Снимок экрана 2017-04-03 в 13.28.10.png

Олексій Кошель,
Голова організації в КОМІТЕТ ВИБОРЦІВ УКРАЇНИ

Перебуваємо у Вірменії, де проходять вибори до Національних зборів. На виборах йде боротьба не лише за парламентські крісла, але й за повний контроль над владою. Після проведення конституційної реформи Вірменія переходить до парламентської форми правління. У президента (у 2018 р. буде обратися парламентом) зберігаються фактично церемоніальні функції. Вся повнота влади переходить до прем’єр-міністра. 

Головні підсумки виборів:

1. Орієнтація на Росію. Понад 90% голосів на виборах отримали політичні сили які у питаннях економіки та безпеки орієнтуються виключно на Росію. Дві партії, які відстоюють євроатлантичну інтеграцію сумарно отримали лише близько 7% голосів.

2. Однопартійна більшість у парламенті. Пропрезидентська Республіканська партія, яка зараз має більшість мандатів у Національних зборах може підтвердити свій результат і сформувати однопартійну більшість. За попередніми результатами вона отримує близько 50% голосів. Це відкриває шлях до збереження при владі чинного президента Сержа Саргсяна і обрання його прем’єр-міністром у 2018 р.

3. Міф про відкриті списки. Вибори вперше відбувалися за пропорційною системою із відкритими списками. Перехід на нову систему призвів лише до незначного збільшення черг (частині виборців було складно розібратися із процедурою голосування) та затягування із підрахунком голосів. Це важливо, оскільки українські політики часто спекулюють і пов’язують відкриті списки із «суцільним хаосом» і повним нерозумінням цієї системи виборцями.

4. Традиційний підкуп. Система із відкритими списками не є запобіжником проти підкупу виборців. Вибори у Вірменії – чергове підтвердження. За даними місцевих експертів рівень підкупу у порівнянні із виборами 2012 р. (змішана система) лише збільшився. Цей фактор потрібно враховувати при проведенні виборчої реформи в Україні.

5. Сила популізму. Масштаби популізму на виборах яскраво характеризують обіцянки політиків про майбутні інвестиції у вірменську економіку. В ході виборів керівник уряду пообіцяв залучення інвестицій у розмірі 3,2 млрд. дол. У відповідь найбільший олігарх і лідер виборчого блоку заявив, що його друзі невідкладно готові інвестувати у вірменську економіку 15 млрд. дол. Втім рекорд поставила Комуністична партія, заявивши, що в разі перемоги гарантовано залучить китайські інвестиції в розмірі 17-18 млрд.

6. Технологія «шанованих людей». У низці регіонів у день виборів поблизу дільниць перебували групи «шанованих людей», які зустрічали виборців та просили зробити правильний вибір. На жаль, ця колоритна форма використання адмінресурсу була лише невеликою складовою механізмів підкупу, використання адмінресурсу, тиску на виборців, які дали можливість зберегтися при владі пропрезидентським силам.Загрузка...

Оставьте первый комментарий