Газовий ринок України. Тренди - 2021 фото

Єлизавета Белей - кандидат юридичних наук, помічник-консультант народного депутата України

 

Зараз більшість населення цікавить одне просте питання: чи зросте ціна на газ та чого очікувати в 2021 році? То ж спробуємо поетапно розібратись.
 

У зв’язку з реформуванням ринку газу в Україні з початку 2020 року порядок оплати споживачами отриманих послуг з розподілу (доставки) природного газу було змінено. 
 

Нагадаємо, що зараз кожен споживач отримує не одну, а дві платіжки за газ. Перший рахунок - за спожите блакитне паливо, а інший за його доставку, яку потрібно сплачувати незалежно від спожитих обсягів. Тобто, навіть якщо власник оселі тимчасово не проживав і не використовував газ, то за розподіл все одно повинен платити щомісяця. Вартість доставки розраховується, виходячи з обсягів споживання за минулий рік. Цей обсяг ділиться на 12 місяців і множиться на тариф відповідного облгазу. 
 

З 1 серпня 2020 року в Україні нема єдиної ціни для всіх клієнтів. Вартість доставки газу у різних газорозподільчих компаній відрізняється та  залежить від тарифів, які для кожної області та окремих міст встановлює НКРЕКП. 
 

Що ж таке тариф на розподіл? Це вартість гарантованої доставки кубічного метру газу до споживача. Тариф являється єдиним джерелом фінансування газорозподільчих мереж та оператора ГРМ.
 

Тариф на розподіл газу включає в себе вартість витрат на обслуговування газової мережі та замовлену потужність (це обсяг газу, доставленого до споживачів). Більша частина коштів, які надходять у вигляді плати за цю ліцензовану послугу, витрачаються на виробничу діяльність та оплату праці фахівців, які щодня підтримують належний стан і надійну роботу газових мереж, фінансуються усі необхідні роботи з обліку газу та всі напрями роботи зі споживачами. Крім того, газорозподільчі компанії інвестують в модернізацію та реконструкцію газових мереж та встановлення лічильників газу для побутових споживачів.
 

Таким чином, до структури тарифу на розподіл газу входять втрати природного газу, необхідні для його транспортування по мережах, виробничі витрати та матеріальні витрати на організацію діяльності облгазів з ліцензійних послуг для споживачів, а також витрати на оплату праці та інвестиції. 
 

Більшість постачальників газу для населення дисципліновано оприлюднюють  актуальні ціни на розподіл газу  за п’ять днів до початку місяця постачання на своїх сайтах. Порівняно з листопадом у більшості постачальників вони не змінилися, або змінилися незначно. Втім, зараз на газовому ринку з'явилися нові гравці, які пропонують досить привабливі ціни, тож потрібно слідкувати за оновленнями. Тому якщо споживача не влаштовує ціна, або ж якість послуг трейдера, то можна легко змінити його на іншого постачальника. Наразі нема зручного єдиного сервісу, де можна було б порівняти пропозиції різних постачальників, проте можливо він з’явиться трохи пізніше, в процесі подальшого розвитку газового ринку.
 

Так, як в Україні зросла ціна на газ, яка формує частину вартості доставки, то вірогідно що й тарифи на розподіл як облгазів так і міськгазів для споживачів можуть зрости. 

Наразі достеменно невідомо, коли та наскільки зростуть витрати на оплату блакитного палива, але майже не залишається сумнівів, що зростання відбудеться. 

 Загрузка...

Оставьте первый комментарий