова» слідчого чи прокурора – обов’язковою для виконання.

Окрім цього, існує таке поняття як НСРД (негласні слідчі розшукові дії), коли може вестися зовнішнє спостереження за особою, прослуховуватися та проглядатися аудіо-, віде- життєдіяльність та інша кореспонденція особи, тоді як захисник позбавлений таких технічних та ресурсних можливостей!

З метою удосконалення КПК вважаю за необхідне внести зміни до ст.31 КПК України щодо діяльності суду присяжних, визначивши п.3 цієї статті в наступній редакції:

 «п.3 Кримінальне провадження в суді першої інстанції, щодо особливо тяжких злочинів, за клопотанням обвинуваченого, розглядається судом присяжних у складі судді та дванадцяти присяжних.

Кримінальне провадження в суді першої інстанції, щодо злочинів, за вчинення яких передбачено довічне позбавлення волі, здійснюється виключно судом присяжних у складі судді та дванадцяти присяжних».Загрузка...

Оставьте первый комментарий